Goniec.pl
Morawiecki

OLIVIER HOSLET/AFP/East News

Komentarze po kontrowersyjnym wywiadzie Morawieckiego

25 Października 2021

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Udostępnij:

Wywiad Mateusza Morawieckiego dla brytyjskich mediów, w którym premier zapowiedział konfrontacyjne działania wobec Unii Europejskiej, spotkał się z szeroką krytyką ze strony opozycyjnych polityków, a także publicystów i komentatorów. Większość jest zdania, że szef polskiego rządu przesadził, porównując spór ze Wspólnotą do wojny i mówiąc o dyktacie Brukseli.

Mateusz Morawiecki udzielił ostatnio wywiadu dziennikowi "Financial Times". Brytyjska gazeta zdecydowała się poświęcić duży artykuł sporowi Polski z Unią Europejską, pisząc, że nasz kraj może mieć poważne problemy z uzyskaniem unijnych funduszy, jeśli konflikt dalej będzie eskalował. Polski premier odniósł się do całej sytuacji w słowach, które wywołały lawinę komentarzy.

TVP

Gwiazda TVP podejrzana o handel dziećmi

CZYTAJ DALEJ

Mateusz Morawiecki o wojnie z UE

- Co się stanie, jeśli Komisja Europejska rozpocznie III wojnę światową? Jeśli rozpocznie III wojnę światową, będziemy bronili naszych praw każdą dostępną bronią [...]. Jeśli ktoś zaatakuje nas w niesprawiedliwy sposób, będziemy się bronić - mówił Mateusz Morawiecki w odpowiedzi na pytanie, czy Polska zamierza zawetować kluczowe decyzje legislacyjne, takie jak pakiet klimatyczny w odwecie za nieprzyznanie nam środków.

Morawiecki w mocnych słowach skomentował także postawę unijnych instytucji, która jego zdaniem przypomina "dyktat" i jest wysoce "dyskryminująca". Szef rządu zaznaczył, że jeśli sytuacja będzie się pogarszała, wówczas będziemy zmuszeni do przemyślenia swojej strategii.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Już wcześniej pojawiały się pogłoski, że w Zjednoczonej Prawicy słychać głosy domagające się wetowania kluczowych projektów Brukseli w przypadku, gdy ta zdecyduje się na zastosowanie mechanizmu warunkowości wobec Polski. Janusz Kowalski z Solidarnej Polski w jednym z programów telewizyjnych mówił wprost o "polityce pustego krzesła".

Najnowszy wywiad premiera wskazuje na to, że polskie władze są bliskie zdecydowania się na zastosowanie szantażu wobec Unii. Morawiecki stawia Komisji Europejskiej jasny warunek: musi się ona wycofać z wnisoku ws. kar na Polskę za niezamrożenie Izby Dyscyplinarnej SN, aby można było mówić o kompromisie.

- To byłaby najmądrzejsza rzecz, jaką mogą zrobić. Wtedy nie rozmawiamy ze sobą z pistoletem przy głowie. Ta sytuacja powoduje brak chęci na dalsze działania - powiedział szef rządu. 

Gorące komentarze po wywiadzie premiera

- Świat zdębiał po wywiadzie polskiego premiera, w którym zapowiada on III wojnę światową wywołaną konfliktem między Polską a Unia Europejską. W polityce głupota jest przyczyną większości poważnych nieszczęść - napisał na Twitterze nowy przewodniczący PO i były szef Rady Europejskiej Donald Tusk.

W odpowiedzi na wpis wicerzecznik PiS Radosław Fogiel napisał o "brzydkiej zawiści" byłego premiera, który "kleci kolejne pełne jadu tweety".


Ostro o wywiadzie premiera wypowiedział się jednak nie tylko Tusk, ale także Borys Budka, lider klubu KO. - Smutny to czas, gdy premier odpowiedzialny za rozpętanie konfliktu z naszymi partnerami w UE porównuje go do światowych wojen. Wydaje się, że więcej powagi miał w sobie Franek Dolas niż bankier z Nowogrodzkiej - stwierdził polityk.


Na słowa Mateusza Morawieckiego zareagowali także posłowie Tomasz Siemoniak i Marek Sowa, Marek Belka oraz Radosław Sikorski.

Dziennikarze komentują słowa Morawieckiego

Obojętnie obok kontrowersyjnego wywiadu nie mogli przejść także dziennikarze, którzy zgodnie stwierdzili, że język, jakim posługuje się Morawiecki, z pewnością nie zachęca do dialogu, a jedynie pokazuje konfrontacyjne nastwienie polskiego rządu.

- Premier Morawiecki w 'FT' do opisania relacji z KE używa retoryki wojennej. 'Co się stanie, jeśli KE wywoła trzecią wojnę światową? Jeśli wywołają III WŚ będziemy bronić naszych praw za pomocą wszystkich dostępnych nam środków'. To chyba nie jest język dialogu... - pisze na Twitterze wydawczyni TVN 24, Martyna Jaszczołt.

- Albo Financial Times łże, albo polski premier uznał, że do sporu między polskim rządem a organami UE najlepiej pasuje porównanie do kolejnej wojny światowej. A to porównanie bezdennie głupie - komentuje dziennikarz WP.pl Patryk Słowik.

Z kolei Jacek Nizinkiewicz z "Rzeczpospolitej" pyta retorycznie, czy były marszałek Senatu Stanisław Karczewski zamierza powrócić do rozmów z Aleksandrem Łukaszenką, skoro premier Morawiecki rozmawia z Marine Le Pen.

Niebywała wiadomość tuż przed Wszystkimi Świętymi. Wielu Polaków będzie zaskoczonych

Slajd 1 z 5

Goniec.pl

Znicze dla wymagających

W ofercie Biedronki znalazły się znicze dla najbardziej wymagających klientów. Osoby dysponujące grubszymi portfelami mogą pokusić się o zakup eleganckich, białych serc za 17,99 zł. / fot. Irmina Jach

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: WP, Gazeta.pl, Twitter

Ada RymaszewskaAutor

Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata. W przeszłości byłam redaktorem portalu Kontakt24, odbyłam także praktyki w portalu biznesowym b2-biznes.pl, dla którego pisałam artykuły oraz staż w telewizji informacyjnej TVN24, gdzie zajmowałam się nagrywaniem krótkich materiałów.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: adrianna.rymaszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Adam Niedzielski ujawnił wyniki kontroli NFZ w szpitalu w Pszczynie po śmierci 30-letniej Izabeli

Wiadomości

Czytanie ustawy i protesty pod Sejmem. Maja Staśko: "W świetle prawa mordowanie kobiet będzie legalne"

Czytaj więcej >
Jan BIELECKI/East News

Wiadomości

Zbrodnia miłoszycka. Jest wyrok sądu apelacyjnego

Czytaj więcej >
Politycy PiS tłumaczą Jarosława Kaczyńskiego

Wiadomości

"Prezes jest zapracowanym człowiekiem". Politycy PiS odpowiadają na zarzuty wobec Kaczyńskiego

Czytaj więcej >
Adam Niedzielski ujawnił, dlaczego rząd zaostrzył obostrzenia

Wiadomości

Zaostrzenie obostrzeń ma ograniczyć mobilność. Adam Niedzielski ujawnił motywy rządu

Czytaj więcej >
Flickr/René Mentschke, https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/ - zdjęcie ilustracyjne

Wiadomości

Wybuch bomby lotniczej w Monachium. Trzy osoby ranne

Czytaj więcej >
Rafał Ziemkiewicz

Wiadomości

WM: Rafał Ziemkiewicz poprowadzi program w Polsat News

Czytaj więcej >