Jest najnowsza decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Zgodnie z przewidywaniami ekspertów wskaźnik został utrzymany na niezmiennym poziomie. Może to oznaczać jednocześnie koniec okresu zwyżkowego, który w ostatnich miesiącach martwił miliony kredytobiorców w naszym kraju.
Najnowsza decyzja Rady Polityki Pieniężnej ws. stóp procentowych
W środę po południu, Rada Polityki Pieniężnej poinformowała, że po trwającym dwa dni posiedzeniu (pierwszym takim od marca 2020 r.) zadecydowała o utrzymaniu bez zmian stóp procentowych. Oznacza to, że główna stopa referencyjna wynosić będzie w dalszym ciągu 6,75 proc.
Jak warto zaznaczyć, jest to czwarta z rzędu taka decyzja po wielomiesięcznych podwyżkach wskaźnika. Ostatni raz kiedy RPP zadecydowała o podwyższeniu koszta pieniądza w Polsce, miało to miejsce we wrześniu 2022 roku (o 0,25 pkt proc.).
Od października 2021 r., aż do września 2022 r., wskaźnik urósł o 6,65 pkt proc. Przez pięć lat poprzedzających pandemię stopa referencyjna wynosiła niezmiennie 1,50 proc.
Ma to być jednocześnie koniec walki z inflacją w naszym kraju. - Spodziewamy się, że RPP nie zareaguje na wzrost inflacji w I kwartale – taki wynik pokazywały wcześniej projekcje banku. Podobne nastawienie prezentują też banki centralne w regionie - wskazują ekonomiści z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
RPP trzeci miesiąc z rzędu utrzymała stopy procentowe bez zmian. Główna stopa wynosi 6,75%. Spodziewamy się, że RPP nie zareaguje na wzrost inflacji w I kwartale – taki wynik pokazywały wcześniej projekcje banku. Podobne nastawienie prezentują też banki centralne w regionie. pic.twitter.com/Yy9stsbi4R
— Polski Instytut Ekonomiczny (@PIE_NET_PL) January 4, 2023
Artykuły polecane przez Goniec.pl:
Wielkopolskie. Duży pożar zakładu stolarskiego. Na miejscu 18 zastępów straży pożarnej
Prezydent Andrzej Duda ogłosi żałobę narodową? Chce tego m.in. Krystyna Pawłowicz
"Fakty" TVN. Anita Werner odczytała na końcu specjalne oświadczenie. "Widzowie mają prawo wiedzieć"