Goniec.pl Wiadomości "Frankfurter Allgemeine Zeitung" komentuje słowa Kaczyńskiego o IV Rzeszy
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

"Frankfurter Allgemeine Zeitung" komentuje słowa Kaczyńskiego o IV Rzeszy

4 grudnia 2021
Autor tekstu: Agata Jaroszewska

Niemieckie media wrą po słowach Jarosława Kaczyńskiego na temat "budowania IV Rzeszy". "Frankfurter Allgemeine Zeitung" opublikował artykuł, gdzie zwraca uwagę nie tylko na niespójność w przekazie prezesa PiS, ale i na entuzjastyczną reakcję członków partii rządzących na krytyczne wobec zachodniego sąsiada słowa. Niemiecki dziennik nie omieszkał wspomnieć również o ostatnich działaniach Mateusza Morawieckiego. Zważając na publiczne pozycje obu polityków, podobna narracja zachodnich mediów może zwiastować dyplomatyczne kłopoty.

- Słowa Kaczyńskiego stoją w pewnej sprzeczności do innych wypowiedzi - napisał w piątek "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

Dziennik zauważa, że wcześniej prezes PiS w bardzo pozytywny sposób komentował działania Angeli Merkel, oceniając je jako "najlepsze" z polskiego punktu widzenia.

Niemieckie media komentują słowa Jarosława Kaczyńskiego

Słynne stwierdzenie o " budowaniu IV Rzeszy ", jakie padły z ust Jarosława Kaczyńskiego podczas spotkania PiS (więcej na ten temat przeczytasz > pod tym linkiem <), odbiły się echem nie tylko w Polsce.

- Podczas gdy Polska spiera się z instytucjami UE o praworządność, rząd zaostrza ton wobec Niemiec - napisał w piątek "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

To jednak nie wszystko. Niemiecki dziennik zauważył, że krytyczne słowa Jarosława Kaczyńskiego zostały przyjęte przez polityków PiS bardzo entuzjastycznie . W artykule na temat polskiego wicepremiera przekazano, że po ostrzeżeniu przed "IV Rzeszą" członkowie partii rządzącej zaczęli klaskać .

Nie tylko Kaczyński, premier Morawiecki działa

- Jako cel polskiej polityki Kaczyński przedstawiał też "dogonienie" Niemiec pod względem standardu życia - napisał 3 grudnia niemiecki dziennik.

W odniesieniu do ostrego tonu Jarosława Kaczyńskiego zwrócono również uwagę na działania szefa polskiego rządu Mateusza Morawieckiego .

Chociaż stosunkowo niedawno premier Morawiecki spotkał się z Angelą Merkel (więcej na ten temat przeczytasz > pod tym linkiem <), to nie przeszkodziło mu to w zaostrzeniu retoryki wobec zachodniego sąsiada.

- Zboczył on na kurs wielu towarzyszy partyjnych, którzy żądają od Berlina odszkodowań wojennych - napisał o Mateuszu Morawieckim "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

Dziennik przypomniał, że szef polskiego rządu w zeszłym tygodniu dopiął powołanie Instytutu Strat Wojennych im. Jana Karskiego . Mateusz Morawiecki ma w lutym dostarczyć zapowiadany od dawna raport na temat strat poniesionych przez Polskę .

Oskarżenia wobec Niemiec

"Frankfurter Allgemeine Zeitung" zwraca uwagę, że Polska konstruuje wobec Niemiec oskarżycielski ton . Dziennik jako przykład podaje trwającą kampanię plakatową, która ma być wymierzona w niemieckiego ambasadora w Warszawie.

W artykule na ten temat "Frankfurter Allgemeine Zeitung" stwierdza, że na zarzucających Niemcom dzielenie ofiar na gorsze i lepsze plakatach , gdzie wprost padają żądania zapłaty reparacji, obok prawicowych mediów widnieje logo Ministerstwa Kultury .

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec. pl

Źródło: "Frankfurter Allgemeine Zeitung", onet.pl

Obserwuj nas w
autor
Agata Jaroszewska

Redaktorka portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
non-fiction wiadomości finanse technologia zdrowie rozrywka sport