Nie żyje płk Kazimierz Klimczak. Miał 109 lat
Wyjątkowo smutne wiadomości obiegły kraj. Nie żyje wielki Polak, który zapisał się na kartach historii wielkimi literami. Płk. Kazimierz Klimczak ps. Szron był najstarszym żyjącym Powstańcem Warszawskim. Na wieczną wartę odszedł w wieku 109 lat.
Nie żyje "Szron", płk. Kazimierz Klimczak był najstarszym żyjącym Powstańcem
Nie żyje płk. Kazimierz Klimczak , który działał pod pseudonimem Szron. Muzeum Powstania Warszawskiego oraz BohaterOn przekazali w piątek późnym wieczorem smutne informacje za pomocą mediów społecznościowych.
- Z przykrością informujemy, że na wieczną wartę, w wieku 109 lat odszedł płk. Kazimierz Klimczak ps. Szron , najstarszy żyjący Powstaniec. Dziękujemy za bardzo ważną dla Muzeum przyjaźń z Pułkownikiem, za obecność, za miłość do Ojczyzny. Cześć i Chwała Bohaterze - czytamy we wpisie Muzeum Powstania Warszawskiego.
Popłynęło morze kondolencji, zmarł wielki Polak
Zasłużony wiek oraz wielka odwaga i miłość do ojczyzny sprawiły, że o płk. Kazimierzu Klimczaku mówić będą generacje . - Wzór patrioty i żołnierza, który swoją postawą wywalczył wolną Polskę dla kolejnych pokoleń Polaków - napisał fanpage akcji BohaterOn po tym, jak w piątkę 14 lipca przekazali informacji o śmierci bohatera.
Pod wpisami o śmierci Szrot zaroiło się od kondolencji. Polacy masowo żegnają wojownika o niepodległość. - Pożegnania są zawsze trudne ale pamięć o chwalebnych czynach pozostanie na zawsze ! - napisała jedna z internautek. - Cześć i chwała bohaterom - czytamy w kolejnych komentarzach.
Zmarł w wieku 109 lat, jego życie pełne było walki o wolność
Kim był zmarły płk. Kazimierz Klimczak? - Mamy Polskę wolną. Trzeba ją pielęgnować i utrwalać - mówił Szron, a jego słowa w pożegnaniu przypomniano na fanpage’u akcji BohaterOn.
Urodziny 15 lutego 1914 r. Kazimierz Klimczak ukończył konińską Szkołę Podoficerską Piechoty dla Małoletnich nr 1. Pierwszy raz brał udział w regularnej walce już w czasie wrześniowej kampanii w 1939 r. Jego nazwisko znaleźć można m.in. na liście uczestników bitwy nad Bzurą. Powstanie w getcie warszawskim mógł oglądać z okien własnego domu .
Źródło: goniec.pl, radiozet.pl