Goniec.pl
episkopat absurdalna odpowiedź

Fot. Unsplash.com/Achim Pock (zdjęcie ilustracyjne)

Dziennikarze zapytali o konkrety ws. wydatków. KEP zarzucił im nieczyste intencje

21 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

Na dotyczące wydatków Kościoła zapytanie dziennikarzy Episkopat udzielił absurdalnej odpowiedzi. Duchowni oświadczyli, że prasa prowadzi działania, których efektem może być wywołanie napięć społecznych. Przedstawiciele Kościoła zarzucili red

Dziennikarze „Gazety Wyborczej” kilka tygodni temu zwrócili się do Episkopatu oraz poszczególnych kurii z pytaniem o wydatki. Redakcja nie otrzymała satysfakcjonującej odpowiedzi, mówiąc delikatnie. Została natomiast oskarżona o próbę wywołania napięć w społeczeństwie polskim. Ostatecznie redaktorzy nie pozyskali informacji.

Już od pewnego czasu Episkopat musi mierzyć się z coraz ostrzejszą krytyką nie tylko mediów, ale także samych wiernych. Choć, niektórzy dopatrują się tu spisku antykatolickiego, to zarzuty wydają się zasadne. Niedawno burzę wywołało oświadczenie komisji Kościoła, w którym stwierdzono, że korzystanie ze szczepionek AstraZeneca oraz Johnson&Johnson budzi moralny sprzeciw.

„Gazeta Wyborcza” wysłała zapytanie do Episkopatu

W dobie pandemii coraz częściej mówi się, że Episkopat nie tylko nie pomaga, ale również przeszkadza w walce z koronawirusem. Choć w środowisku Kościoła pojawiają się osoby, które wyraźnie mówią, że świątynie nie są wolne od zarażeń, do głosu dochodzą także duchowni wygłaszający szkodliwe opinie.

Do tego dochodzą jeszcze afery związane z przestępstwami pedofilii oraz ich tuszowaniem, do których w oburzający sposób odniósł się Tadeusz Rydzyk. Wiele wskazuje na to, że tak złej prasy – nawet wśród wiernych – Kościół nie miał już od bardzo dawna, co potwierdzili także znani zadeklarowani katolicy jak dziennikarz Tomasz Terlikowski czy reżyser Krzysztof Zanussi.

[EMBED-243]

Niedawno do Episkopatu zwróciła się redakcja Gazety Wyborczej. Dziennikarze chcieli otrzymać informacje dotyczące wydatków Kościoła i poszczególnych kurii. Materiał został przygotowany na podstawie raportu KAI (Katolicka Agencja Informacyjna) z 2012 roku. Z opracowania wynika, że zamożność każdej parafii jest różna, co odnosi się również do przychodów z samej tacy oraz celów, na które przeznacza się pieniądze.

Episkopat udzielił absurdalnej odpowiedzi

Na odpowiedź Episkopatu redakcja „Gazety Wyborczej” czekała kilka tygodni. Wreszcie dziennikarze otrzymali oświadczenie Kościoła w spawie finansów. Dokument nie tylko nie został podpisany z imienia i nazwiska, ale też nie ujawnił żadnych informacji.

Pojawiły się natomiast zarzuty wobec redaktorów, którzy – zdaniem autorów – kierują nieczystymi intencjami, prowadząc tego typu śledztwo. Według Episkopatu tworzenie takiego artykułu ma jedynie na celu wywołanie napięć w polskim społeczeństwie.

W oświadczeniu zarzucono dziennikarzom także brak rzetelności i złą metodologię. Podważono anonimowe źródła, na które powołała się redakcja „Gazety Wyborczej”.

Na koniec przedstawiciele Episkopatu oświadczyli, że nie są w stanie udzielić informacji w kwestii wydatków i merytorycznie odnieść się do treści artykułu.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • W oknie domu Kaczyńskiego pojawiła się nagroda

  • Krystyna Loska ujawniła wysokość swojej emerytury

  • Salon fryzjerski miał przyciemnione szyby. Prowadzono nielegalną działalność

Mateusz Sidorek

Interesuję się literaturą, kinem europejskim oraz arthouse’owym i kulturą francuską w każdym wydaniu. Tworzyłem treści m.in. dla i-D Poland, Noizz, K MAG oraz Hiro.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

konferencja

Wiadomości

Posłowie Dariusz Joński i Michał Szczerba zostali wyproszeni z konferencji prasowej

Czytaj więcej >
tk

Wiadomości

Trybunał Konstytucyjny odroczył rozprawę w sprawie wyższości prawa unijnego nad krajowym

Czytaj więcej >
Andrzej Duda

Wiadomości

Andrzej Duda przed sesją ONZ pomylił prezydentów USA

Czytaj więcej >
fundacja pro prawo do życia

Wiadomości

Fundacja Pro - Prawo do życia złożyła w Sejmie projekt dotyczący całkowitego zakazu aborcji

Czytaj więcej >
poszukiwany mężczyzna

Wiadomości

Policja poszukuje mężczyzny ze zdjęcia. Jest podejrzany o pokazywanie nieletniej niestosownych treści

Czytaj więcej >

Wiadomości

Protest pod Trybunałem Konstytucyjnym. Trwa rozprawa o zbadanie zasady wyższości prawa unijnego nad krajowym

Czytaj więcej >