Goniec.pl
FADEL SENNA/AFP/East News

FADEL SENNA/AFP/East News

MSZ Ukrainy: "przesiedlone dzieci mogą być nielegalnie adoptowane"

14 Kwietnia 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

Dzieci, które są przymusowe deportowane z Ukrainy do Rosji, mogą być nielegalnie adoptowane - ostrzega ukraińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Obawy budzą przede wszystkim umowy dotyczące tej kwestii, które Moskwa planuje zawrzeć z separatystycznymi Doniecką i Ługańską Republiką Ludową.

Sytuacja ukraińskich dzieci wciąż jest trudna. - W ciągu zaledwie sześciu tygodni prawie dwie trzecie wszystkich ukraińskich dzieci zostało przesiedlonych. Zostały one zmuszone do opuszczenia wszystkiego: domów, szkół, a często także rodzin - oświadczył Manuel Fontaine, dyrektor UNICEF ds. programów humanitarnych.

Marine Le Pen i Putin

Marine Le Pen chce zacieśnienia więzi między NATO a Rosją

CZYTAJ DALEJ

Ukraińskie dzieci mogą być nielegalnie adoptowane. W planach kontrowersyjne umowy

Resort ukraińskiej dyplomacji opublikował komunikat w sprawie nielegalnego i przymusowego przesiedlania ludności Ukrainy. Największy niepokój Kijowa budzi sytuacja dzieci.

"Groźba nielegalnej adopcji dzieci ukraińskich przez obywateli rosyjskich bez przestrzegania wszystkich niezbędnych procedur przewidzianych w prawie ukraińskim jest rażąca", czytamy w oświadczeniu, które pojawiło się na oficjalnej stronie internetowej ukraińskiego MSZ.

Z informacji resortu wynika, że "Ministerstwo Oświaty Federacji Rosyjskiej zamierza zawrzeć porozumienia z okupacyjnymi władzami Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej". MSZ alarmuje, że "te >umowy< pozwoliłyby na przekazywanie dzieci nielegalnie wywożonych z Ukrainy rodzinom rosyjskim".

Na ten proceder najbardziej narażone miałyby być "dzieci-sieroty pozbawione opieki rodzicielskiej". Nielegalna adopcja grozi także dzieciom, których "rodzice zginęli w trakcie rosyjskiej agresji na Ukrainę".

FADEL SENNA/AFP/East News, Screen Twitter/OSINTtechnical

Nagrody pieniężne za zniszczenie ukraińskiego sprzętu. Tyle mogą zarobić Rosjanie

CZYTAJ DALEJ

Kolejna próba łamania prawa międzynarodowego

Ukraiński MSZ twierdzi, że tego typu działania można byłoby zakwalifikować jako uprowadzenie dzieci, co jest wyraźnie zakazane na mocy prawa międzynarodowego. Traktuje o tym m.in. Konwencja o prawach dziecka, której stronami są zarówno Ukraina, jak i Rosja.

Resort zapowiedział, że incydenty nielegalnego deportowania dzieci zostaną zgłoszone do "Biura Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców, Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża, UNICEF, Biura Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka, Specjalnego Przedstawiciela Sekretarza Generalnego ONZ ds. Dzieci i Konfliktów Zbrojnych i Specjalnego Przedstawiciela Sekretarza Generalnego ONZ ds. Przemocy wobec Dzieci". Do wszystkich tych instytucji ukraińskie MSZ zwraca się z prośbą o pomoc w umożliwieniu powrotu przesiedlonych dzieci.

Ile osób wywieziono z Ukrainy?

W poniedziałek 11 kwietnia rzeczniczka praw człowieka Ukrainy Ludmyła Denisowa oznajmiła, że rosyjskie media informowały o ponad 700 tys. osób wywiezionych z Ukrainy do Rosji. Wśród nich 131 tys. stanowiły dzieci.

Według tych źródeł z samego Mariupola miało być wywiezionych 134 tys. osób. Z kolei władze Mariupola wskazują, że Rosjanie przymusowo deportowali 33 tys. mieszkańców. Trafili do separatystycznych republik na wschodzie Ukrainy i do Rosji.

/fot. Goniec.pl

Druzgocący atak rosyjskich wojsk. Napadli na szkołę, zdjęcia zniszczeń łamią serca

Wczoraj w nocy rosyjskie wojska prowadziły intensywny ostrzał w miejscowości Wasylkowo pod Kijowem. Armia Władimira Putina przypuściła atak rakietowy na bazę paliwową we wsi Kriaczky, gdzie natychmiast wybuchł ogromny pożar. Zaatakowane zostało także pobliskie lotnisko. – Pali się baza paliwowa. Wróg chce wszystko zniszczyć. Dziś w ciągu dnia ostrzelano rakietami balistycznymi nasze lotnisko, ale wytrzymamy – informowała w nagraniu wideo zamieszczonym na Facebooku szefowa władz miejskich Wasylkowa, Natalia Bałasynowycz. Ostrzelane przez wojska rosyjskie Wasylkowo poniosło ogromne straty. Jedna ze miejscowych szkół została doszczętnie zniszczona wskutek ataku okupantów. Zobacz zdjęcia ze zrujnowanego miasta. /fot. Goniec.pl

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: goniec.pl, PAP

Tagi:

Maria GlinkaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Doświadczenie zdobywałam w redakcjach TVN24 i Euractiv. Jestem absolwentką stosunków międzynarodowych i studentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się polityką polską i zagraniczną, problemami społecznymi w ujęciu lokalnym i globalnym, literaturą i filmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: maria.glinka@goniec.pl

Podobne artykuły

Świętokrzyskie: pożar w domu, strażacy znaleźli zwęglone ciało 42-latka

Wiadomości

Świętokrzyskie: Nie żyje 48-letni mężczyzna. Zginął na własnym podwórku, popełnił tragiczny błąd

Czytaj więcej >
ZUS podał informację o najwyższej wypłacanej emeryturze. Kwota jest zawrotna (Pixabay/sabinevanerp/Iberion).

Wiadomości

Wiemy, jaką najwyższą emeryturę wypłaca ZUS. Wielu chciałoby tyle zarabiać

Czytaj więcej >
Pilne ostrzeżenie GIS. Spożycie partii popularnej sałatki może się źle skończyć

Wiadomości

Pilne ostrzeżenie GIS. Spożycie partii popularnej sałatki może się źle skończyć

Czytaj więcej >
Dolnośląskie: Marznąca mżawki sparaliżowała ruch. Na drogach powalone drzewa i szklanka

Wiadomości

Dolnośląskie: Marznąca mżawka sparaliżowała ruch. Na drogach i torach powalone drzewa oraz szklanka

Czytaj więcej >
Dziennikarze "Super Experssu" przypomnieli post, który Jerzy Owsiak wrzucił w mediach społecznościowych w 2019 r. dotyczący jego zarobków (Michal Zebrowski/East News).

Wiadomości

Zarobki Jerzego Owsiaka. Oto pensja szefa WOŚP

Czytaj więcej >
WHO opublikowała listę leków na wypadek kryzysu nuklearnego i skażenia radiologicznego

Wiadomości

WHO opublikowała listę leków na wypadek kryzysu nuklearnego i skażenia radiologicznego

Czytaj więcej >