Goniec.pl Finanse Od 1 stycznia ZUS wprowadza dużą zmianę w legitymacjach emerytów. Nie wszyscy będą zadowoleni
(zdj. ilustracyjne) Unsplash.com/Christian Langballe

Od 1 stycznia ZUS wprowadza dużą zmianę w legitymacjach emerytów. Nie wszyscy będą zadowoleni

29 października 2022
Autor tekstu: Agata Jaroszewska

Emeryci, przygotujcie się na małą rewolucję. Od 1 stycznia 2023 r. w życie wchodzi ogromna zmiana, ale nie wszystkim seniorom przypadnie ona do gustu. Chociaż zniżki na leki, komunikację miejską oraz do teatrów i muzeów będą powodem do radości, to już kwestia elektronicznej legitymacji emeryta będzie powodem wielu obaw.

Emeryci nieustanne słyszą, iż ich dobrostan jest priorytetem rządu PiS . Mateusz Morawiecki i jego władza przypisuje sobie rekordową waloryzację emerytur i rent w 2023 r. , ale nie wspomina już, że obowiązek ten wynika z przepisów prawa .

W nadchodzącym roku seniorzy muszą przygotować się na więcej zmian niż tylko wielkość pieniędzy wpływających na ich konto z ZUS-u . Od 1 stycznia 2023 r. w życie wchodzi szereg zmian .

Nie każda modyfikacja zostanie doceniona, gdyż władza ponownie chciała być mądrzejsza od wszystkich i zafundowała emerytom "udogodnienie", które w większości będzie dla seniorów niedostępne .

Emerycie, od 1 stycznia 2023 r. będziesz mógł mieć nową legitymację

Emeryci mają mieć lżej, a zupełnie nowa forma legitymacji uprawniającej seniorów do zniżek ma być jednym z udogodnień . Niestety, po raz kolejny to dowód na to, że rząd nie ma pojęcia, jak żyją zwykli Polacy . Szczególnie ci starsi.

Od 1 stycznia 2023 r. zwykła plastikowa karta emeryta nie będzie jedyną formą poświadczającą o prawie do zniżek . Nowy Rok przynosi ze sobą małą rewolucję, gdyż legitymacja będzie mogła mieć charakter wirtualny .

Plastikowa karta ma zostać rzucona przez emerytów w kąt. Zamiast tego seniorzy mają - zgodnie z założeniami rządu - korzystać z formy elektronicznej dostępnej w aplikacji mObywatel . Władza zapomniała tylko o jednym, ważnym szczególe: wykluczeniu cyfrowym najstarszych osób .

Część emerytów nie będzie mogła skorzystać z wirtualnej karty, gdyż ich telefony nie są w stanie obsługiwać aplikacji mObywatel. Inni, zwyczajnie nie potrafią tego zrobić . Wydaje się, że zanim e-legitymacja emeryta stała się faktem, rządzący powinni zainwestować w wielką kampanię uczącą najstarszych Polaków korzystania z aplikacji . Ważne jest, że posiadanie wirtualnej legitymacji nie będzie obowiązkowe, a jedynie możliwe.

Nowa legitymacja od Nowego Roku, emerycie powinieneś wiedzieć o tych zniżkach

E-legitymacja emeryta i rencisty będzie zmianą, która 1 stycznia 2023 r. stanie się faktem . Na co liczyć mogą seniorzy? Lista udogodnień, do których uprawnia dokument nie jest krótka.

Na liście zniżek , z jakich korzystać mogą osoby posiadające legitymację emeryta lub rencisty znaleźć można między innymi:

  • zniżki w komunikacji miejskiej ,

  • zniżki i ulgi w ośrodkach uzdrowiskowych oraz w placówkach kultury ,

  • zniżki na bilety do teatrów , muzeów oraz do kin ,

  • zwolnienie z części opłat ponoszonych podczas rehabilitacji ,

  • zwolnienie z opłacania abonamentu RTV (warunkiem jest ukończenie 75 lat; ukończyli 60 lat i mają prawo do emerytury nieprzekraczającej 50 proc. średniego wynagrodzenia; są inwalidami wojennymi lub wojskowymi; są zaliczani do I grupy inwalidzkiej),

  • możliwość odliczenia od podatku kosztów zakupów przepisanych przez lekarza leków (kwoty powyżej 100 zł),

  • zniżki na leki ,

  • darmowe leki (warunek konieczny to ukończenie 75 lat oraz posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego).

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: se.pl

Obserwuj nas w
autor
Agata Jaroszewska

Redaktorka portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
wiadomości fakty społeczeństwo telewizja finanse rozrywka sport