Goniec.pl Fakty MSWiA poinformowało o przedłużeniu stopni alarmowych. Mateusz Morawiecki podpisał specjalne zarządzenie
YURIY DYACHYSHYN/AFP/East News

MSWiA poinformowało o przedłużeniu stopni alarmowych. Mateusz Morawiecki podpisał specjalne zarządzenie

31 maja 2022
Autor tekstu: Agata Jaroszewska

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji właśnie poinformowało, iż premier Mateusz Morawiecki zdecydował o przedłużeniu obowiązywania stopni alarmowych: BRAVO i CHARLIE-CRP do 30 czerwca 2022 r. - Stopień alarmowy CRP został wprowadzony w celu przeciwdziałania zagrożeniom w cyberprzestrzeni - podał.

We wtorek późnym wieczorem MSWiA opublikowało ważny komunikat, Mateusz Morawiecki po raz kolejny zdecydował, iż ryzyko oraz zagrożenia są zbyt duże by zrezygnować z obowiązywania w Polsce stopni alarmowych.

Premier podpisał zarządzenie, stopnie alarmowe przedłużone

- Premier Mateusz Morawiecki podpisał nowe zarządzenia dotyczące przedłużenia obowiązywania na terytorium całego kraju drugiego stopnia alarmowego (BRAVO) i trzeciego stopnia alarmowego CRP (CHARLIE–CRP). Stopnie będą obowiązywały do 30 czerwca 2022 r. do godz. 23:59 - podało MSWiA w wieczornym komunikacie.

Szef rządu po raz kolejny podjął taką decyzję. Poprzednio stopnie zostały przedłużone 13 maja i obowiązywały do 31 maja do godziny 23:59 . Od północy mocy nabiera nowe zarządzenie Mateusza Morawieckiego.

- Stopnie alarmowe są przede wszystkim sygnałem dla służb dbających o bezpieczeństwo i całej administracji publicznej do zachowania szczególnej czujności - podało MSWiA.

Stopnie alarmowe BRAVO oraz CHARLIE-CRP odpowiedzialne są za inne sfery zagrożenia. Decyzja Mateusza Morawieckiego nie była przypadkowa, a działania rosyjskiej propagandy znacząco się do tego przyczyniły .

Zagrożenie cyberataku wciąż realne

Resort prowadzony przez Mariusza Błaszczaka podkreśla, iż stopień alarmowy BRAVO związany jest bezpośrednio z sytuacją za wschodnią granicą. MSWiA w wieczornym komunikacie określiło przedłużenie tego stopnia alarmowego działaniem prewencyjnym , bezpośrednio związanym również ze wzmożonym ruchem na granicy .

Inaczej sytuacja ma się jednak w przypadku drugiego stopnia alarmowego przedłużonego przez Mateusza Morawieckiego do 30 czerwca. - Stopień alarmowy CRP został wprowadzony w celu przeciwdziałania zagrożeniom w cyberprzestrzeni - czytamy w rządowej informacji.

CHARLIE-CPR wprowadzany jest w przypadku " wystąpienia zdarzenia potwierdzającego prawdopodobny cel ataku o charakterze terrorystycznym w cyberprzestrzeni albo uzyskania wiarygodnych informacji o planowanym zdarzeniu ".

Decyzja Mateusza Morawieckiego niesie ze sobą szereg decyzji, które pośrednio, a nawet bezpośrednio zmienią życie milionów Polaków i osób przebywających na terenie RP. Największe obowiązki pozostają jednak w gestii służb.

Stopnie alarmowe w całym kraju, oto co musisz wiedzieć

Stopnie alarmowe obowiązujące do 30 czerwca to przede wszystkim dodatkowe obowiązki dla policji, straży pożarnej, czy Straży Granicznej . Nie znaczy to jednak, że zwykły obywatel nie zyskuje nowych powinności.

- Nie lekceważ żadnej informacji o zagrożeniu! Natychmiast powiadom służby dzwoniąc na numer tel. 112 - apeluje MSWiA w komunikacie o stopniach alarmowych przedłużonych przez premiera specjalnym rozporządzeniem.

MSWiA dokładnie tłumaczy, jakie prawa i powinności związane są z obowiązywaniem stopnia alarmowego BRAVO . Oto ich lista:

  • prowadzenie przez Policję, Straż Graniczną lub Żandarmerię Wojskową wzmożonej kontroli dużych skupisk ludzkich;

  • prowadzenie wzmożonej kontroli obiektów użyteczności publicznej oraz innych obiektów potencjalnie mogących stać się celem ataków terrorystycznych;

  • zapewnienie dostępności w trybie alarmowym członków personelu wyznaczonego do wdrażania procedur działania na wypadek zdarzenia o charakterze terrorystycznym;

  • ostrzeżenie personelu o możliwych zagrożeniach;

  • obowiązek noszenia broni długiej oraz kamizelek kuloodpornych przez umundurowanych funkcjonariuszy lub żołnierzy bezpośrednio realizujących zadania związane z zabezpieczeniem miejsc i obiektów, które potencjalnie mogą stać się celem zdarzenia o charakterze terrorystycznym;

  • dodatkowe kontrole pojazdów, osób oraz budynków publicznych w rejonach zagrożonych;

  • wzmocnienie ochrony środków komunikacji publicznej oraz ważnych obiektów publicznych;

  • wprowadzenie zakazów wstępu do przedszkoli, szkół i uczelni osobom postronnym.

W przypadku stopnia alarmowego CHARLIE-CRP lista obowiązków jest równie długa. Oto, co przekazało w komunikacie MSWiA:

  • całodobowe dyżury administratorów systemów kluczowych dla funkcjonowania organizacji oraz personelu uprawnionego do podejmowania decyzji w sprawach bezpieczeństwa tych systemów,

  • przegląd zasobów pod względem możliwości ich wykorzystania w przypadku zaistnienia ataku,

  • przygotowanie się do uruchomienia planów umożliwiających zachowanie ciągłości działania po wystąpieniu potencjalnego ataku, w tym szybkiego i bezawaryjnego zamknięcia serwerów.

  • Podczas obowiązywania stopnia alarmowego należy zwracać szczególną uwagę na wszelkie niestandardowe sytuacje i potencjalne zagrożenia, na przykład: nietypowo zachowujące się osoby, pakunki, torby lub plecaki pozostawione bez opieki w miejscach publicznych, samochody (szczególnie transportowe) zaparkowane w pobliżu miejsc zgromadzeń.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: goniec.pl, mswia

Obserwuj nas w
autor
Agata Jaroszewska

Redaktorka portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
wiadomości fakty społeczeństwo telewizja finanse rozrywka sport