Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Nie żyje Mieczysław Bruszewski
Mateusz Sidorek
Mateusz Sidorek 06.05.2021 16:03

Nie żyje Mieczysław Bruszewski

Mieczysław Bruszewski nie żyje
UM Łomża

Urzędnicy miasta Łomża przekazali wiadomości o śmierci Mieczysława Bruszewskiego. Bohater urodzony w 1923 roku brał udział w Powstaniu Warszawskim, podczas którego został ciężko ranny. Należał też do żołnierzy AK i został skazany na 15 lat więzienia. Przykra wiadomość trafiła do mediów dzisiaj tj. 6 kwietnia.

W okresie wojennym Mieczysław Bruszewski posługiwał się pseudonimami „Pudel” oraz „Mazur”. Przed wybuchem wojny uczył się w łomżyńskiej szkole, której patronem był Tadeusz Kościuszko. Edukację porzucił na poziomie drugiej klasy w 1939 roku. Cztery lata później przedostał się do Warszawy, by zaangażować się w walkę z okupantem.

Długa historia Mieczysława Bruszewskiego

Po opuszczeniu ukochanej Łomży Mieczysław Bruszewski unikał stałego zameldowania i starał się regularnie zmieniać miejsce pobytu. Ze swojego miasta wyjechał cztery lata po tym, jak pojawili się w nim Niemcy. Swoją przyszłość związał ze stolicą, w której rodziły się działania konspiracyjne.

Gdy młody Mieczysław Bruszewski dotarł do Warszawy, pomieszkiwał na Pradze przy ulicy Targowej. Pracował w drukarni – właśnie tam przebywał, gdy rozpoczęło się Powstanie Warszawskie. Łomżanin dołączył do oddziału „Juliusz”, który przebywał na warszawskiej Woli.

1 września żołnierz wycofał się ze Starego Miasta, następnie wraz z innymi powstańcami przeniósł się do kanałów. W trakcie działań został poważnie ranny. W budynek, w którym akurat przebywał, okupant strzelił pociskiem artyleryjskim. Następnie został przetransportowany do szpitala, w którym leżał aż do stycznia.

Mieczysław Bruszewski aresztowany

Po wojnie Mieczysław Bruszewski był szefem II wydziału Komendy Okręgu „Bałtyk” NZW. Wówczas uczył się w warszawskim gimnazjum przy ulicy Hożej. Jego nauka ponownie została przerwana po ujawnieniu się w 1947 roku.

W listopadzie 1949 roku Mieczysław Bruszewski został aresztowany i trafił do więzienia, które opuścił po blisko 8 latach. Jak twierdził, nikt o tym nie wiedział. Żołnierz sam też nigdy nie był wylewny, wspominając czasy wojny.

[EMBED-242]

W 2015 roku bohater został odznaczony tytułem honorowego obywatela Łomży. Za życia angażował się w marsze upamiętniające żołnierzy AK. Za swoją postawę w czasach powstania warszawskiego i wojny otrzymał też wyróżnienie Virtuti Militari.

Urząd miejski Miasta Łomża złożył dzisiaj hołd bohaterowi i przekazał rodzinie oraz jego najbliższym wyrazy współczucia. Do kondolencji dołączył prezydent miasta Mariusz Chrzanowski.

[EMBED-329]

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: mylomza.pl; Archiwum historii mówionej Muzeum Powstania Warszawskiego

Tagi: Nie żyje