Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Jak długo można nosić maseczkę z tkaniny?
Irmina Jach
Irmina Jach 06.05.2021 14:59

Jak długo można nosić maseczkę z tkaniny?

niebieski tekst goniec.pl na białym tle
Freepik/prostooleh

Obecnie jedyną dozwoloną formą zasłaniania ust i nosa są maseczki ochronne. Niedawno rząd zakazał używania w tym celu szalików, chust, przyłbic i kominów. Władze pozostawiły dowolność w kwestii tego, czy wybierzemy osłony jednorazowe, czy uszyte z tkaniny.

Jak długo nosić maseczki ochronne?

Maseczki bawełniane nie są jednorazowe - nie oznacza to jednak, że można nosić je w nieskończoność. Maski tekstylne nie są oznakowane znakiem CE ani objęte ocenami zgodności z normami, jakie obowiązują w przypadku masek medycznych.

Osłony z tkaniny można stosować wielorazowo, jeśli przestrzegamy przy tym zasad bezpieczeństwa. Należy utrzymywać je w higienicznej czystości, zakładać i zdejmować zgodnie z zaleceniami, a także regularnie wymieniać filtry, jeśli ich używamy.

Podczas noszenia należy unikać dotykania ich palcami, poprawiania i przesuwania. Po przypadkowym dotknięciu przodu ochrony należy niezwłocznie umyć lub zdezynfekować ręce. Nie wolno jej zsuwać, by spożyć posiłek lub zapalić papierosa.

Przed sięgnięciem po nowy egzemplarz należy dokładnie umyć dłonie. Maską zasłaniamy usta i nos, a następnie zamykamy szczeliny, które utworzyły się pomiędzy materiałem a skórą. Jeśli model posiada metalowy nosek należy uformować go tak, by pasował do kształtu twarzy.

Zdejmowanie maseczki powinno odbywać się poprzez chwytanie za gumki. Zużyty produkt należy wyrzucić do zamykanego kosza na śmieci lub włożyć do pralki. Warto ograniczyć kontakt maski z przedmiotami codziennego użytku i powierzchnią mebli. Na koniec należy ponownie umyć ręce.

Maski z tkaniny powinno się prać po każdym powrocie do domu. Cykl prania powinien trwać 45 minut, a temperatura wody sięgać 60 stopni. Maseczki należy prać osobno, a nie z innymi ubraniami czy pościelą. Filtry zaleca się zmieniać co najmniej co 28 dni. 

Poziom ochrony masek materiałowych w dużej mierze zależy od rodzaju materiału, ilości warstw i umiejętności producenta. Należy wymieniać je wtedy, gdy zauważymy ślady zużycia, takie jak deformacje materiału, przetarcia czy znaczne spranie nadruków.

Na stan maseczki decydujący wpływ mają warunki, w jakich jest przechowywana. Opakowanie nie powinno być narażane na przegrzanie i kontakt z promieniami słonecznymi. Przed włożeniem do woreczka strunowego maseczka musi być dokładnie wysuszona - inaczej może spleśnieć lub zgnić.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Tagi: