Goniec.pl
Zmiany Przemysław Czarnek

East News Piotr Molecki

Przemysław Czarnek wydał rozporządzenie dot. zajęć wspomagających

29 Maja 2021

Autor tekstu:

Klaudia Bochenek

Udostępnij:

Minister edukacji i nauki, Przemysław Czarnek, podpisał rozporządzenie, które 28 maja bardzo późnym wieczorem pojawiło się w Dzienniku Ustaw. Zgodnie z zapisem wchodzi w życie dzień po ogłoszeniu w DU. Nietrudno się domyśleć, że dotyczy bezpośrednio dzieci, ale ma też wpływ na rodziców i nauczycieli. Chodzi o organizację oraz sfinansowaniu zajęć wspomagających dla uczniów powracających do szkół po długiej, covidowej przerwie.

Wpis do Dziennika Ustaw został poprzedzony krokiem Andrzeja Dudy, który podpisał nowelizację ustawy covidowej dotyczącej między innymi wysokości rezerwy subwencji oświatowej. Została ona podniesiona.

Minister Czarnek podpisał rozporządzenie

Minister Przemysław Czarnek podpisał rozporządzenie dotyczące specjalnych rozwiązań w danym okresie czasowym związanym z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Ze zmian ma skorzystać 3,4 mln uczniów. To też spora zmiana dla nauczycieli, którzy będą musieli wprowadzić zmiany w planach lekcji oraz dla rodziców, których dzieci mogą zostawać dłużej w szkole. Opiekunowie podejmą też ważne decyzje.

Rezerwa subwencji oświatowej została tym samym zwiększona aż o 187 mln zł. Środki są przeznaczone na wynagrodzenia dla nauczycieli prowadzących zajęcia wspomagające. Z 45-minutowych dodatkowych zajęć skorzystają uczniowie klas IV-VIII oraz ci z klas ponadpodstawowych.

Co będzie działo się na zajęciach wspomagających? Mają być to dodatkowe godziny lekcyjne bez możliwości przepracowania ich zdalnie. Ich główny cel to utrwalenie wiadomości z wybranych przez szkołę obowiązkowych zajęć edukacyjnych.

Aby zajęcia mogły zostać zrealizowane, musi pojawić się na nich nie mniej, niż 10 osób, a w przypadku małych szkół - nie mniej, niż 5 uczniów. Dyrektorzy niedługo będą o wszystkim informować rodziców.

Przemysław Czarnek nic nie narzuca dyrektorom szkół. To oni sami w porozumieniu z nauczycielami mają zadecydować, jakie zajęcia i w jakiej ilości odbędą się w danej placówce. Oczywiście będą też wzięte pod uwagę potrzeby uczniów, aby móc podreperować ich słabsze strony w nauce przedmiotów.

Już niedługo rodzice wielu placówek w Polsce będą otrzymywać wiadomości dotyczące szczegółów odbywania się zajęć wspomagających. Przedstawione zostaną im przedmioty, w których dziecko może wziąć udział oraz ustalone godziny ich odbywania.

Oczywiście pełnoletni uczniowie klas ponadpodstawowych będą decydować sami za siebie. Za niepełnoletnich odpowiadają rodzice. Jeśli zdecydują się na posłanie pociechy na zajęcia, będą też zobowiązani wypełnić pisemne oświadczenie o zezwoleniu uczestnictwa.

Jak ogromne zainteresowanie wzbudzi nowy rządowy projekt? Wszystko okaże się w praktyce. Wszystkie dzieci od poniedziałku 31 maja wracają do nauczania stacjonarnego. Czy będą chciały spędzać dłuższy czas w szkole i czy będą zdeterminowani, aby podreperować swoją wiedzę?

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Już dziś wchodzą w życie kolejne zmiany w obostrzeniach

  • Zadali Elżbiecie Witek pytanie o KRS. Ratowała się ucieczką

  • Katarzyna Dowbor doniosła na uczestników programu „Nasz nowy dom” służbom. Źle traktowali psa

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Radio Zet

Podobne artykuły

Abp Gądecki przeprosił za molestowania w kościele

Wiadomości

Gądecki zaczął przepraszać. Padły słowa o molestowaniu nieletnich

Czytaj więcej >
Lekarz ostrzegł rodziców

Wiadomości

Bardzo niepokojące objawy u dzieci, wcześniej ich nie było. Lekarz ostrzega rodziców

Czytaj więcej >
Parada Równości

Wiadomości

O 15:00 wyruszy Parada Równości w Warszawie. Duże utrudnienia w centrum miasta

Czytaj więcej >
Nie żyje Lucinda Riley

Wiadomości

Polki pokochały jej twórczość. Lucinda Riley zmarła w wieku 55 lat po wieloletniej chorobie

Czytaj więcej >

Wiadomości

Aleksander Kwaśniewski boi się meczu Polska:Hiszpania. Skomentował formę drużyny

Czytaj więcej >
Nie żyje 3-letnia Zuzia z Torunia

Wiadomości

Cała Polska trzymała za nią kciuki. Zuzia zmarła po kilkunastu dniach w szpitalu

Czytaj więcej >