Lech Wałęsa wygrał z Polską w Strasburgu. Europejski Trybunał Praw Człowieka zdecydował
W czwartek 23 listopada Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu zdecydował w sprawie Lecha Wałęsy. W związku z decyzją ETPC Polska została zobowiązana do działań legislacyjnych.
Europejski Trybunał Praw Człowieka zdecydował ws. Lecha Wałęsy
Sprawa Lecha Wałęsy dotyczy sporu z Krzysztofem Wyszkowskim, który stwierdził w telewizji, że były prezydent był w PRL współpracownikiem SB o pseudonimie "Bolek". W 2005 roku Lech Wałęsa wytoczył Wyszkowskiemu proces o ochronę dóbr osobistych, który zakończył się w 2011 odrzuceniem kasacji przez Sąd Najwyższy. Wcześniej Sąd Apelacyjny nakazał Wyszkowskiemu przeprosiny.
W 2021 r. za sprawą skargi nadzwyczajnej wniesionej przez Zbigniewa Ziobrę, która została wprowadzona w ramach reformy wymiaru sprawiedliwości w 2017 r., wyrok został uchylony przez nową Izbę Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego.
Lech Wałęsa usłyszał decyzję trybunału w Strasburgu
W czwartek 23 listopada Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał w swoim wyroku, że doszło do naruszenia prawa do rzetelnego procesu, zasady pewności prawa oraz poszanowania życia prywatnego i rodzinnego byłego prezydenta. Lech Wałęsa otrzymał odszkodowanie w wysokości 30 tys. euro.
Według orzeczenia, za naruszeniami Europejskiej Konwencji Praw Człowieka stoi m.in. wadliwa procedura powoływania sędziów z udziałem Krajowej Rady Sądownictwa, brak niezależności Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego, a także wady nadzwyczajnej procedury odwoławczej.
Lech Wałęsa wygrał z Polską w Strasburgu
Europejski Trybunał Praw Człowieka stwierdził, że Zbigniew Ziobro nadużył procedury prawnej w związku ze wniesieniem skargi nadzwyczajnej w celu realizacji własnych politycznych celów. - Pozwane państwo musi podjąć odpowiednie środki legislacyjne i inne, aby zapewnić zgodność swojego krajowego porządku prawnego z wymogami niezawisłego i bezstronnego sądu ustanowionego na mocy ustawy oraz zasady pewności prawa - czytamy w decyzji ETPC.
Europejski Trybunał Praw Człowieka zastosował także wobec Polski procedurę wyroku pilotażowego. W związku z tym każda następna sprawa dotycząca statusu nowych sędziów Sądu Najwyższego będzie rozpoznana w analogiczny sposób.
Źródło: Goniec.pl/Onet