Goniec.pl
Nie żyje Władysław Jeżewski

Janosch Diggelmann/ Unsplash

Nie żyje Władysław Jeżewski

31 Marca 2021

Autor tekstu:

Artur Łokietek

Udostępnij:

Na stronie Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie pojawiła się tragiczna informacja dla świata sztuki i kultury. W wieku 89 lat zmarł zasłużony i wielokrotnie nagradzany aktor filmowy i teatralny - Władysław Jeżewski.

Kolejny cios dla polskiej sceny teatralnej i filmowej. Ponownie musimy pożegnać wspaniałego i zasłużonego aktora, który dał się poznać jako człowiek o wielkiej wiedzy i wszechstronnych umiejętnościach.

Na stronie olsztyńskiego Teatru im. Stefana Jaracza pojawiła się smutna informacja. Zmarł Władysław Jeżewski, czyli aktor zasłużony nie tylko dla świata teatru czy filmu, ale także muzyki. W swoim życiu wychował kolejne pokolenia polskich aktorów.

Władysław Jeżewski urodził się 25 listopada 1932 roku. Szybko dał się poznać jako osoba o artystycznym zacięciu, w związku z czym zdecydował się na studia aktorskie w szkole filmowej w Łodzi.

Jego aktorski debiut miał miejsce w 1956 roku, gdy wystąpił w sztuce cenionego polskiego dramaturga i krytyka teatralnego, Tadeusza Rittnera „W małym domku”. Wcielił się tam w postać Jurkiewicza. Sztukę wyreżyserował Adam Daniewicz, wystawiana była w Teatrze Powszechnym w Łodzi.

Zmarł ceniony aktor Władysław Jeżewski

Później pełnił także funkcję asystenta reżysera w spektakl „Człowiek i cień” Eugeniusza Szwarca, gdzie zagrał również Cezara Borgie. W swoim życiu nie związał się wyłącznie z Łodzią, gdyż wielokrotnie przewijał się przez inne teatry.

Pracował m.in. w Bydgoszczy, Toruniu, Łodzi, Białymstoku, Koszalinie, zaś od 1967 roku na stałe związał się Teatrem im. Stefana Jaracza w Olsztynie. Na swoim koncie ma setki wspaniałych ról, ale nie tylko teatralnych, gdyż grywał również w filmach.

Wystąpił m.in. w dramacie psychologicznym w reżyserii Barbary Sass „W imieniu diabła”, filmie fabularnym „Kameleon”, gdzie zagrał burmistrza, ale widzowie mogą to także z „Wielkich rzeczy” czy telewizyjnym spektaklu "Msza za miasto Arras”.

[EMBED-245]

Co ciekawe, Jeżewski wykazywał bardzo wszechstronne umiejętności aktorskie, dzięki czemu grał nie tylko w dramatach, ale także w komediach, tragediach czy farsach. Jak informuje strona e-teatr.pl w samych inscenizacjach „Kordiana” udało mu się wystąpił trzykrotnie. Oprócz aktorska zajmował się także pisaniem sztuk teatralnych i tekstów piosenek.

Wychował również kolejne pokolenia aktorów, gdyż był również wykładowcą w Policealnym Studium Aktorskim im. Aleksandra Sewruka, gdzie uczniowie nazywali go „Panem Władeczkiem”. Widzowie go kochali, czemu dawali wyraz – został dwukrotnie nagrodzony Teatralną Kreacją Roku, później także Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2005), Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2013) oraz Nagrodą im. Biskupa Ignacego Krasickiego (2014). Władysław Jeżewski zmarł w wieku 89 lat.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: filmpolski.pl, encyklopediateatru.pl, e-teatr.pl, radioolsztyn.pl

Podobne artykuły

Abp Gądecki przeprosił za molestowania w kościele

Wiadomości

Gądecki zaczął przepraszać. Padły słowa o molestowaniu nieletnich

Czytaj więcej >
Lekarz ostrzegł rodziców

Wiadomości

Bardzo niepokojące objawy u dzieci, wcześniej ich nie było. Lekarz ostrzega rodziców

Czytaj więcej >
Parada Równości

Wiadomości

O 15:00 wyruszy Parada Równości w Warszawie. Duże utrudnienia w centrum miasta

Czytaj więcej >
Nie żyje Lucinda Riley

Wiadomości

Polki pokochały jej twórczość. Lucinda Riley zmarła w wieku 55 lat po wieloletniej chorobie

Czytaj więcej >

Wiadomości

Aleksander Kwaśniewski boi się meczu Polska:Hiszpania. Skomentował formę drużyny

Czytaj więcej >
Nie żyje 3-letnia Zuzia z Torunia

Wiadomości

Cała Polska trzymała za nią kciuki. Zuzia zmarła po kilkunastu dniach w szpitalu

Czytaj więcej >