Nad Polskę nadciąga cyklon, będzie niebezpiecznie. Synoptycy ostrzegają
Ci, którzy czekali na dni pełne słońca i termicznego komfortu, z pewnością będą zawiedzeni. Na horyzoncie rysują się, póki co, same szare obrazy, za które odpowiadać ma cyklon o niepozornej nazwie Elfi. To on w najbliższych godzinach zamiesza w pogodzie i to całkiem porządnie. Wrócą i deszcz, i śnieg, kierowcy z kolei muszą uważać na mgły.
Cyklon Elfi namiesza w pogodzie
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej nie przekazuje dziś dobrych wiadomości. Co prawda mróz raczej nam nie grozi, ale wkrótce przekonamy się, że nie zawsze oznacza to coś pozytywnego. We wtorek (12 marca) chmury spowiją niebo nad praktycznie całą Polską, z lekkimi przejaśnieniami tylko na północnym zachodzie i w Karpatach. Do tego będzie padać.
Jak wynika z prognoz synoptyków, nadchodzący znad Włoch i Francji cyklon Elfi sprawi, że w większości województw pojawią się opady deszczu lub mżawki. Gdzieniegdzie mowa być może nawet o ulewach albo deszczu ze śniegiem, a na polskim biegunie zimna także samym śniegu. Jakby tego było mało, na drogach wystąpi gołoledź. Na co trzeba się przygotować?
Tragiczny wypadek na poligonie. Znamy daty pogrzebów żołnierzyPowrócą opady śniegu
Dziś zadowoleni z aury nie będą przede wszystkim mieszkańcy wspomnianej Suwalszczyzny. Tam zrobi się naprawdę nieprzyjemnie - spadnie deszcz wymieszany ze śniegiem, w powietrzu czuć będzie wilgoć, a to z kolei spotęguje poczucie zimna.
Na krańcach południowych kraju miejscami opady o umiarkowanym natężeniu i tam prognozowana wysokość opadów do 10 mm – podaje IMGW.
Sam śnieg możliwy z kolei w górach, przy czym w Sudetach Wschodnich opady mogą sięgnąć nawet ok. 15 mm. Biały puch pokryje również szczytowe partie pozostałej części Sudetów i Beskidów, choć tam dodatnia temperatura będzie raczej sprzyjała opadom mieszanym. Znacznie zimniej jedynie wysoko w Tatrach. Tam pokrywa śnieżna urośnie do 7 cm.
Pogoda na wtorek 12 marca. Będzie stosunkowo ciepło
Co więcej w pogodzie? Niektóre obszary muszą przygotować się na gęste mgły, znacznie utrudniające widzialność. Najintensywniej odczują je mieszkańcy centralnych i północnych województw. Tam szczególnie noga powinna więc zostać zdjęta z gazu. Będzie wówczas bezpieczniej, a co za tym idzie mniej ryzykownie.
ZOBACZ: Pogoda na Wielkanoc. Eksperci nie mają wątpliwości, co czeka Polaków
Jeśli chodzi o to, co zobaczymy na termometrach, temperatura maksymalna w ciągu dnia osiągnie 3 st. Celsjusza na północnym wschodzie, 5-8 st. Celsjusza w pasie od Lubelszczyzny po Pomorze Gdańskie i w rejonie podgórskim Sudetów, do nawet 13 st. Celsjusza na zachodzie.
Na zakończenie całkiem nie najgorsze wiadomości dotyczące wiatru. Ten powieje słabo i umiarkowanie, choć momentami mogą zdarzyć się mocniejsze porywy. W szczytowych partiach Sudetów osiągną one prędkość do 60 km/h.
Źródło: IMGW, Natemat.pl