Goniec.pl
Dyspensa

Jan Bielecki/East News

Dyspensa od uczestnictwa we mszy zostanie zniesiona 20 czerwca. Biskupi zdecydowali

11 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Irmina Jach

Udostępnij:

Biskupi podjęli decyzję o zniesieniu dyspensy od uczestnictwa w niedzielnej mszy świętej, która obowiązywała w czasie pandemii koronawirusa. Wierni, którzy obawiali się zakażenia niebezpiecznym patogenem, od 20 czerwca powrócą w mury kościołów.

Biskupi, którzy przybyli na 389. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski w Kalwarii Zebrzydowskiej, w czasie dyskusji doszli do wniosku, że stosunkowo łagodna sytuacja epidemiologiczna w kraju jest powodem do uchylenia dyspensy.

Biskupi zdecydowali o zniesieniu dyspensy

- Biskupi podjęli jednogłośną decyzję o zniesieniu dyspens od uczestnictwa w niedzielnej mszy świętej oraz w święta nakazane. Dyspensy zostaną zniesione z dniem 20 czerwca bieżącego roku - czytamy w komunikacie opublikowanym w piątek 11 czerwca na stronie internetowej Konferencji Episkopatu Polski.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Autorzy komunikatu zaznaczyli, że dyspensy zostaną zniesione jednocześnie we wszystkich diecezjach, w których obowiązywały dotychczas w związku z niekorzystną sytuacją epidemiologiczną w kraju i rządowymi obostrzeniami.

Premier Mateusz Morawiecki podczas czwartkowej konferencji prasowej zapowiedział, że od 13 czerwca połowa miejsc w kościołach i innych miejscach kultu będzie mogła być zajęta przed wiernych uczestniczących w nabożeństwach.

Nie żyje Dariusz Wolke

Nie żyje Dariusz Wolke

CZYTAJ DALEJ

Premier przychylił się tym samym do apelu przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisława Gądeckiego, który przed kilkoma dniami ogłosił, że władze kościelne sprzeciwiają się dalszemu drastycznemu ograniczaniu „prawa wiernych do publicznego wyznawania i praktykowania wiary”.

W związku z obowiązującym dotąd limitem, który zakładał obecność jednej osoby na 15 metrów kwadratowych, wielu katolików nie miało możliwości swobodnego udziału w nabożeństwach.

Problem dawał się we znaki szczególnie mieszkańcom mniejszych miejscowości, w których świątynie nie są wystarczająco przestronne, by pomieścić przedstawicieli wszystkich okolicznych społeczności.

Limit wiernych był kolejnym z powodów, dla których biskupi zdecydowali o wydaniu odpowiednich dyspens zachęcających wiernych z obowiązku uczestnictwa w niedzielnej i świątecznej liturgii.

Mieszkańcy poszczególnych diecezji, którzy są szczególnie narażeni na zakażenie niebezpiecznym patogenem ze względu na stan zdrowia lub podeszły wiek, mogli do tej pory oglądać transmisje z mszy w telewizji.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Interia

Podobne artykuły

Abp Gądecki przeprosił za molestowania w kościele

Wiadomości

Gądecki zaczął przepraszać. Padły słowa o molestowaniu nieletnich

Czytaj więcej >
Lekarz ostrzegł rodziców

Wiadomości

Bardzo niepokojące objawy u dzieci, wcześniej ich nie było. Lekarz ostrzega rodziców

Czytaj więcej >
Parada Równości

Wiadomości

O 15:00 wyruszy Parada Równości w Warszawie. Duże utrudnienia w centrum miasta

Czytaj więcej >
Nie żyje Lucinda Riley

Wiadomości

Polki pokochały jej twórczość. Lucinda Riley zmarła w wieku 55 lat po wieloletniej chorobie

Czytaj więcej >

Wiadomości

Aleksander Kwaśniewski boi się meczu Polska:Hiszpania. Skomentował formę drużyny

Czytaj więcej >
Nie żyje 3-letnia Zuzia z Torunia

Wiadomości

Cała Polska trzymała za nią kciuki. Zuzia zmarła po kilkunastu dniach w szpitalu

Czytaj więcej >