Goniec.pl
Syreny zawyją w Warszawie

By Div60 - praca własna / CC BY-SA 3.0 / https://en.wikipedia.org/wiki/File:New_indian_point_warning_siren.jpg (zdjęcie ilustracyjne)

Jutro w południe w Warszawie zawyją syreny alarmowe. 78. rocznica powstania w getcie

18 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Monika Majko

Udostępnij:

Stołeczny ratusz poinformował mieszkańców w oficjalnym komunikacie, że jutro o godzinie 12:00 w mieście zawyją syreny alarmowe. To część obchodów 78. rocznicy powstania w getcie warszawskim, które wybuchło 19 kwietnia 943 roku.

Powstańcy z getta warszawskiego przez prawie miesiąc stawiali opór niemieckim żołnierzom oraz służbom pomocniczym. W poniedziałek 19 kwietnia 2021 roku przypada 78. rocznica zbrojnego zrywu bojowników Żydowskiej Organizacji Bojowej i Żydowskiego Związku Wojskowego.

Jutro w Warszawie zawyją syreny alarmowe

Jutro w ramach obchodów 78. rocznicy powstania w getcie warszawskim o godzinie 12:00 w stolicy kraju zawyje syrena alarmowa. Mieszkańcy usłyszą ciągły sygnał dźwiękowy, który będzie trwał około 1 minutę. Prócz tego zaplanowano również szereg innych wydarzeń, upamiętniających to wydarzenie.

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zapowiedział, że ramach corocznej akcji „Żonkile” również w tym roku odbędą się wykłady, debaty, koncerty oraz pokazy filmowe. W związku z pandemią będą one jednak dostępne jedynie w formie online.

– Pandemia ogranicza organizację otwartych, dużych spotkań, ale program tegorocznej akcji Żonkile jest bardzo bogaty. [...]  I choć będziemy w nich mogli uczestniczyć tylko online, to jestem przekonany, że będzie to czas głębokiej refleksji i wspólnego wspomnienia o jednym z dwóch ważnych warszawskich powstań – przekazał Rafał Trzaskowski, cytowany w komunikacie prasowym stołecznego ratusza.

Bogatą ofertę wydarzeń online przygotowało w tym roku również Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Instytucja rozpocznie obchody rocznicy powstania w getcie warszawskim już w niedzielę. Na Facebooku i kanale YouTube muzeum odbędzie się transmisja koncertu „Josimowe Koraliki”, który przypomni postać młodej kompozytorki i pianistki z getta warszawskiego, Josimy Feldschuh.

Z kolei o godzinie 18:00 zaplanowano dyskusję o kobietach walczących w powstaniu, w której udział wezmą Sylwia Chutnik, Karolina Szymaniak oraz Zuzanna Hertzberg. Liczne wydarzenia edukacyjne odbędą się również w poniedziałek.

19 kwietnia o godzinie 12:00 nie tylko zawyją syreny, ale rozpoczną się również uroczyste obchody przed pomnikiem Bohaterów Getta. Transmisję na żywo z miejsca wydarzenia będzie prowadzić na swoich mediach społecznościowych muzeum POLIN.

Choć w tym roku obchody rocznicy powstania niemal w całości przeniesiono w sferę wirtualną, na ulicach Warszawy pojawią się również tradycyjni wolontariusze akcji „Żonkile”. Będą oni rozdawać żółte kwiaty, które są symbolem zbiorowej pamięci. 

Powstanie w getcie warszawskim rozpoczęło się 19 kwietnia 1943 roku i trwało do 16 maja. Była to pierwsza akcja zbrojna o dużej skali podjęta przez polskie organizacje podziemne przeciwko niemieckim okupantom.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Warszawa: Śmiertelny wypadek w szpitalu. Pacjent wypadł z okna

  • Dr Sutkowski o sytuacji epidemicznej w Polsce i przewidywaniach na najbliższy czas

  • Nie żyje Grażyna Leja, była wiceminister sportu

Monika Majko

Najchętniej piszę o wydarzeniach lokalnych i kulturze. Hobbystycznie związana jestem z kobiecą sceną muzyczną. Pochodzę znad morza i uwielbiam wszelkie sporty wodne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

policja

Wiadomości

Zachodniopomorskie: W pensjonacie znaleziono zwłoki 40-latka. Prawdopodobnie doszło do zbrodni

Czytaj więcej >
sinice

Wiadomości

Mężczyzna wykąpał się w Bałtyku. Jest zakażony bakterią Vibrio vulnificus

Czytaj więcej >

Wiadomości

Aleksander Kwaśniewski ocenił wystąpienie Andrzeja Dudy podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ

Czytaj więcej >
konferencja

Wiadomości

Posłowie Dariusz Joński i Michał Szczerba zostali wyproszeni z konferencji prasowej

Czytaj więcej >
tk

Wiadomości

Trybunał Konstytucyjny odroczył rozprawę w sprawie wyższości prawa unijnego nad krajowym

Czytaj więcej >
Andrzej Duda

Wiadomości

Andrzej Duda przed sesją ONZ pomylił prezydentów USA

Czytaj więcej >