Nie żyje Adam Sandauer. 72-latkowi zawdzięczamy ustawę o Rzeczniku Praw Pacjenta
W wieku 72 lat zmarł w środę Adam Sandauer. Był doktorem fizyki, działaczem społecznym, założycielem i pierwszym przewodniczącym Stowarzyszenia Pacjentów "Primum Non Nocere". Polacy zawdzięczają mu ustawę o Rzeczniku Praw Pacjenta i prawach pacjenta.
Nie żyje Adam Sandauer
O śmierci dr. Adama Sandauera poinformowano za pośrednictwem jego profilu w mediach społecznościowych. - Dziś, o godz. 15 odszedł od nas Adam Sandauer, dr fizyki i społecznik, syn Erny Rosenstein i Artura Sandauera. Życie poświęcił walce o prawa pacjentów i ofiar błędów medycznych. Polska zawdzięcza Mu ustawę o Rzeczniku Praw Pacjenta i prawach pacjenta - czytamy w komunikacie.
Klienci Biedronki tracą promocje. To trzeba wiedzieć, inaczej stracisz korzystne rabatyAdam Niedzielski: "Wielka strata. Pamięć o Nim pozostanie wiecznie żywa"
Adama Sandauera pożegnał również minister zdrowia Adam Niedzielski. - Nie żyje Adam Sandauer. Człowiek, który prawom pacjenta nadał należne im miejsce w systemie ochrony zdrowia, człowiek, dzięki któremu mamy instytucję Rzecznika Praw Pacjenta. Wielka strata. Pamięć o Nim pozostanie wiecznie żywa - napisał na Twitterze.
Kim był Adam Sandauer
Adam Marek Sandauer urodził się 17 grudnia 1950 roku w Warszawie. W 1969 roku mężczyznę oskarżono o rozpowszechnianie ulotek przeciwko inwazji wojsk Układu Warszawskiego w Czechosłowacji oraz aresztowaniom studentów w marcu 1968 roku. Został relegowany z Uniwersytetu Warszawskiego, by po kilku latach doczekać się amnestii.
W 1998 roku założył Stowarzyszenie Pacjentów "Primum Non Nocere". Przez wiele lat pełnił funkcję przewodniczącego, a w ostatnich latach życia honorowego przewodniczącego organizacji, zabiegającej o udzielenie natychmiastowej pomocy ofiarom błędów medycznych. Od 2000 roku prowadził kampanie na rzecz utworzenia urzędu Rzecznika Pacjenta, jako instytucji powołanej w celu niesienia pomocy. W 2016 roku prezydent RP Andrzej Duda odznaczył go Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2019 roku został odznaczony również Krzyżem Wolności i Solidarności.
Źródło: wiadomosci.onet.pl