Goniec.pl
Marek Konecki nie żyje

Fot. Pexels.com/Pixabay (zdjęcie ilustracyjne)

Nie żyje Marek Konecki

18 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

W wieku 72 lat zmarł Marek Konecki. Ceniony artysta i zapalony taternik odszedł w niedzielę 18 kwietnia. Zostanie zapamiętany jako wielki pasjonata wspinaczek górskich, autor satyrycznych rysunków, ale również wierszy oraz aforyzm&oac

O śmierci Marka Koneckiego poinformował dzisiaj tj. 18 kwietnia portal wspinanie.pl. Taternik był znany i ceniony szczególnie w środowisku miłośników wspinaczek górskich. Swoją przygodę z górami rozpoczął w latach 60. Krajobrazy te pojawiały się również w jego satyrycznych rysunkach.

Marek Konecki zaczął chodzić po górach w 1961 roku. Dekadę później uznał, że pora rozpocząć wspinaczkę górską. Zarówno latem, jak i zimą przechodził ściany tatrzańskie – łącznie pokonał ich aż 200. Na swoim koncie jednak ma także wyprawy zagraniczne.

Nie żyje Marek Konecki

Oprócz polskich szlaków Marek Konecki wspinał się także w Turcji. W Bułgarii pojawił się na szlakach pasm Piryn oraz Riła. Taternik w 1977 i 1987 roku odbył również wyprawy eksploracyjne w Himalajach undefinedw dystrykcie Lahul.

Artysta z wykształcenia był fizykochemikiem. Pracował jako nauczyciel akademicki w Szkole Głównej Służb Pożarniczej. Od zawsze jednak pasjonował się wycieczkami górskimi i rysowaniem. Jego rysunki były znane w środowisku miłośników gór.

[EMBED-245]

Członek Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury interesował się grafiką prasową, ilustracją książkową i rysunkiem humorystycznym. W swoich pracach często odnosił się do tematyki tatrzańskiej.

Debiut rysunkowy zaliczył w miesięczniku „Karpaty” w 1975 roku. Oprócz tego współpracował z takimi gazetami jak „Taternik”, „Szpilki”, „Karuzela”, „Kobieta i Życie”, „Expres Wieczorny”, „Labirynt”, „Gazeta Polska”, „IMT”, „Gościniec”, „Bularz”, „Wspinek”, „Góry i Alpinizm”, „Goprowiec” oraz „Tatry”.

Marek Konecki – rysownik i poeta

Marek Konecki ma na koncie 30 wystaw indywidualnych. Jego prace pokazywano między innymi w Londynie, Chicago, Dundee, Manali, Zakopanem, Warszawie oraz schroniskach tatrzańskich. Stałą ekspozycję jego rysunków można podziwiać w schronisku „Murowaniec” na Hali Gąsienicowej w Tatrach.

Artysta wydał kilka zbiorów rysunków satyrycznych, ale również formy pisane, które powstały w latach 80. oraz 90. Taternik był finalistą Ogólnopolskiego Konkursu Jednego Wiersza w 1983 roku, który odbył się w Katowicach.

Jego ponad 40-letnia kariera doczekała się wielkiego zbioru najlepszych prac, które znalazły się w 2019 roku w książce „Lodowy rycerz i inne górskie osobliwości”.

Z informacji przekazanych przez redakcję portalu wynika, że Marek Konecki przed śmiercią zmagał się z COVID-19 oraz chorobą kardiologiczną i powikłaniami. Miał 72 lata.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Kupił mięso w markecie. Zauważył niepożądaną substancję

  • Zabójca Andrzeja Zauchy znalazł pracę w TVP

  • Warszawa: policja poszukuje mężczyzny. Ranił kobietę nożem

Mateusz SidorekAutor

Interesuję się literaturą, kinem europejskim oraz arthouse’owym i kulturą francuską w każdym wydaniu. Tworzyłem treści m.in. dla i-D Poland, Noizz, K MAG oraz Hiro.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

Msza

Wiadomości

Zaczęło się dziś rano. Liczenie wiernych w kościołach w całej Polsce

Czytaj więcej >
Straż pożarna wypadek

Wiadomości

Warmińsko-mazurskie: Śmiertelny wypadek drogowy pod Olsztynem. Kierowca zginął na miejscu

Czytaj więcej >
Policja

Wiadomości

Podlasie: We wsi Dubiny odnaleziono zwłoki niemowlęcia. Trwa ustalanie przyczyn tragedii

Czytaj więcej >
Policja

Wiadomości

Dolny Śląsk: Poszedł na grzyby i nie wrócił. W lesie znaleziono zwłoki 76-letniego mężczyzny

Czytaj więcej >
Sejm

Wiadomości

PiS wnosi o zmianę regulaminu Sejmu. Członkowie opozycji: "Boi się, że przegra głosowanie"

Czytaj więcej >

Wiadomości

Ks. Isakowicz-Zaleski zdradził kulisy działalności o. Rydzyka. Dochodziło do nadużyć

Czytaj więcej >