Minister zdrowia podał nowe dane. Kilka województw z dużymi wzrostami zakażeń
Minister zdrowia, Adam Niedzielski cały czas dzieli się aktualnymi statystykami dotyczącymi trwającej pandemii koronawirusa. W jego mediach społecznościowych pojawiają się dane i statystyki dotyczące obecnej sytuacji w całym kraju oraz podejmowanych działań.
Minister zdrowia podał nowe statystyki
W Poniedziałek Wielkanocny minister podzielił się statystykami dotyczącymi liczby nowych przypadków COVID-19 w ujęciu tygodniowym z podziałem na województwa. Widać na nim, które regiony radzą sobie z trzecią falą, a w których sytuacja cały czas nie wygląda dobrze.
Spośród szesnastu województw cztery zaliczyły wzrost nowych przypadków. Są to śląskie z przyrostem na poziomie 1 procenta, opolskie z 2-procentowym wzrostem, o wiele gorzej sytuacja wygląda na Lubelszczyźnie - 7 procent i Dolnym Śląsku - 8 procent nowych przypadków więcej niż przed tygodniem.
Spadki zakażeń w ujęciu tygodniowym
Spadki zaliczyły wszystkie pozostałe województwa. W części z nich są to wyniki niewiele lepsze, jednak z kilku poprawa statystyk jest bardzo widoczna. Są w tej grupie przede wszystkim województwa najwcześniej objęte nowym zestawem obostrzeń.
W województwie warmińsko-mazurskim zanotowano spadek na poziomie 24 procent - tylko 4 765 nowych przypadków w ciągu ostatniego tygodnia, a na Pomorzu liczba zakażeń zmniejszyła się o 23 procent - 9 531 nowych osób z pozytywnych wynikiem testów.
Sytuacja poprawiła się również w kilku innych regionach. W województwie mazowieckim, lubuskim i podkarpackim spadek wynosi 14 procent w porównaniu z ubiegłym tygodniem, a w kujawsko-pomorskim i podlaskim odpowiednio 12 i 11 procent.
Cztery województwa, które w pierwszej kolejności zostały poddane działaniu obostrzeń (Warmińsko-Mazurskie, Pomorskie, Lubuskie, Mazowieckie) mają teraz największy spadek tygodniowej liczby zakażeń. pic.twitter.com/GqMgdqXts8
— Adam Niedzielski (@a_niedzielski) April 5, 2021
Nieznaczna poprawa widoczna jest także w woj. świętokrzyskim (-9 procent, 4 909 nowych przypadków), małopolskim (-8 procent, 15 171 przypadków), wielkopolskim (-4 procent 19 889 przypadków), łódzkim (-3 procent, 10 957 przypadków), zachodnio-pomorskim (-2 procent, 6 287 przypadków).
Wprowadzone obostrzenia zaczynają działać?
Wygląda na to, że wprowadzane od 20 marca nowe obostrzenia w całej Polsce zaczynają przynosić rezultaty. Obecny zestaw restrykcji obowiązywać będzie do 9 kwietnia, choć niewykluczone, że zostanie od przedłużony. Według najnowszych przepisów zamknięte zostały m.in.: galerie handlowe (z wyjątkiem aptek, drogerii, saloników prasowych i sklepów spożywczych), sklepy meblowe i budowlane pow. 2 tys. m2, a także instytucje kultury (kina, teatry, muzea i galeria sztuki).
Zakazem działalności objęte zostały także salony fryzjerskie i kosmetyczne, hotele, restauracje, siłownie i kluby fitness, a także żłobki i przedszkola (z wyjątkiem dzieci służb oraz medyków). Wprowadzono także nowy limit osób, które mogą przebywać w miejscach kultu religijnego - wynosi on obecnie 1 os. na 20 m2 powierzchni, z zastosowaniem co najmniej 1,5 m odległości i zakrywaniem twarzy.
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
Plany rządu po świętach. Dziennikarze dotarli do nieoficjalnych ustaleń
Mandaty w Lany Poniedziałek. Czego nie robić podczas śmigus-dyngus?
Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]
Źródło: Twitter