Goniec.pl
Kurski

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Jacek Kurski straci fotel prezesa TVP? Duda i Morawiecki naciskają na Kaczyńskiego

4 Czerwca 2022

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Niepewny los Jacka Kurskiego na stanowisku prezesa Telewizji Polskiej. O usunięcie z fotela szefa TVP walczą z Jarosławem Kaczyńskim premier Mateusz Morawiecki i prezydent Andrzej Duda, którzy krytycznie podchodzą do przekazów publicznego nadawcy. Ich głos może jednak nie mieć znaczenia, bo Kurski wciąż pozostaje blisko prezesa PiS.

Od kiedy w 2016 roku Jacek Kurski przejął stery w Telewizji Polskiej, linia publicznego nadawcy uległa drastycznej zmianie. Festiwal propagandy sukcesu trwa w najlepsze, skutecznie trafiając do jednych i odstraszając drugich.

pogoda

Prognoza pogody. Alerty IMGW przed burzami z gradem. Jaka pogoda czeka nas w weekend?

CZYTAJ DALEJ

Pewne jest, że włączając kanały TVP nie usłyszymy niczego złego na temat polityki PiS, a ostrze krytyki zostanie skierowane na opozycję. Do tego warto dodać jeszcze tendencyjne paski oraz zmanipulowane obrazy, które poziomem absurdu biją przekazy z PRL.

Takie działanie ma jednak krytyków także w obozie władzy. Nieco bardziej rozsądni politycy widzą toporność i zbytnią nachalność przekazu i co jakiś czas podnoszą kwestię konieczności zmiany prezesa TVP, który uczynił z niej swój prywatny folwark.

Próbę odsunięcia od władzy Kurskiego podjął już w 2020 roku prezydent Andrzej Duda, który zgodził się poprzeć 2 mld zł na publiczną telewizję pod warunkiem, że szef TVP straci posadę. Tak też się stało, ale nie na długo, gdyż po jakimś czasie ten powrócił na Woronicza. Teraz ponownie głośno jest o roszadach, a nad Kurskim zawisły czarne chmury.

Duda i Morawiecki chcą odwołania Kurskiego

Mimo iż kadencja Kurskiego jako prezesa TVP wygasa dopiero w 2025 roku, w kuluarach mnożą się plotki o tym, że były polityk PiS straci posadę dużo wcześniej.

O realizację takiego scenariusza mają zabiegać premier Mateusz Morawiecki i właśnie prezydent Andrzej Duda, którzy uważają, że propagandowy przekaz TVP odstrasza umiarkowanych wyborców.

Poza tym, w grę wchodzą także osobiste urazy. Szef rządu wciąż nie może wybaczyć chociażby incydentu z lutego br. kiedy to "Wiadomości" ośmieszyły go pokazując osobliwą minę podczas zetknięcia z Antonim Macierewiczem.

Nowa Rada Mediów Narodowych zmieni prezesa TVP?

Zwiastunem zmian może być także nadchodzący wybór nowych członków RMN. Choć nie wiadomo jeszcze, kogo PiS wskaże jako kandydatów, potencjalnym przewodniczącym mógłby zostać obecny członek KRRiT Witold Kołodziejski, który ostatnio stwierdził, że TVP naruszyła przepisy w programach informacyjnych i publicystycznych.

Werner Kurski

Anita Werner w "Faktach" przekazała radosną nowinę. Jacek Kurski może być wściekły

CZYTAJ DALEJ

Pytaniem jest to, czy RMN ma jakikolwiek wpływ na wybór prezesa TVP. - To Jarosław Kaczyński decyduje, a nie Rada Mediów Narodowych, rada nadzorcza czy Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Czabański, Lichocka i Kruk słuchają Kaczyńskiego i to się nie zmieniło - ocenia Robert Kwiatkowski, kiedyś prezes TVP, obecnie poseł PPS zasiadający w RMN.

Dodatkowo pogłoski o rzekomym odwołaniu Kurskiego dementują politycy PiS oraz
zasiadający w radzie programowej TVP Janusz Daszczyński.

- Jest tylko jeden człowiek w naszym kraju, który mógłby to sprawić. Jest nim Jarosław Kaczyński. Dopóki prezesowi Kaczyńskiemu odpowiada to, co Jacek Kurski czyni w TVP, a słupki poparcia dla PiS utrzymują się na wysokim poziomie, dopóty jego pozycja będzie niezagrożona. Wszak Kurski wykonuje nawet niewerbalną wolę prezesa, co zadowala Kaczyńskiego, a jemu samemu gwarantuje stabilność jeśli chodzi o wymarzoną posadę, którą zresztą niezwykle celebruje - przekonuje.

To, czy Kurski zachowa posadę to nie jedyny problem, z jakim musi się ostatnio mierzyć. W maju Telewizja Polska przekazała Radzie Mediów Narodowych raport o swoich przychodach za 2021 rok. Stacja co prawda powiększyła wpływy z reklam w stosunku do ubiegłego roku, co przełożyło się na podwyżki dla pracowników jednak sam prezes TVP zarobił mniej.

Tak teraz wygląda uwielbiany Kacperek Boski z „Rodzinka.pl". Jutro będzie pełnoletni/TVP

„Rodzinka.pl". Kacper Boski już tak nie wygląda. Mateusz Pawłowski kończy 18 lat!

Mateusz Pawłowski przed laty zdobył ogromną rozpoznawalność i sympatię widzów, wcielając się w postać Kacperka Boskiego w serialu „Rodzinka.pl”. Od zakończenia serialu minęło trochę czasu i większość aktorów realizuje się w innych projektach. O Mateuszu jednak jest dosyć cicho - jak zatem obecnie wygląda?

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Wirtualnemedia

Tagi:

Ada RymaszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: adrianna.rymaszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Jarosław Kaczyński uderzył w lekarzy

Wiadomości

Kaczyński wytyka lekarzom pensje. Ile zarabiają naprawdę?

Czytaj więcej >
Jarosław Kaczyński

Wiadomości

Były prezes TVP zabrał głos ws. pomysłu PiS. "To jedyny powód"

Czytaj więcej >
Włodzimierz Cimoszewicz

Wiadomości

Włodzimierz Cimoszewicz wygrał w sądzie z TVP. Stacja ma przeprosić i wpłacić na WOŚP

Czytaj więcej >
MOs810/Wikimedia Commons

Wiadomości

Poznań: Mężczyzna zaatakował kobietę w autobusie. Próbował wydłubać jej oczy

Czytaj więcej >

Wiadomości

Poważne problemy właściciela słynnych zakładów mięsnych. Czterystu oszukanych na 23 mln zł

Czytaj więcej >
Mateusz Morawiecki

Wiadomości

Miliony "od Morawieckiego" dla piłkarzy. "To strzał w stopę", afera po tekście WP

Czytaj więcej >