Goniec.pl Rozrywka Nie żyje Jan Książek
Facebook/Cricoteka

Nie żyje Jan Książek

4 czerwca 2021
Autor tekstu: Irmina Jach

Tragiczną informację o śmierci Jana Książka przekazał w sobotę 29 maja za pośrednictwem mediów społecznościowych Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka . Odejście tak znakomitego aktora to ogromna strata dla środowiska teatralnego.

Nie żyje Jan Książek

Jan Książek przyszedł na świat w 1944 roku. Występował w Starym Teatrze i w Bagateli, a także na deskach Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, czyli dzisiejszej Akademii Sztuk Teatralnych . Był związany zawodowo także z Grupą Krakowską.

Stworzył wiele kreacji w awangardowym kantorowskim Teatrze Cricot 2. Grał między innymi Człowieka z Wanną w „Nadobnisiach i koczkodanach”, Staruszka Nieobecnego z Ostatniej Ławki w „Umarłej klasie”, Babkę Katarzynę w „Wielopolu, Wielopolu” oraz Brudasa w „Niech sczezną artyści”.

Wierni fani z pewnością kojarzą go także z ról Wielkiego Gimnastyka w „Nigdy tu już nie powrócę”, Nosiwody z Wielopola i Grabarza w „Dziś są moje urodziny”. Miłośnicy sztuk scenicznych doceniali charyzmę, niewątpliwy talent oraz ekspresję aktora.

Po śmierci Tadeusza Kantora - wraz z bliźniakami Lesławem i Wacławem Janickimi - występował w happeningu „Żywe pomniki” na ulicy Kanoniczej w Krakowie . Widowisko odbywało się nieprzerwanie od 1991 roku, ciesząc się dużym zainteresowaniem lokalnej społeczności.

Jan Książek wcielał się w rolę Żyda Wiecznego Wędrowca, który spacerował ulicami obładowany tobołami. Bracia Janiccy z kolei grali Dwóch Chasydów z Deską Ostatniego Ratunku. Podczas happeningu aktorzy zastygali w bezruchu tak długo, jak było to możliwe.

W latach 1981-1990 Jan Książek był pracownikiem Cricoteki - Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora . Uczestniczył także między innymi w projektach teatralnych organizowanych przez artystkę Lidię Wilk.

W 2018 roku, podczas wywiadu dla PAP, aktor podkreślał, że jest niezwykle wdzięczny Tadeuszowi Kantorowi za wszystko, co dla niego zrobił. Jak stwierdził: „Zrobił ze mnie wiecznego tułacza. Coraz ciężej mi chodzić. Chcemy, by pamięć o Kantorze przetrwała”.

Wydarzenie „Żywe pomniki”, którego gwiazdą był Jan Książek, to pośmiertne spełnienie marzenia wybitnego malarza i reżysera, który chciał, by na ulicy Kanoniczej, przed Cricoteką, stanęły kiedyś pomniki Dwóch Chasydów z Deską Ostatniego Ratunku.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Dziejesie.pl

Obserwuj nas w
autor
Irmina Jach

Head of News&Business. Jestem absolwentką filologii polskiej. Przez lata pracowałam jako specjalista ds. marketingu. W wolnym czasie czytam książki. Najchętniej sięgam po literaturę faktu. Interesuję się także tematyką kryminalną i polskim himalaizmem.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
non-fiction wiadomości finanse technologia zdrowie rozrywka sport