Legionella w kolejnych województwach. Coraz więcej zakażonych i ofiar śmiertelnych
Legionella w Polsce. Wykryto kolejne przypadki poza terenem województwa podkarpackiego. Ważne wiadomości dotyczą również pensjonariuszy domu opieki w Brzesku. Wojewoda małopolski mówił o ognisku zakażeń, a rzecznik Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego uspokaja.
Choroba legionistów: nowe przypadku poza Podkarpaciem
Poniedziałek 28 sierpnia przyniósł ze sobą nowe wiadomości na temat choroby legionistów , która zbiera śmiertelne żniwo głównie w Rzeszowie i powiecie rzeszowskim.
Niedziela zaskoczyła informacją o potwierdzeniu legionelli u pensjonariuszki jednego z domów pomocy społecznej w Małopolsce . Kobieta trafiła do szpitala w stanie ciężkim . Dzień później jasne stało się czy w DPS-ie pojawiło się ognisko bakterii Legionelli pneumophili. Dodatkowo kolejne województwo przekazało wiadomość o potwierdzonych przypadkach.
Nie ma ogniska legionellozy w domu opieki w Brzesku
To już pewne. Pensjonariusze z domu opieki w Brzesku (woj. małopolskie) nie zostali zakażeni legionellą . - Wiemy, co się stało na terenie domu opieki w Brzesku i mogę potwierdzić, że jesteśmy bezpieczni - oświadczył Łukasz Kmita, wojewoda małopolski.
- Nie ma na razie podstaw, by sądzić, że w domu opieki senioralnej istniało ognisko zakażeń , ale pewność będziemy mieli dopiero po otrzymaniu wyników badań wody - dodał.
W poniedziałek 28 sierpnia potwierdzono jednak, że zmarła 11 osoba zakażona legionellą . 90-letnia mieszkanka Rzeszowa przed kilkoma dniami zgłosiła się do Podkarpackiego Centrum Chorób Płuc. Publiczny komunikat wydał rzecznik Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.
Rzecznik WUW: liczba zakażeń i zgonów z powodu legionelli nie są ponadprzeciętne
Legionelli dotarła do Wielkopolski. Małżeństwo w wieku 53 oraz 54 lata trafiło do szpitala w Ostrowie Wielkopolskim . U pary potwierdzono zakażenie chorobą legionistów. Skarżyli się na bóle kostno-mięśniowe oraz gorączkę. Ostatecznie badania potwierdziły zakażenie bakterią Legionella pneumophila. Nie przebywali wcześniej na Podkarpaciu.
- Wdrożono leczenie oraz poinformowano o sprawie sanepid - powiedział w rozmowie z RMF FM dr Adam Stangret, rzecznik szpitala w Ostrowie Wielkopolskim. W związku z potwierdzeniem przypadku choroby legionistów w woj. wielkopolskim zwołano sztab kryzysowy. Podkreślono, że sytuacja jest pod całkowitą kontrolą.
- Od początku roku odnotowanych mamy 17 takich przypadków - poinformował Jarosław Władczyk, rzecznik Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego. Podkreślił, że legionella zabiła w Wielkopolsce w 2023 r. dwie osoby. Jarosław Władczyk podkreślił jednak, że obecna liczba zakażeń i śmierci z powodu legionelli nie jest niczym nadzwyczajnym w kontekście stałych statystyk. - Średnio w Wielkopolsce, co roku, dochodzi do 5-7 zgonów, jeśli chodzi o legionellozę - wyjaśnił rzecznik.
Źródło: rmf24.pl, Onet.pl, pap