Goniec.pl
ważne

goniec.pl

MZ: obowiązek szczepienia dla konkretnej grupy Polaków. Niezaszczepiony pracownik będzie mógł stracić pracę

23 Lutego 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Ministerstwo Zdrowia oficjalnie potwierdziło wprowadzenie obowiązku szczepienia przeciwko COVID-19. Osoby pracujące w służbach medycznych zostały zobowiązane do przyjęcia szczepionki przeciwko koronawriusowi. Resort Adama Niedzielskiego wskazuje, że zignorowanie tego obowiązku może skutkować nawet zwolnieniem z pracy.

W poniedziałek na stronie Ministerstwa Zdrowia pojawiła się istotna dla milionów Polaków wiadomość na temat szczepienia przeciwko COVID-19. Spełniły się wcześniejsze zapowiedzi ze strony rządu: część obywateli objęta została obowiązkiem przyjęcia szczepionki przeciwko koronawirusowi.

Częstochowa: policja znalazła w lesie dwa ciała

Częstochowa: Są pierwsze szczegóły ws. miejsca, gdzie odnaleźli zakopane ciała

CZYTAJ DALEJ

- Kodeks pracy upoważnia pracodawcę do żądania złożenia przez pracownika oświadczenia o realizacji obowiązku poddania się szczepieniu przeciwko COVID-19 - przekazał resort kierowany przez Adama Niedzielskiego.

Ministerstwo Zdrowia potwierdza obowiązek szczepień dla służb medycznych

Faktem stało się włączenie szczepienia przeciwko COVID-19 do grupy obowiązkowych szczepionek. Na razie jedynie konkretna grupa Polek i Polaków została zobowiązana do zaszczepienia się przeciwko koronawirusowi.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Ministerstwo Zdrowia chce, by w szpitalach nie było pielęgniarzy, czy lekarek, którzy mogą stanowić zagrożenie epidemiologiczne. Grupa, do której skierowany jest poniedziałkowy komunikat, jest jednak szersza.

- Obowiązek poddania się szczepieniu przeciwko COVID-19 przez osoby wykonujące zawód medyczny w podmiotach wykonujących działalność leczniczą, osoby wykonujące czynności zawodowe w tych podmiotach, inne niż wykonywanie zawodu medycznego oraz osoby zatrudnione i osoby realizujące usługi farmaceutyczne, zadania zawodowe lub czynności fachowe w aptece ogólnodostępnej lub punkcie aptecznym, wynika z powszechnie obowiązujących przepisów prawa - czytamy w informacji przekazanej przez resort Adama Niedzielskiego.

Terminem, do którego pracownik medyczny ma obowiązek przyjąć szczepienie, jest 1 marca 2022 r. MZ wskazuje, że nakaz taki oparty został na rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii.

MZ potwierdza obowiązek szczepień przeciwko COVID-19 dla służb medycznych

MZ potwierdza obowiązek szczepień przeciwko COVID-19 dla służb medycznych

Źródło: Ministerstwo Zdrowia

Przygotowano specjalne mechanizmy, by nikt nie uchylił się od postanowienia o obowiązkowym szczepieniu przeciwko COVID-19. Rząd nie chce, by pracownicy służb medycznych zlekceważyli tę kwestię. Konsekwencje mogą być surowe, pracodawca będzie miał bowiem prawo nawet do zwolnienia pracownika odmawiającego przyjęcia szczepionki.

Nie zaszczepisz się? Możesz stracić pracę

Pracodawcy zyskali zupełnie nowe prawa w kwestii wymagania od swoich pracowników przyjęcia szczepionki przeciwko koronawirusowi. Zostały one usankcjonowane w prawie.

Niedzielski

Nowe zasady izolacji domowej i kwarantanny od 15 lutego. Opublikowano rozporządzenie

CZYTAJ DALEJ

Ministerstwo Zdrowia w ważnym komunikacie wskazuje na przepisy zawarte w Kodeksie Pracy. Dla części pracowników służby zdrowia nie są to dobre informacje. W grę wchodzić może m.in. konieczność zmiany pracy. Oto co może zrobić pracodawca:

  • Kodeks pracy upoważnia pracodawcę do żądania złożenia przez pracownika oświadczenia o realizacji obowiązku poddania się szczepieniu przeciwko COVID-19;

  • Brak poddania się szczepieniu przeciwko COVID-19 może uzasadniać wprowadzenie przez pracodawcę zmian w organizacji pracy pracownika, który nie poddał się takiemu szczepieniu;

  • Brak poddania się szczepieniu przeciwko COVID-19 może uzasadniać rozwiązanie przez pracodawcę stosunku pracy z pracownikiem, który nie poddał się takiemu szczepieniu.

Ministerstwo kierowane przez Adama Niedzielskiego wskazuje, że wszystkie działania podejmowane przez pracodawcę muszą być realizowane tak, by pozostawać "w zgodności z zasadą równego traktowania pracowników". Nie można zatem żądać okazania dowodu szczepienia przeciwko COVID-19 tylko od pracowników konkretnej płci, czy narodowości.

czestochowa.policja.gov.pl

Policja właśnie ujawniła szczegóły na temat ciała spod Częstochowy. Tylko dla osób o mocnych nerwach

Policja podała nowe informacje na temat poszukiwań matki i córki z Częstochowy. - Dzisiaj, podczas poszukiwań zaginionych Aleksandry W. oraz jej 15-letniej córki, policjanci odnaleźli ciało najprawdopodobniej jednej z zaginionych - podała Policja Śląska.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Częstochowa: Prokuratura ujawniła podejrzenia ws. odnalezionych zwłok

  • Onet: Jarosław Kaczyński szuka kreta odpowiedzialnego za klęskę Polskiego Ładu. Znamy nazwisko kandydata

  • Estoński wywiad przekazał pilne informacje. Wiadomo, gdzie zaatakować chce Władimir Putin

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Ministerstwo Zdrowia

Agata JaroszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: agata.jaroszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Lech Wałęsa obchodzi 79. urodziny i nie wszyscy życzą mu zdrowia

Wiadomości

Lech Wałęsa obchodzi 79. urodziny. Czego życzą mu Polacy? Zdrowia i... 100 lat w piekle

Czytaj więcej >

Wiadomości

Donald Tusk może czuć się zagrożony? Polacy wskazali, kto powinien być liderem opozycji

Czytaj więcej >
Paweł Kukiz oświadczył, że to koniec wspólnych głosowań z PiS, Jarosław Kaczyński ma kłopoty

Wiadomości

Paweł Kukiz "zrywa" z PiS. Jarosław Kaczyński nie może liczyć na jego wsparcie w sejmowych głosowaniach

Czytaj więcej >
Jacek Jaworek nie jest jedyny, policja opublikowała komunikat

Wiadomości

Jacek Jaworek nie jest jedyny, ważny komunikat policji i trzy nazwiska, które powinieneś znać. "Możesz pomóc ich namierzyć"

Czytaj więcej >

Wiadomości

Skandaliczne kazanie na mszy dla dzieci w Lublinie. Ksiądz mówił o samobójstwach i medalikach, które "parzą szatana"

Czytaj więcej >

Wiadomości

Nocna tragedia na DK11. Osobówka zmiażdżona przez ciężarówkę. Nie żyją dwie osoby

Czytaj więcej >