Nie żyje Frederik Willem de Klerk
Zmarł Frederik Willem de Klerk, ostatni biały prezydent Republiki Południowej Afryki. Laureat Pokojowej Nagrody Nobla miał 85 lat.
Zasłużony polityk zmarł w czwartek 11 listopada. Smutną informację przekazała jego fundacja. Były prezydent zmagał się z rakiem.
Zmarł Frederik Willem de Klerk. Oficjalny komunikat fundacji
W wieku 85 lat odszedł Frederik Willem de Klerk. Z oświadczenia fundacji FW de Klerk Foundation wynika, że były prezydent RPA odszedł spokojnie w swoim domu w Fresnaye na przedmieściach Kapsztadu. Tego samego dnia nad ranem zmagał się z międzybłoniakiem.
O ogromnej stracie mówią zagraniczne media. Al Jazeera przypomina, że Frederik Willem de Klerk był kluczową postacią w procesie demokratycznej transformacji RPA.
Pozostała część artykułu pod materiałem wideo
Frederik Willem de Klerk był synem senatora i ministra Partii Narodowej. Ukończył studia prawnicze. Jego kariera polityczna nabrała rozpędu w 1972 r., kiedy dołączył do grona parlamentarzystów.
W 1978 r. w gabinecie premiera Johna Vorstera kierował kilkoma resortami - odpowiadał m.in. za edukację i naukę. W tym czasie był także członkiem tajnej organizacji Afrykanerów Broaderbond.
Za walkę z apartheidem otrzymał pokojowego Nobla
Frederik Willem de Klerk zasiadał w fotelu prezydenta RPA od września 1989 r. do maja 1994 r. Był jedną z osób, która przyczyniła się do zniesienia apartheidu.
Dokładnie rok po objęciu sterów w Partii Narodowej zniósł zakaz tworzenia i działania czarnoskórych ruchów wyzwoleńczych i zwolnił Nelsona Mandelę z więzienia. Dzięki temu rozpoczęły się negocjacje, które doprowadziły do pierwszych demokratycznych wyborów.
Jego działania na rzecz pokojowego zakończenia rządów białej mniejszości i demokratycznej transformacji zostały docenione. W 1993 r. Frederik Willem de Klerk otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla wraz z Nelsonem Mandelą.
W kwietniu 1994 r. został jednym z dwóch wiceprezydentów wyłonionych w pierwszych, wielorasowych i demokratycznych wyborach. Mimo zasług agencja AP zwraca uwagę, że Frederik Willem de Klerk był również postacią kontrowersyjną.
Wiele osób zarzucało mu przemoc w stosunku do czarnoskórych obywateli i działaczy, którzy sprzeciwiali się polityce apartheidu w czasie jego prezydentury. Część białej mniejszości RPA uznała jego wysiłku na rzecz zakończenia "białej supremacji" za zdradę.
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
Dorota Szelągowska tworzy idealną parę ze swoim partnerem. Fani osłupieli widząc kim on jest
Na złożenie wniosku o 300 plus na dziecko jest czas tylko do 30 listopada
Terlecki do klientki w centrum handlowym: "Jest pani kretynką"
Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl
źródło: Onet, Radio Zet