Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Przemysław Czarnek wydał rozporządzenie dot. zajęć wspomagających
Klaudia Bochenek
Klaudia Bochenek 04.06.2021 03:03

Przemysław Czarnek wydał rozporządzenie dot. zajęć wspomagających

niebieski tekst goniec.pl na białym tle
East News Piotr Molecki

Wpis do Dziennika Ustaw został poprzedzony krokiem Andrzeja Dudy, który podpisał nowelizację ustawy covidowej dotyczącej między innymi wysokości rezerwy subwencji oświatowej. Została ona podniesiona.

Minister Czarnek podpisał rozporządzenie

Minister Przemysław Czarnek podpisał rozporządzenie dotyczące specjalnych rozwiązań w danym okresie czasowym związanym z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Ze zmian ma skorzystać 3,4 mln uczniów. To też spora zmiana dla nauczycieli, którzy będą musieli wprowadzić zmiany w planach lekcji oraz dla rodziców, których dzieci mogą zostawać dłużej w szkole. Opiekunowie podejmą też ważne decyzje.

Rezerwa subwencji oświatowej została tym samym zwiększona aż o 187 mln zł. Środki są przeznaczone na wynagrodzenia dla nauczycieli prowadzących zajęcia wspomagające. Z 45-minutowych dodatkowych zajęć skorzystają uczniowie klas IV-VIII oraz ci z klas ponadpodstawowych.

Co będzie działo się na zajęciach wspomagających? Mają być to dodatkowe godziny lekcyjne bez możliwości przepracowania ich zdalnie. Ich główny cel to utrwalenie wiadomości z wybranych przez szkołę obowiązkowych zajęć edukacyjnych.

Aby zajęcia mogły zostać zrealizowane, musi pojawić się na nich nie mniej, niż 10 osób, a w przypadku małych szkół - nie mniej, niż 5 uczniów. Dyrektorzy niedługo będą o wszystkim informować rodziców.

Przemysław Czarnek nic nie narzuca dyrektorom szkół. To oni sami w porozumieniu z nauczycielami mają zadecydować, jakie zajęcia i w jakiej ilości odbędą się w danej placówce. Oczywiście będą też wzięte pod uwagę potrzeby uczniów, aby móc podreperować ich słabsze strony w nauce przedmiotów.

Już niedługo rodzice wielu placówek w Polsce będą otrzymywać wiadomości dotyczące szczegółów odbywania się zajęć wspomagających. Przedstawione zostaną im przedmioty, w których dziecko może wziąć udział oraz ustalone godziny ich odbywania.

Oczywiście pełnoletni uczniowie klas ponadpodstawowych będą decydować sami za siebie. Za niepełnoletnich odpowiadają rodzice. Jeśli zdecydują się na posłanie pociechy na zajęcia, będą też zobowiązani wypełnić pisemne oświadczenie o zezwoleniu uczestnictwa.

Jak ogromne zainteresowanie wzbudzi nowy rządowy projekt? Wszystko okaże się w praktyce. Wszystkie dzieci od poniedziałku 31 maja wracają do nauczania stacjonarnego. Czy będą chciały spędzać dłuższy czas w szkole i czy będą zdeterminowani, aby podreperować swoją wiedzę?

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: Radio Zet

Tagi: