Nie żyje Marek Konecki
O śmierci Marka Koneckiego poinformował dzisiaj tj. 18 kwietnia portal wspinanie.pl. Taternik był znany i ceniony szczególnie w środowisku miłośników wspinaczek górskich. Swoją przygodę z górami rozpoczął w latach 60. Krajobrazy te pojawiały się również w jego satyrycznych rysunkach.
Marek Konecki zaczął chodzić po górach w 1961 roku. Dekadę później uznał, że pora rozpocząć wspinaczkę górską. Zarówno latem, jak i zimą przechodził ściany tatrzańskie – łącznie pokonał ich aż 200. Na swoim koncie jednak ma także wyprawy zagraniczne.
Nie żyje Marek Konecki
Oprócz polskich szlaków Marek Konecki wspinał się także w Turcji. W Bułgarii pojawił się na szlakach pasm Piryn oraz Riła. Taternik w 1977 i 1987 roku odbył również wyprawy eksploracyjne w Himalajach undefinedw dystrykcie Lahul.
Artysta z wykształcenia był fizykochemikiem. Pracował jako nauczyciel akademicki w Szkole Głównej Służb Pożarniczej. Od zawsze jednak pasjonował się wycieczkami górskimi i rysowaniem. Jego rysunki były znane w środowisku miłośników gór.
[EMBED-245]
Członek Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury interesował się grafiką prasową, ilustracją książkową i rysunkiem humorystycznym. W swoich pracach często odnosił się do tematyki tatrzańskiej.
Debiut rysunkowy zaliczył w miesięczniku „Karpaty” w 1975 roku. Oprócz tego współpracował z takimi gazetami jak „Taternik”, „Szpilki”, „Karuzela”, „Kobieta i Życie”, „Expres Wieczorny”, „Labirynt”, „Gazeta Polska”, „IMT”, „Gościniec”, „Bularz”, „Wspinek”, „Góry i Alpinizm”, „Goprowiec” oraz „Tatry”.
Marek Konecki – rysownik i poeta
Marek Konecki ma na koncie 30 wystaw indywidualnych. Jego prace pokazywano między innymi w Londynie, Chicago, Dundee, Manali, Zakopanem, Warszawie oraz schroniskach tatrzańskich. Stałą ekspozycję jego rysunków można podziwiać w schronisku „Murowaniec” na Hali Gąsienicowej w Tatrach.
Artysta wydał kilka zbiorów rysunków satyrycznych, ale również formy pisane, które powstały w latach 80. oraz 90. Taternik był finalistą Ogólnopolskiego Konkursu Jednego Wiersza w 1983 roku, który odbył się w Katowicach.
Jego ponad 40-letnia kariera doczekała się wielkiego zbioru najlepszych prac, które znalazły się w 2019 roku w książce „Lodowy rycerz i inne górskie osobliwości”.
Z informacji przekazanych przez redakcję portalu wynika, że Marek Konecki przed śmiercią zmagał się z COVID-19 oraz chorobą kardiologiczną i powikłaniami. Miał 72 lata.
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl: