Goniec.pl
Sklep Biedronka

commons.wikimedia.org/wiki/File:2016_Sklep_Biedronka_w_Stroniu_%C5%9Al%C4%85skim.jpg, autor: Jacek Halicki, licencja CC BY-SA 4.0, https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en

Ile zarabia kasjer w sklepie, a ile kierowca ciężarówki? Wyniki mogą zadziwić, przeprowadzono badania

9 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Kamil Matuszak

Udostępnij:

Ile zarabia świeżo zatrudniony kasjer, a ile ten z kilkuletnim stażem? Okazuje się, że nie ma aż tak dużej różnicy. Stawki natomiast wzrastają, gdy spojrzymy na inne zawody. W nowych badaniach obliczono średnie zarobki pracowników najniższeg

Na jakie zarobki może liczyć pracownik sklepu lub kasjer, a na jakie kierowca ciężarówki lub operator wózka widłowego? Wszystko zależy od stażu pracy oraz województwa, czy wielkości miasta. Najnowsze badanie mediany wynagrodzeń pokazuje, że czynników wpływających na wysokość pensji jest wiele.

Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń 2020

Według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń przeprowadzonego przez firmę Sedlak&Sedlak nie ma średniej zarobków dla całego kraju. Wszystko zależy od branży, firmy czy też wielkości miasta, w którym podjąć chcemy pracę. Szokujące było natomiast odkrycie, że w niektórych zawodach różnice pensji w zależności od długości stażu nie są wcale duże.

Badanie OBW wzięło pod uwagę aż osiemnaście zawodów należących do tak zwanej pracy najniższego szczebla. Porównano w nim zarobki kasjerów w dyskontach spożywczych, czy też kierowców ciężarówek oraz operatorów CNC.

Staż pracy nieznacznie zmienia zarobki

Według przeprowadzonego badania doświadczenie i staż nie miały dużego znaczenia w kontekście zarobków. Pracownicy szeregowi z 16-letnim doświadczeniem mogli liczyć na zaledwie ok. 500 złotych więcej od tych, którzy dopiero rozpoczynali przygodę z rynkiem pracy.

Mediana, czyli wartość środkowa zarobków pracowników z wieloletnim doświadczeniem znajdowała się na poziomie 3875 złotych brutto. Mediana pracowników z rokiem doświadczenia lub poniżej wynosiła 3400 złotych brutto.

Dodatkowo pensja osób, które prepracowały 2 lub 3 lata mogły zarobić 3600 złotych brutto, przy 4 lub 5 latach stażu było to 3700 złotych brutto, a dla 6 do 8 lat w jednym miejscu było to 3750 złotych brutto. Mediana zarobków najbardziej doświadczonych pracowników to: 9-10 lat pracy 3695 złotych brutto, po 11-15 latach na rynku pracy - 3820 złotych brutto.

Mediana różni się w przypadku części zawodów

Na wynagrodzenie w przedziale 4000-4500 złotych brutto mogli liczyć m.in. kierowcy samochodów ciężarowych (mediana 4500 złotych brutto), spawacze oaz elektrycy (4050 złotych brutto), operatorzy CNC (ok. 4000 złotych brutto). Monterzy instalacji elektrycznych mogą liczyć na 3800-3900 złotych brutto, tak samo jak operatorzy wózków widłowych, operatorzy maszyn i urządzeń produkcyjnych czy inspektorzy administracji państwowej.

Najniższą medianę zarobków prezentowali natomiast pracownicy administracyjni - ok. 3250 złotych, recepcjonistki - ok. 3200 złotych, sekretarki - 3100 złotych oraz sprzedawcy i kasjerzy - po ok. 3050 złotych. Ważne było również to, czy pracownicy zatrudnieni byli przez firmy polskie, czy zagraniczne. Wówczas zarobki się różniły.

Kamil Matuszak

Studiował filologię polską, bo chciał opanować język i literaturę, by stać się rzetelnym dziennikarzem. Po wszystkim trafił do… agencji marketingowych, w których odpowiedzialny był za media społecznościowe. Po kilku latach rozpoczął pisanie i wydawanie portalu z wiadomościami. Zakochany w filmach i serialach, w wolnych chwilach rozbudowuje kolekcję winyli, poszukując ulubionych albumów.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

Janusz Cieszyński

Pieniądze

Jest projekt zmian w prawie. Państwo chce przejmować niewykorzystane środki z telefonicznych kart prepaid

Czytaj więcej >
Spis powszechny

Pieniądze

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 kończy się 30 września

Czytaj więcej >
Credit Agricole

Pieniądze

Awaria w Credit Agricole. Klienci płacą dwukrotnie za to samo, trzeba wiedzieć

Czytaj więcej >

Pieniądze

Wielu Polaków dostaje listy z wezwaniem do zapłaty. To nie oszustwo, masz zaledwie tydzień

Czytaj więcej >
Mateusz Morawiecki

Pieniądze

Mateusz Morawiecki dostał list od seniorów. Są zaniepokojeni rozwiązaniami Polskiego Ładu

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 06.07.2020. Prezydent Andrzej Duda podpisal projekt zmiany Konstytucji RP, dotyczacy zakazu adopcji dzieci przez pary jednoplciowie.

Pieniądze

Opłata za śmieci uregulowana. Prezydent podpisał dokument

Czytaj więcej >