MZ: obowiązek szczepienia dla konkretnej grupy Polaków. Niezaszczepiony pracownik będzie mógł stracić pracę
Ministerstwo Zdrowia oficjalnie potwierdziło wprowadzenie obowiązku szczepienia przeciwko COVID-19. Osoby pracujące w służbach medycznych zostały zobowiązane do przyjęcia szczepionki przeciwko koronawriusowi. Resort Adama Niedzielskiego wskazuje, że zignorowanie tego obowiązku może skutkować nawet zwolnieniem z pracy.
W poniedziałek na stronie Ministerstwa Zdrowia pojawiła się istotna dla milionów Polaków wiadomość na temat szczepienia przeciwko COVID-19. Spełniły się wcześniejsze zapowiedzi ze strony rządu: część obywateli objęta została obowiązkiem przyjęcia szczepionki przeciwko koronawirusowi.
- Kodeks pracy upoważnia pracodawcę do żądania złożenia przez pracownika oświadczenia o realizacji obowiązku poddania się szczepieniu przeciwko COVID-19 - przekazał resort kierowany przez Adama Niedzielskiego.
Ministerstwo Zdrowia potwierdza obowiązek szczepień dla służb medycznych
Faktem stało się włączenie szczepienia przeciwko COVID-19 do grupy obowiązkowych szczepionek. Na razie jedynie konkretna grupa Polek i Polaków została zobowiązana do zaszczepienia się przeciwko koronawirusowi.
Pozostała część artykułu pod materiałem wideo
Ministerstwo Zdrowia chce, by w szpitalach nie było pielęgniarzy, czy lekarek, którzy mogą stanowić zagrożenie epidemiologiczne. Grupa, do której skierowany jest poniedziałkowy komunikat, jest jednak szersza.
- Obowiązek poddania się szczepieniu przeciwko COVID-19 przez osoby wykonujące zawód medyczny w podmiotach wykonujących działalność leczniczą, osoby wykonujące czynności zawodowe w tych podmiotach, inne niż wykonywanie zawodu medycznego oraz osoby zatrudnione i osoby realizujące usługi farmaceutyczne, zadania zawodowe lub czynności fachowe w aptece ogólnodostępnej lub punkcie aptecznym, wynika z powszechnie obowiązujących przepisów prawa - czytamy w informacji przekazanej przez resort Adama Niedzielskiego.
Terminem, do którego pracownik medyczny ma obowiązek przyjąć szczepienie, jest 1 marca 2022 r. MZ wskazuje, że nakaz taki oparty został na rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii.
Źródło: Ministerstwo Zdrowia
Przygotowano specjalne mechanizmy, by nikt nie uchylił się od postanowienia o obowiązkowym szczepieniu przeciwko COVID-19. Rząd nie chce, by pracownicy służb medycznych zlekceważyli tę kwestię. Konsekwencje mogą być surowe, pracodawca będzie miał bowiem prawo nawet do zwolnienia pracownika odmawiającego przyjęcia szczepionki.
Nie zaszczepisz się? Możesz stracić pracę
Pracodawcy zyskali zupełnie nowe prawa w kwestii wymagania od swoich pracowników przyjęcia szczepionki przeciwko koronawirusowi. Zostały one usankcjonowane w prawie.
Ministerstwo Zdrowia w ważnym komunikacie wskazuje na przepisy zawarte w Kodeksie Pracy. Dla części pracowników służby zdrowia nie są to dobre informacje. W grę wchodzić może m.in. konieczność zmiany pracy. Oto co może zrobić pracodawca:
Kodeks pracy upoważnia pracodawcę do żądania złożenia przez pracownika oświadczenia o realizacji obowiązku poddania się szczepieniu przeciwko COVID-19;
Brak poddania się szczepieniu przeciwko COVID-19 może uzasadniać wprowadzenie przez pracodawcę zmian w organizacji pracy pracownika, który nie poddał się takiemu szczepieniu;
Brak poddania się szczepieniu przeciwko COVID-19 może uzasadniać rozwiązanie przez pracodawcę stosunku pracy z pracownikiem, który nie poddał się takiemu szczepieniu.
Ministerstwo kierowane przez Adama Niedzielskiego wskazuje, że wszystkie działania podejmowane przez pracodawcę muszą być realizowane tak, by pozostawać "w zgodności z zasadą równego traktowania pracowników". Nie można zatem żądać okazania dowodu szczepienia przeciwko COVID-19 tylko od pracowników konkretnej płci, czy narodowości.
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
Częstochowa: Prokuratura ujawniła podejrzenia ws. odnalezionych zwłok
Estoński wywiad przekazał pilne informacje. Wiadomo, gdzie zaatakować chce Władimir Putin
Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]
Źródło: Ministerstwo Zdrowia