Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Wiadomości > Nie żyje Ludwik Lewin. Wybitny dziennikarz i pisarz miał 77 lat
Natalia Janus
Natalia Janus 10.05.2022 14:41

Nie żyje Ludwik Lewin. Wybitny dziennikarz i pisarz miał 77 lat

nie żyje świeczka Iberion 2
Iberion materiały własne

Ludwik Lewin zmarł 8 maja w Paryżu po długiej walce z chorobą. Żona zmarłego, Małgorzata Lewin przekazała smutną wiadomość Polskiej Agencji Prasowej, której Lewin był wieloletnim korespondentem.

Kim był Ludwik Lewin?

Ludwik Lewin był wieloletnim korespondentem Polskiej Agencji Prasowej w Paryżu oraz zasłużonym dziennikarzem, poetą, pisarzem i dokumentalistą.

Urodził się 12 sierpnia 1944 r. w Namanganie w sowieckim Uzbekistanie. Wraz z rodzicami przyjechał do Polski w 1946 r. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim, studiował też reżyserię w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej i Filmowej w Łodzi. W 1967 r. zamieszkał w Paryżu, po komunistycznej kampanii antysemickiej w 1968 r. pozostał we Francji.

Był zawsze w centrum najważniejszych wydarzeń

W 1968 roku jako fotoreporter agencji Keystone relacjonował z Pragi inwazję wojsk ZSRR na Czechosłowację. Powrócił do Pragi w styczniu 1969 roku po śmierci Jana Palacha, który podpalił się w proteście przeciwko sowieckiej inwazji. Pracował wówczas dla tygodnika "Life".

W latach 1969-1985 pracował dla Radio France Internationale (francuskie radio dla zagranicy). W latach 1978–1981 dla francuskiego miesięcznika "Strategies". Między rokiem 1986 a 1990 był dziennikarzem polskiej sekcji BBC, a później, przez 15 lat jej paryskim korespondentem. Pracował także jako korespondent "Życia Warszawy", "Gazety Wyborczej" oraz Polskiej Agencji Prasowej (PAP). Był korespondentem wojennym w Izraelu podczas I wojny w Zatoce i w Jugosławii (w sierpniu 1991 i w grudniu 1992).

Ludwik Lewin
Fot. Facebook/ Ludwik Lewin

Pisząc dla PAP, Lewin regularnie informował czytelników w Polsce o wydarzeniach politycznych i społecznych we Francji. Specjalizował się w wywiadach z francuskimi intelektualistami. Wśród jego rozmówców byli m.in.: Chantal Delsol, Alain Finkielkraut, Michel Wieviorka, Paul Thibaud, Frederic Encel i Dominique Moisi.

Opublikował kilka książek i tomików poezji, m.in.: "Kiedy rano jadę osiemnastką", "Syzyf i ska", "Ucieczka z Egiptu", "Podróż po Stołach Francji", "Paryż za dwa Ludwiki" (wraz z Ludwikiem Stommą).

W 2005 roku Telewizja Polonia przygotowała wyreżyserowany przez Krzysztofa Kownasa film dokumentalny o Ludwiku Lewinie "Moje światy".

"Potrafił jak niewielu z nas uchwycić rdzeń ludzkiej natury"

Smutną informację skomentował Tomasz Jarosz, szef działu zagranicznego PAP.

- Wielki żal, wielka strata. Ludwik Lewin miał niezwykłą umiejętność wydobywania ze strumienia zmieniających się faktów niezmiennych procesów historycznych. Potrafił, jak dziś już niewielu uchwycić rdzeń natury ludzkiej, która, choć poddana czasowi, ma pewne stałe cechy — wspomina Jarosz.

- W czasie, gdy wybuchła epidemia koronawirusa, a przyzwyczajony do oświeceniowej przewidywalności świat stanął na głowie, to redaktor Lewin przygotowywał dla PAP wywiady ze światowej sławy filozofami, którzy poddawali ocenie społeczne reakcje na ten element nieprzewidalności, jaki przyniósł koronawirus. Rozmowy z Ludwikiem Lewinem to była dla mnie prawdziwa uczta intelektualna - dodaje.

Uroczystości pogrzebowe według tradycji żydowskiej odbędą się w piątek o godz. 14.30 na cmentarzu w Pantin na północ od Paryża.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: PAP, goniec.pl