Goniec.pl Wiadomości "Nasze nastroje były chłodne". Zełenski przemówił podczas Zgromadzenia Narodowego
Sejm RP

"Nasze nastroje były chłodne". Zełenski przemówił podczas Zgromadzenia Narodowego

11 marca 2022
Autor tekstu: Agata Jaroszewska

Honorowe przemówienie Wołodymyra Zełenskiego podczas Zgromadzenia Narodowego w Sejmie. - Ta wojna to walka o naszą wolność, ale też waszą wolność. Niech żyje wolna Polska, niech żyje wolna Ukraina! - mówił prezydent Ukrainy. Podczas połączenia zdradził początki swoich kontaktów z Andrzejem Dudą.

Zaraz po zejściu z mównicy prezydenta Andrzeja Dudy , który otwierał Zgromadzenie Narodowe zwołane z okazji 23. rocznicy przystąpienia Polski do NATO , na ekranach pojawił się Wołodymyr Zełenski . Wcześniej owacje na stojąco otrzymał ambasador Ukrainy w RP Andrij Deszczyca .

Politycy i goście zebrani na sejmowej galerii powtórzyli ten gest. Łączący się z obleganego Kijowa Wołodymyr Zełenski usłyszał gromkie brawa w podzięce za jego postawę w walce o suwerenność Ukrainy .

Wołodymyr Zełenski wspomniał swoje pierwsze kontakty z Andrzejem Dudą

Podczas kilku słów skierowanych do polskich posłów i senatorów oraz członków rządu Wołodymyr Zełenski postanowił personalnie zwrócić się do polskiego prezydenta i pierwszej damy. - Przyjacielu Andrzeju, droga Agato - rozpoczął prezydent Ukrainy, uwiarygadniając wcześniejsze deklaracje Andrzeja Dudy na temat bliskich relacji .

W swoim przemówieniu Wołodymyr Zełenski skupił się na tym, jak zmieniały się relacje między Ukrainą i Polską . Nie ukrywał, że nieustannie silne są głosy próbujące skłócić oba narody.

- Kiedy zostałem prezydentem w 2019 roku, nasze nastroje wobec siebie były chłodne. Ale drogę do ciepłych relacji chciałem przejść szybko, bo wiedziałem, że jesteśmy sobie bliscy - zapewniał prezydent Ukrainy.

- Kolejne spotkania z prezydentem Dudą były w coraz cieplejszej atmosferze - dodawał Wołodymyr Zełenski. Kontakty polsko-ukraińskie stały się na tyle silne, że kiedy rozpoczęła się wojna w Ukrainie, prezydent był pewny swoich sojuszników znad Wisły .

Wołodymyr Zełenski wierzył w Polskę i Polaków

Wojna w Ukrainie to nie tylko próba siły i wytrwałości narodu ukraińskiego, ale również tego, kto jest przyjacielem ofiary, a kto okupanta. Okazuje się, że kiedy najgorszy możliwy scenariusz dotyczący agresji Rosji stał się faktem, Wołodymyr Zełenski nie obawiał się zachwiania sojuszu z Polską .

- Kiedy ktoś atakuje twój dom, ważne jest, żeby mieć kogoś, kto wyciągnie do ciebie rękę. Ja wiedziałem, kto wyciągnie do nas rękę. Jestem za to wdzięczny. Polscy bracia i siostry są z nami - mówił do zgromadzonych w Sejmie prezydent Ukrainy.

- Bracia i siostry Polacy, odczuwam, że zbudowaliśmy niezwykły sojusz. Być może na razie nieformalny, ale on wychodzi z ciepła naszych serc, a nie ze słów polityków - dodawał. W swoim wystąpieniu Wołodymyr Zełenski nawiązał również do słów zmarłego prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

Smoleńsk, Lech Kaczyński i Jan Paweł II

W swoim krótkim przemówieniu Wołodymyr Zełenski poruszył istotne dla wielu Polaków kwestie , które są pośrednio związane z obecną sytuacją w Ukrainie. Nie zabrakło powołania się na słowa papieża Polaka Jana Pawła II . Prezydent Ukrainy, nie wspominając na głos o Rosji , wrócił do sprawy katastrofy smoleńskiej .

Wspomniał również słowa samego zmarłego prezydenta RP, który mocno zaangażował się w sprawę Gruzji zaatakowanej przez Rosję. - 24 lutego stała się ta straszna rzecz dla Ukrainy, o której mówił Lech Kaczyński w Gruzji w 2008 roku. Teraz my walczymy, żeby to samo nie stało się państwom bałtyckim i Polsce. Walczymy razem - mówił z Kijowa Wołodymyr Zełenski.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: goniec.pl

Obserwuj nas w
autor
Agata Jaroszewska

Redaktorka portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
non-fiction wiadomości finanse technologia zdrowie rozrywka sport