Jest najnowsza decyzja Rady Polityki Pieniężnej ws. stóp procentowych. Zaskoczenie?
Jest najnowsza decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Zgodnie z przewidywaniami ekspertów wskaźnik został utrzymany na niezmiennym poziomie. Może to oznaczać jednocześnie koniec okresu zwyżkowego, który w ostatnich miesiącach martwił miliony kredytobiorców w naszym kraju.
Najnowsza decyzja Rady Polityki Pieniężnej ws. stóp procentowych
W środę po południu, Rada Polityki Pieniężnej poinformowała, że po trwającym dwa dni posiedzeniu (pierwszym takim od marca 2020 r.) zadecydowała o utrzymaniu bez zmian stóp procentowych. Oznacza to, że główna stopa referencyjna wynosić będzie w dalszym ciągu 6,75 proc.
Jak warto zaznaczyć, jest to czwarta z rzędu taka decyzja po wielomiesięcznych podwyżkach wskaźnika. Ostatni raz kiedy RPP zadecydowała o podwyższeniu koszta pieniądza w Polsce, miało to miejsce we wrześniu 2022 roku (o 0,25 pkt proc.).
Od października 2021 r., aż do września 2022 r., wskaźnik urósł o 6,65 pkt proc. Przez pięć lat poprzedzających pandemię stopa referencyjna wynosiła niezmiennie 1,50 proc.
Ma to być jednocześnie koniec walki z inflacją w naszym kraju. - Spodziewamy się, że RPP nie zareaguje na wzrost inflacji w I kwartale – taki wynik pokazywały wcześniej projekcje banku. Podobne nastawienie prezentują też banki centralne w regionie - wskazują ekonomiści z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
RPP trzeci miesiąc z rzędu utrzymała stopy procentowe bez zmian. Główna stopa wynosi 6,75%. Spodziewamy się, że RPP nie zareaguje na wzrost inflacji w I kwartale – taki wynik pokazywały wcześniej projekcje banku. Podobne nastawienie prezentują też banki centralne w regionie. pic.twitter.com/Yy9stsbi4R
— Polski Instytut Ekonomiczny (@PIE_NET_PL) January 4, 2023
Artykuły polecane przez Goniec.pl: