Goniec.pl
TVP przejmuje piloty

Screen z "Wiadomości" TVP Piotr Molecki/East News

Media rządowe i długo nic. "TVP przejmuje piloty"

2 Grudnia 2022

Autor tekstu:

Irmina Jach

Rząd PiS zmiany, które pozwolą m.in. zaprogramować piloty milionów Polaków. Jak donosi Wirtualna Polska: "operatorzy płatnej telewizji obowiązkowo będą musieli oferować wyłącznie kanały TVP, a o liście innych, komercyjnych zdecyduje Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji". Zmiany mogą doprowadzić do walki, w której zwyciężą zapewne kanały TVP.

"TVP przejmuje piloty"

W ramach prac nad prawem komunikacji elektronicznej rząd przyjął niedawno zmiany w ustawie o radiofonii i telewizji, które zakładają, że komercyjni nadawcy obowiązkowo będą musieli włączyć do swojej oferty kanały TVP i - co więcej - umieścić je na początku listy. Trudno się nie domyślić, że rząd chce tym samym wzmocnić pozycję telewizji publicznej.

"Fakty" TVN

"Fakty" TVN w dosadny sposób uderzyły w TVP. "Fabryka hejtu i politycznej propagandy"

CZYTAJ DALEJ

- "Ważny interes publiczny" nie tkwi w dostępie do programów telewizji publicznej, a w dostępie do informacji czerpanej z różnych źródeł - mówi w rozmowie z portalem Wirtualna Polska Ewa Nowińska, ekspertka z zakresu prawa mediów, która uważa, że nowe przepisy mogą naruszać unijne przepisy i ograniczać wolność gospodarczą nadawców.

Obecnie lista programów należących do TVP liczy siedem stacji: TVP1, TVP2, TVP3, Polsat, TVN, TV4 i TV Puls. Nadawcy satelitarni mają obowiązek udostępnienia tylko jednej wersji kanału regionalnego, dlatego w wielu częściach kraju dostępna jest tylko TVP3 Warszawa.

Jeżeli nowelizacja wejdzie w życie, TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info i TVP Kultura znajdą się pod pierwszymi pięcioma przyciskami pilotów telewizyjnych Polaków. Obowiązek udostępnienia kanału regionalnego TVP3 z kolei ma obejmować również platformy satelitarne. Z powodów technicznych oznacza to konieczność umieszczenia w ofercie wszystkich szesnastu kanałów regionalnych TVP3. Każdy kanał satelitarny będzie kosztować ok. 250-300 tys. zł/msc.

Paweł Kukiz

5G wpłynie na wynik wyborów? Pilny apel partii Kukiza

CZYTAJ DALEJ

PiS boi się utraty wpływów TVP?

Rząd argumentuje pomysł troską o polskich widzów. - Nie jest właściwe, aby odbiorcy korzystający z platform satelitarnych (ponad 30 proc. gospodarstw domowych) byli pozbawieni w ich ramach dostępu do właściwych dla ich regionów publicznych programów regionalnych. Jest to istotne także w kontekście bezpieczeństwa regionalnego i lokalnego, z uwagi na to, że programy regionalne mogą najlepiej odpowiadać na potrzeby społeczności lokalnych, na wypadek klęsk żywiołowych lub innych zagrożeń na danym obszarze - napisano w uzasadnieniu cytowanym przez portal Wirtualna Polska.

PiS otwarcie przyznaje, że obawia się spychania TVP na pozycje, które nie są atrakcyjne i intuicyjne dla odbiorcy, a "sam obowiązek rozprowadzania nie zapewni dogodnego dla odbiorcy dostępu do programów o wartości publicznej".

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, po przeprowadzeniu konsultacji, podejmie decyzję o obowiązku nadawania wszystkich innych komercyjnych kanałów. Decydującym kryterium ma być bliżej niesprecyzowany "interes publiczny". Warto przypomnieć, że że obecny szef KRRiT Maciej Świrski nawoływał niedawno do bojkotu TVN.

Jarosław Kaczyński

Polityk PiS o wsparciu dla TVP: "Stoi za tym cała nasza grupa"

CZYTAJ DALEJ

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

  • Kolejna awantura w polskim Sejmie. Między Markiem Suskim i Klaudią Jachirą doszło do przepychanek

  • Alaksandr Łukaszenka wystawi Putina? Nie chce wysyłać wojsk na Ukrainę, znalazł sprytną wymówkę

  • PiS przegrało ważne głosowanie w Sejmie. Poseł Kaczyńskiego przeciwny projektowi Zbigniewa Ziobry

Źródło: Wirtualna Polska

Tagi:

Irmina JachAutor

Redaktor naczelna portalu Goniec.pl. Jestem absolwentką filologii polskiej. Przez lata pracowałam jako specjalista ds. marketingu. W wolnym czasie czytam książki. Najchętniej sięgam po literaturę faktu. Interesuję się także tematyką kryminalną i polskim himalaizmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: irmina.jach@goniec.pl

Podobne artykuły

W wyniku tragicznego potrącenia, życie straciła 12-letnia dziewczynka (Policja podkarpacka/zdjęcie ilustracyjne).

Wiadomości

Podlaskie: Tragiczny wypadek na torach. Znaleziono ciało mężczyzny

Czytaj więcej >
Straż Pożarna, Pogotowie ratunkowe, PSP Kielce

Wiadomości

Śląskie: drzewa przygniotły dom, nie żyje jedna osoba

Czytaj więcej >
Wygłodzone i martwe psy w schronisku w Posadówku. Jest nadzieja dla ocalałych z horroru

Wiadomości

Wygłodzone i martwe psy w schronisku w Posadówku. Jest nadzieja dla ocalałych z horroru

Czytaj więcej >
Zatrzymany
Iberion

Wiadomości

Miał zamordować matkę, teraz skarży się na warunki w areszcie: "Chcę mieszkać w domu na plaży"

Czytaj więcej >

Wiadomości

Pomorskie: Śmiertelny wypadek w Krzywym Kole. Samochód roztrzaskał się o drzewo, nie żyje jedna osoba

Czytaj więcej >
Polska Policja

Wiadomości

Miał oszukać kontrahentów na ponad 9,5 mln zł. Przedsiębiorca został doprowadzony do prokuratury

Czytaj więcej >