Goniec.pl
Ceny lekarstw drastycznie rosną

Freepik freepik

Fatalna wiadomość dla Polaków. Szykują się kolejne podwyżki cen leków

29 Marca 2021

Autor tekstu:

Irmina Jach

Udostępnij:

Polacy od wielu miesięcy skarżą się na rosnące drastycznie ceny leków i medykamentów. Pandemia koronawirusa sprawiła, że farmaceuci są zmuszeni do zweryfikowania cennika, co odbija się przede wszystkim na kieszeniach chorych. Trend utrzyma s

Dziennikarze Dziennika Gazety Prawnej twierdzą, że proces drożenia cen leków i medykamentów rozpoczął się w listopadzie 2020 roku i nic nie wskazuje na to, by miał zatrzymać się w najbliższym czasie. Ratunek może przynieść prawdopodobnie dopiero zakończenie pandemii.

Ceny lekarstw drastycznie rosną

Analiza firmy badawczej PEX PharmaSequence, na którą powołują się reporterzy, wskazuje, że tylko w lutym 2021 roku ceny lekarstw wzrosły o kolejne 0,7 procent. Na początku stycznia klienci aptek musieli zapłacić średnio 0,9 procent więcej niż w przeszłości.

Średnia cena leku sięga obecnie już 23,67 zł, czyli 7,6 procent więcej niż rok temu. Najbardziej drastyczne podwyżki były notowane w listopadzie. Okazuje się, że największy wpływ na proces wywarły druga i trzecia fala pandemii koronawirusa.

Ograniczenia związane z funkcjonowaniem biznesów oraz obostrzenia ogłaszane przez rząd sprawiają, że rynek nie funkcjonuje tak sprawnie, jak miało to miejsce jeszcze przed dwunastoma miesiącami. 

Przewiduje się, że w najbliższych miesiącach ceny będą drastycznie rosnąć, by zrekompensować firmom farmaceutycznym straty poniesione w wyniku pandemii koronawirusa. Popyt na medykamenty nieustannie spada. W styczniu i lutym apteki sprzedały leki za równowartość nieco ponad 5,8 mld zł, czyli o 14 procent mniej niż przed rokiem.

W 2017 roku w życie weszła ustawa „apteka dla aptekarza”, która wprowadziła bardzo restrykcyjne zasady otwierania nowych punktów. Najwięcej ubyło ich w województwach łódzkim (116), mazowieckim (113) i dolnośląskim (108).

Na mocy obowiązujących przepisów właścicielem nowego punktu może być tylko farmaceuta lub spółka farmaceutów. Nowa apteka znajdować się co najmniej 500 m od już istniejącej i być dostępna dla 3 tysięcy okolicznych mieszkańców.

Ustawa miała za zadanie uporządkowanie polskiego rynku farmaceutycznego. Rząd chciał poprawić sytuację małych biznesów, które zostały zdominowane przez ogromne sieci. Z informacji przekazanych przez Związek Pracodawców Aptecznych PharmaNET wynika, że w czasie jej obowiązywania zamknięto więcej niż tysiąc aptek i punktów aptecznych.

- Liczba placówek spada od kilkunastu miesięcy i wygląda na to, że ten trend będzie się utrzymywał. W efekcie rynek aptek w Polsce cofnął się do poziomu z początku roku 2013 - mówił prezes Zarządu Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNET Marcin Piskorski w rozmowie z portalem Business Insider.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Rząd rozda 30 mln zł. Pieniądze przeznaczono na wsparcie inicjatyw patriotycznych

  • Jurek Owsiak ogłosił wynik 29. Finału WOŚP

  • Karetki nie będą dla wszystkich. Pilny apel wojewody

Źródło: InnPoland

Podobne artykuły

Marek BAZAK/East News

Pieniądze

Oszustwo "na prokuratora" pozbawiało staruszkę 20 tys. zł

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News

Pieniądze

Polski Ład coraz bardziej dzieli rząd. Wszystko przez planowane podatki

Czytaj więcej >
/EAST NEWS

Pieniądze

Niemieckie media: od 1 sierpnia zmiany przy wjeździe do Niemiec

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News

Pieniądze

Niedzielski dla "Faktu": niezaszczepieni mogą stracić swoje stanowiska w pracy

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News

Pieniądze

Na środku wsi stanął maszt 5G. Mieszkańcy myśleli, że budują coś innego

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News

Pieniądze

Ścieki i woda będą jeszcze droższe. To już niemal pewne

Czytaj więcej >