Emerytura wielu Polaków może być wyższa. ZUS wyjaśnia, co należy zrobić
Wyższa emerytura? To możliwe. Świadczenie może zostać zwiększone dzięki ponownemu przeliczeniu. Wystarczy złożyć odpowiednie dokumenty. - Każdy emeryt ma prawo do przeliczenia świadczenia jeśli są ku temu podstawy - tłumaczy w rozmowie z Gońcem rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.
Wyższa emerytura dzięki ponownemu przeliczeniu. ZUS wyjaśnia
Kwestia ponownego przeliczenia emerytury w ostatnim czasie budzi spore zainteresowanie wśród świadczeniobiorców . Nie powinno to dziwić, ponieważ świadczenie realnie może zostać dzięki temu zwiększone. Niezbędne w tej kwestii mogą okazać się stosowne dokumenty dotyczące historii naszego zatrudnienia i pracy zawodowej.
W kwestii określenia stosownych i niezbędnych dokumentów, jakie przydadzą się przy przeliczeniu emerytur, można liczyć na pomoc ZUS .
Klienci mogą liczyć na pomoc doradcy emerytalnego, który dostępny jest w każdej placówce ZUS-u. Z doradcą można także porozmawiać podczas e-wizyty, czyli wideorozmowy. Rozmowę online można zarezerwować na dwa sposoby - poprzez stronę internetową zus.pl/e-wizyta, lub przez aplikację mObywatel wchodząc w zakładkę "Usługi" i wybierając kafelek "e-wizyta w ZUS" - wyjaśnia portalowi Goniec rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.
Emerytura może być wyższa. ZUS wyjaśnia
Jak tłumaczy w rozmowie z Gońcem rzecznik ZUS Paweł Żebrowski, dokumenty, które umożliwiają przeliczenie emerytury to np.: świadectwa pracy, zaświadczenia o zatrudnieniu i wynagrodzeniu, wpisy w legitymacji ubezpieczeniowej, listy płac uzyskane z archiwum, umowy o pracę, angaże, książeczka wojskowa albo zaświadczenie wojskowej komendy uzupełnień.
ZOBACZ: ZUS skontroluje Polaków przebywających na L4. Może nakazać zwrot pieniędzy
Okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych można udokumentować zaświadczeniem z urzędu pracy, a okres pobierania stałego zasiłku z opieki społecznej, od którego były opłacone składki na ubezpieczenia społeczne - zaświadczeniem z ośrodka pomocy społecznej - informuje nas rzecznik ZUS.
ZUS dokładnie wyjaśnia , w jakich sytuacjach można przeliczyć emeryturę , a także kto ma do tego prawo.
Ponowne przeliczenie emerytury - kiedy i dla kogo? ZUS wyjaśnia
Jak tłumaczy nam rzecznik ZUS , emeryturę można przeliczyć, jeśli:
- przy składaniu wniosku o przyznanie świadczenia nie dysponowaliśmy wszystkimi dokumentami za okresy ubezpieczenia, które ZUS mógłby uwzględnić przy obliczaniu świadczenia,
- obecnie możemy udokumentować zarobki za lata sprzed roku przejścia na emeryturę, lub zarobki, jakie uzyskiwaliśmy po przyznaniu świadczenia,
- po przyznaniu świadczenia pracowaliśmy lub opłacaliśmy składki na ubezpieczenie społeczne.
ZOBACZ: Podwyższenie wieku emerytalnego? Ekspert nie ma wątpliwości co się stanie
Każdy emeryt ma prawo do przeliczenia świadczenia jeśli są ku temu podstawy. Dotyczą one między innymi dodatkowego stażu pracy czy dodatkowych zarobków uzyskanych przed lub po przyznaniu świadczenia emerytalnego - wyjaśnia rzecznik ZUS.