Goniec.pl
Kosciol

Freepik/jcomp

Kościół opublikował dane na temat wykorzystywania małoletnich. Przestępstwa mają być zgłaszane organom ścigania

28 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Irmina Jach

Udostępnij:

Kościół opublikował dane na temat wykorzystywania małoletnich. Z informacji przekazanych przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego wynika, że 38 zgłoszeń zostało uznane za niewiarygodne oraz odrzucone, 186 zgłoszeń jest w trakcie badania, a 144 zarzuty uznano za potwierdzone lub uwiarygodnione na etapie wstępnym, lub przez Kongregację Nauki Wiary.

- Kościół, nie bez oporów, zmienia się i nawraca. Chciałem podziękować tym, którzy przyjęli pokrzywdzonych i towarzyszą im na różnych etapach. Dziękujemy też świeckim organom ścigania. Kościół wszystkie tego rodzaju przestępstwa zgłasza organom ścigania - przekazał prymas Polski abp Wojciech Polak w czasie konferencji prasowej.

wypadek-dwie-ofiary

Śmiertelny wypadek na A1 w okolicach Łodzi. Nie żyją dwie osoby

CZYTAJ DALEJ

Porażająca liczba ofiar wśród dzieci

Hierarcha przyznał, że kościelny system wymaga wprowadzania ciągłych usprawnień, ale już teraz władzom udaje się reagować znacznie szybciej niż w przeszłości.

- Bez wątpienia wiele jest do udoskonalenia, ale system reagowania działa. Chodzi nam nie tylko o to, by właściwie reagować na zło, ale też uczynić wszystko, by podobne przestępstwa nigdy już się nie wydarzyły - dodał.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Z zaprezentowanego raportu wynika, że od połowy 2018 roku do końca 2020 roku dokonano 300 zgłoszeń wykorzystania seksualnego w diecezjach oraz 68 w zakonach. Blisko połowa osób pokrzywdzonych, których one dotyczyły, miało mniej niż 15 lat.

47,3 procent wykorzystywanych dzieci było w przedziale wiekowym od 15 do 18 lat. W obydwu grupach wiekowych udział chłopców i dziewcząt był taki sam.

Cierpią dzieci związane z Kościołem

104 zgłoszenia dotyczyły molestowania seksualnego ministrantów, 71 - uczniów i uczennic przygotowywanych do sakramentów, 61 - uczestników duszpasterstwa i wspólnot, 25 - członków scholi i chóru, a 24 - osób z kręgu rodziny duchownych.

17 przestępstw popełniono względem lektorów, 10 - wobec uczestników pielgrzymek, 9 - uczestników obozów wakacyjnych, a 3 - bielanek, czyli członkiń Dziewczęcej Służby Maryjnej.

W przypadku 173 zgłoszeń ofiara miała inny lub nieznany jurysdykcji status w relacji do instytucji kościelnej, a 47 zgłoszeń nie zawierało informacji na temat statusu osoby pokrzywdzonej.

Zgłoszenia dotyczyły zarzutów wykorzystywania seksualnego osób małoletnich w latach 1958-2020. 292 zgłoszeń wykonanych pomiędzy 2018 a 2020 rokiem dotyczyło księży. Tylko jedno donosiło o czynach zakonnika.

Więcej informacji wkrótce.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Onet

Podobne artykuły

Abp Gądecki przeprosił za molestowania w kościele

Wiadomości

Gądecki zaczął przepraszać. Padły słowa o molestowaniu nieletnich

Czytaj więcej >
Lekarz ostrzegł rodziców

Wiadomości

Bardzo niepokojące objawy u dzieci, wcześniej ich nie było. Lekarz ostrzega rodziców

Czytaj więcej >
Parada Równości

Wiadomości

O 15:00 wyruszy Parada Równości w Warszawie. Duże utrudnienia w centrum miasta

Czytaj więcej >
Nie żyje Lucinda Riley

Wiadomości

Polki pokochały jej twórczość. Lucinda Riley zmarła w wieku 55 lat po wieloletniej chorobie

Czytaj więcej >

Wiadomości

Aleksander Kwaśniewski boi się meczu Polska:Hiszpania. Skomentował formę drużyny

Czytaj więcej >
Nie żyje 3-letnia Zuzia z Torunia

Wiadomości

Cała Polska trzymała za nią kciuki. Zuzia zmarła po kilkunastu dniach w szpitalu

Czytaj więcej >