Katarzyna Cichopek padła ofiarą perfidnego oszustwa. Wydała pilny komunikat
Katarzyna Cichopek padła ofiarą oszustów, którzy kradną jej wizerunek do internetowego pozyskiwania danych użytkowników. Problem jest coraz poważniejszy, bo mnożą się sposoby, w jakie internetowi złodzieje podszywają się pod znane osoby. “Godzące w moją godność” – napisała gwiazda, informując, że sprawą zajmują się organy ścigania.
Katarzyna Cichopek zbulwersowana posługiwaniem się jej wizerunkiem
Poza stworzeniem wielu możliwości komunikacji i zdobywania wiedzy, Internet stał się nową przestrzenią do działania oszustów. Dążą oni do kradzieży danych wrażliwych , jak loginy do kont bankowych czy hasła dostępowe. Ich ofiarą stała się także Katarzyna Cichopek, choć w nieco innym sensie.
Nowa gwiazda Polsatu udostępniła na Instagramie relację z przykładowym artykułem, który krąży po sieci, zachęcając jej przerobionym zdjęciem do kliknięcia w link. Niestety to prawdopodobnie wygenerowany automatycznie tekst z nieprawdziwymi informacjami . W dodatku po wejściu na stronę rozpoczyna się skanowanie, które daje oszustom szansę na wyciągniecie pożądanych informacji.
Wizerunek Katarzyny Cichopek narażony na uszczerbek
Chociaż problem nie dotyka Katarzyny Cichopek bezpośrednio, to jednak internauci zwiedzeni jej obecnością na zdjęciu mogą później ogólnie źle ją postrzegać. To pociąga za sobą istotne konsekwencje, ponieważ drastycznie obniża wartość marki osobistej.
W sieci od jakiegoś czasu pojawiają się moje zdjęcia z ukradzionym wizerunkiem, mające na celu wyłudzenie od Was pieniędzy lub danych osobowych. To okrutne oszustwo wykorzystujące zdjęcia-fotomontaże bardzo godzące w moją godność – pisze na Instagramie.
Katarzyna Cichopek ostrzega, by w przeglądaniu mediów społecznościowych zachować ostrożność. Już na pierwszy rzut oka można rozpoznać treści niepochodzące ze sprawdzonych źródeł. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na domenę strony. Profesjonalne portale posługują się zazwyczaj możliwie jak najkrótszymi i dbają, by były łatwe do zapamiętania. W przypadku treści oszustów jest to długi ciąg liczb lub nazwy wieloczłonowe.
Jestem również w kontakcie z Instytutem Badawczym CERT. Niestety Meta [właściciel Facebooka – red.] nie reaguje – podsumowuje wpis.
Nie pierwszy taki przypadek. Poza Katarzyną Cichopek są też inni
Działanie oszustów nie ogranicza się jedynie do wykorzystania czyjegoś wizerunku, aby zachęcić do wejścia w artykuł. Jakiś czas temu zdjęcia popularnej dziennikarki Agaty Młynarskiej użyto do reklamy niebezpiecznego leku .
Wystarczyło tylko, aby wcześniej opowiedziała o swoich problemach zdrowotnych. Sprytnie wykorzystano ten fakt i postanowiono wykreować sztuczny wywiad, w którym miała zachęcać do użycia szkodliwego specyfiku.
Bez mojej wiedzy i zgody, używając mojego wizerunku, tworząc zmanipulowany wywiad ze mną, używając również na forum w dyskusji, pod wywiadem, mojego fałszywego profilu, naciąga się naiwnych klientów na zakup leku Germixil na brodawczaki w jelitach. Jest to przestępstwo! – grzmiała na Instagramie.