Goniec.pl
Kurkuma wycofana ze sprzedaży

Pixabay.com cgdsro

Kurkuma marki Kamis wycofana z obrotu. Nie wolno jej spożywać

31 Marca 2021

Autor tekstu:

Monika Majko

Udostępnij:

Popularna marka Kamis wycofała ze sprzedaży partię kurkumy po tym, jak w przyprawie odkryto zbyt dużą zawartość niebezpiecznej substancji. Jak podkreślili producenci, klienci, którzy kupili produkt, nie powinni go spożywać.

Wycofana z obrotu kurkuma może być zwrócona przez klientów do sklepów marki Selgros, które prowadziły dystrybucję wadliwej partii produktu. W przyprawie stwierdzono zbyt duże stężenie tlenku etylenu.

Kurkuma Kamis została wycofana ze sprzedaży

Przedstawiciele sieci Selgros przekazali informacje o wycofaniu z obrotu popularnej przyprawy firmy Kamis dostępnej w ich sklepach. Produkt został zanieczyszczony niebezpieczną dla zdrowia substancją chemiczną, która nie jest dopuszczona do stosowania w żywności dystrybuowanej na rynku Unii Europejskiej.

Z półek sklepowych w trybie pilnym wycofana została kurkuma Kamis 37g w słoiczku o numerze partii 1019 oraz dacie minimalnej trwałości do 19.01.2024. Klienci, którzy kupili produkt, proszeni są o jego zwrot do sklepów Selgros.

- Prosimy o niespożywanie produktu, wycofanie z dalszego obrotu oraz o kontakt z halą Selgros w celu dokonania zwrotu, gwarantując zwrot gotówki - przekazali przedstawiciele sieci.

Producentem wycofanej kurkumy jest spółka McCormick Polska. Powodem usunięcia jej ze sprzedaży jest obecność pozostałości tlenku etylenu (ETO), które przekraczają limity regulacyjne Unii Europejskiej.

Jak poinformowano, decyzja o usunięciu produktu ze sprzedaży zapadła po uzyskaniu przez firmę Transgourmet Polska Sp. z o.o. informacjo od dostawcy. Zaapelowano, by klienci nie spożywali wskazanej partii produktu, ponieważ może być ona szkodliwa dla ich zdrowia.

Tlenek etylenu to silnie toksyczna substancja, która ma działanie rakotwórcze, mutagenne oraz upośledza rozrodczość. Powszechnie wykorzystuje się ją w przemyśle chemicznym, jako środek odkażający i dezynfekujący.

Substancja ta jest stosowana głównie do sterylizacji sprzętu medycznego, a także przypraw kuchennych, ponieważ radzi sobie zarówno z bakteriami, jak i wirusami oraz grzybami. W Europie tlenek etylenu nie jest dopuszczony do stosowania w żywności.

Związek ten nie jest zatwierdzony jako substancja czynna do stosowania w środkach ochrony roślin w Unii Europejskiej i jest sklasyfikowany jako substancja kategorii 1B.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Ministerstwo Zdrowia wydało ważny komunikat ws. przemieszczania się w Wielkanoc

  • Przedsiębiorcy szykują akcję na dużą skalę. Zacznie się 10 kwietnia

  • Nie żyje Władysław Jeżewski

Źródło: Radio Zet/Selgros/Merieux NutriSciences

Podobne artykuły

Abp Gądecki przeprosił za molestowania w kościele

Wiadomości

Gądecki zaczął przepraszać. Padły słowa o molestowaniu nieletnich

Czytaj więcej >
Lekarz ostrzegł rodziców

Wiadomości

Bardzo niepokojące objawy u dzieci, wcześniej ich nie było. Lekarz ostrzega rodziców

Czytaj więcej >
Parada Równości

Wiadomości

O 15:00 wyruszy Parada Równości w Warszawie. Duże utrudnienia w centrum miasta

Czytaj więcej >
Nie żyje Lucinda Riley

Wiadomości

Polki pokochały jej twórczość. Lucinda Riley zmarła w wieku 55 lat po wieloletniej chorobie

Czytaj więcej >

Wiadomości

Aleksander Kwaśniewski boi się meczu Polska:Hiszpania. Skomentował formę drużyny

Czytaj więcej >
Nie żyje 3-letnia Zuzia z Torunia

Wiadomości

Cała Polska trzymała za nią kciuki. Zuzia zmarła po kilkunastu dniach w szpitalu

Czytaj więcej >