Goniec.pl

Źródło/Flickr.com

Fundusze z KPO poważnie zagrożone. KE: ustawa Dudy nie spełnia warunków

30 Czerwca 2022

Autor tekstu:

Natalia Janus

- Ustawa prezydenta Dudy nie wypełnia zasad z kamieni milowych KPO - powiedziała wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Vera Jourova. Zapowiedziała, że jeśli to się nie zmieni, Polska nie ma szans na pieniądze z Funduszu Odbudowy.

Fundusze dla Polski zagrożone. Ustawa Dudy nie spełnia warunków

Wiceprzewodnicząca KE Vera Jourová, była pytana w Parlamencie Europejskim o ustawę powstałą z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy, dotyczącą likwidacji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Europosłowie chcieli wiedzieć, czy według KE spełnia ona tzw. kamienie milowe, czyli warunki, pod którymi Komisja zgodziła się zaakceptować polski Krajowy Plan Odbudowy.

Co istotne, jeśli Polska tych warunków nie wypełni, to mimo aprobaty dla KPO nie otrzyma środków z unijnego Funduszu Odbudowy, co zapowiedziała w ubiegłym miesiącu szefowa KE Ursula von der Leyen. Odpowiedź Jourovej nie pozostawiła żadnych wątpliwości. Na pytanie czy ustawa prezydenta Dudy spełnia kamienie milowe planu naprawczego, odpowiedziała krótko: "nie, nie spełnia".

- Polska będzie musiała zastanowić się nad tymi warunkami i jeśli nie będzie wystarczającej reakcji w prawnie wiążących przepisach dotyczących polskich sędziów, które odpowiadają warunkom z kamieni milowych, nie wypłacimy pieniędzy. Ale powtarzam jedynie to, co szefowa Komisji już powiedziała - mówiła Jourova.

Premier: "Jestem dobrej myśli"

O szansach Polski na środki z Funduszu Odbudowy wypowiedział się też Mateusz Morawiecki. Jak widać premier "nie traci optymizmu", bo na wczorajszej konferencji prasowej stwierdził, że co prawda mamy pewne wskaźniki i cele do wykonania, ale dotyczą one zarówno Polski, jak i innych krajów członkowskich.

- Niektóre wykonuje się w 100 procentach, inne trochę mniej. Potem następuje proces dyskusji. Dziś potrzebujemy jedności i wspólnego frontu wobec tego kraju, który rzucił rękawice porządkowi geopolitycznemu i naruszył pokój w Europie (Rosji – red.) - podkreślił premier.

- Dlatego jak ktoś po aptekarsku będzie chciał mierzyć wskaźniki i cele, to oczywiście coś może nie pasować, ale wtedy będziemy walczyli o swoje racje - zapowiedział. Dodał również, że "jest dobrej myśli". - Na przełomie tego i przyszłego roku pierwsze środki z KPO pojawią się na konkretne projekty w Rzeczpospolitej - zapewnił Morawiecki.

Ile Polska ma dostać z KPO?

W ramach Krajowego Planu Odbudowy łącznie Polska ma mieć do dyspozycji ok. 58 mld euro - 23,9 mld w postaci dotacji i 34,2 mld w pożyczkach. Podstawą wypłat środków będzie realizacja kamieni milowych i tzw. wskaźników dla reform i projektów inwestycyjnych.

Najważniejszymi wymogami stawianymi przez KE jest likwidacja Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego (która ma zostać wkrótce zrealizowana po przyjęciu prezydenckiego projektu ustawy w tej sprawie) i przywrócenie do pracy sędziów odsuniętych przez ten twór. Ale kamieni milowych jest dużo więcej, to też m.in. pełne oskładkowanie umów cywilnoprawnych, podwyższenie efektywnego wieku emerytalnego czy tarcza prawna dla przedsiębiorców. Środki z KPO należy rozliczyć do 2026 r.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

  • Od 1 lipca wyższe emerytury. Niektórzy otrzymają ponad 120 zł podwyżki

  • Mateusz Morawiecki uderzył w Donalda Tuska. "Nie można zaufać ludziom, którzy ciągle się mylą"

  • Adolfinów: Karambol na A1. Nie żyje kierowca, autostrada zablokowana

Źródło: onet.pl, goniec.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Polityka

Zabójca Pawła Adamowicza skazany na dożywocie. Wstrząsająca reakcja na wyrok
Czytaj więcej >

Polityka

Szef MON pilnie zaapelował do wszystkich Polaków. Chodzi o "siatkę szpiegowską"
Czytaj więcej >

Polityka

Pieniądze z 500 plus będą wyższe? Możliwe, ale nie jest wykluczony również próg dochodowy
Czytaj więcej >

Polityka

Andrzej Duda podpisał nowelizacje ustaw. Zmiany w Kodeksie wyborczym stały się faktem
Czytaj więcej >

Polityka

Rozpaczliwe wyznanie syna Lecha Wałęsy. Potrzebuje pieniędzy na walkę z chorobą
Czytaj więcej >

Polityka

Wielka afera w siedzibie PiS. Interweniowała policja
Czytaj więcej >
Natalia Janus

Redaktor sekcji Warszawa. Jestem studentką Dziennikarstwa i Nowych Mediów. Przez ostatnie lata pracowałam jako copywriter oraz content creator w branży marketingowej. Interesują mnie tematy społeczne, czyli w wielkim skrócie wszystko o ludziach, dla ludzi i związane z ludźmi.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]