Jak wziąć udział w referendum? Jakie są pytania?
W niedzielę 15 października odbywają się wybory parlamentarne. Towarzyszy im referendum ogólnokrajowe. Jak wziąć udział w referendum? Co zrobić, żeby nie brać udziału w referendum? Jakie pytania zostaną zadane?
Wybory parlamentarne 2023. Jak głosować?
15 października podczas wizyty w lokalu wyborczym osoby uprawnione do głosowania otrzymają trzy jednostronicowe karty: z kandydatami do Sejmu z danego okręgu, z kandydatami do Senatu z danego okręgu i z pytaniami referendalnymi. Z oficjalnych komunikatów wynika, że karta referendalna nie będzie przypięta do pozostałych kart. Wyborca ma prawo zdecydować, czy chce wziąć udział we wszystkich głosowaniach, czy tylko w niektórych z nich.
Głos będzie ważny, gdy karta głosowania spełni wymogi formalne dokumentu , a wyborca wypełni karty zgodnie z obowiązującymi zasadami. W przypadku kart głosowania do Sejmu i Senatu należy postawić znak „x” przy nazwisku jednego kandydata (jednego do Sejmu i jednego do Senatu). W przypadku karty referendalnej trzeba odpowiedzieć „tak” lub „nie” na każde z czterech pytań. Brak odpowiedzi na chociaż jedno z nich, lub udzielenie więcej niż jednej odpowiedzi, czynią głos nieważnym.
Referendum 2023. Jakie są pytania? Jak wygląda karta referendalna?
Podczas referendum, które obydwa się 15 października, wyborcy, którzy zechcą wziąć w nim udział, będą musieli odpowiedzieć na cztery pytania. Ich treść poznaliśmy kilka tygodni przed datą referendum:
- Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?
- Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?
- Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?
- Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?
Jak nie brać udziału w referendum?
Wyborca, który nie chce brać udziału w referendum, powinien poinformować o tym komisję wyborczą jeszcze przed złożeniem podpisu w spisie wyborców. W takim wypadku nie pobiera on karty referendalnej, a członek komisji powinien odnotować jego odmowę w odpowiedniej rubryce.
Karty do głosowania nie wolno niszczyć ani wynosić poza lokal wyborczy. Grozi za to odpowiedzialność karna. Karty, które zostały przedarte przed wrzuceniem do urny wyborczej nie są wliczane do frekwencji. Oddanie pustej lub nieprawidłowo wypełnionej karty wpływa na zwiększenie frekwencji podczas referendum.