Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Dwaj jezuici oskarżeni o molestowanie. Zakon wydał komunikat
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 06.11.2023 19:13

Dwaj jezuici oskarżeni o molestowanie. Zakon wydał komunikat

ksiądz
Unsplash @annahecker

Dwaj jezuici Maciej Sz. oraz Wojciech K. zostali oskarżeni o molestowanie seksualne. Do Sądu Rejonowego w Pszczynie trafił akt oskarżenia w tej sprawie. Prowincja Polski Południowej Towarzystwa Jezusowego wydała komunikat, w którym podkreśla, że zależy jej na "dogłębnym zbadaniu" sprawy i wyciągnięciu konsekwencji.

Jezuici oskarżeni o molestowanie. Zakon wydał oświadczenie

Sąd Rejonowy w Pszczynie otrzymał 27 października od tamtejszej prokuratury akt oskarżenia przeciwko dwóm jezuitom: 55-letniemu Maciejowi Sz. i 61-letniemu Wojciechowi K. Zostali oni oskarżeni o przestępstwa "wielokrotnego doprowadzenia drugiej osoby przemocą, groźbą lub podstępem do obcowania płciowego i innych czynności seksualnych".

Wobec Macieja Sz. zarzuty zostały ujawnione 14 listopada 2022 r. w dwuczęściowym reportażu śledczym "Towarzystwo Maciejowe" przez redaktor Paulinę Guzik na łamach portalu Więź.pl.

W poniedziałek 6 listopada Prowincja Polski Południowej Towarzystwa Jezusowego wydała oświadczenie opublikowane na stronie internetowej zakonu. - Zależy nam na dogłębnym zbadaniu spraw, również przez państwowy wymiar sprawiedliwości, z którym współpracujemy, mając na uwadze dobro osób pokrzywdzonych - podkreślił rzecznik prasowy zakonu, jezuita o. Damian Mazurkiewicz i poinformował, że "wszelkie pytania dotyczące postępowania należy kierować do Prokuratury Rejonowej bądź Sądu Rejonowego w Pszczynie".

Grzegorz Borys nie żyje. To ona zidentyfikowała ciało, ujawniono kulisy

Jezuici oskarżeni o molestowanie. Zakon czeka na wynik dochodzenia

Rzecznik prasowy dodał także, że po publikacji artykułu na portalu Więź w listopadzie 2022 r., "prowincjał ks. Jarosław Paszyński SJ dekretem z 21 listopada 2022 r. nakazał ks. Maciejowi Sz. zamieszkanie w wyznaczonym miejscu odosobnienia, niezwiązanym z jezuickimi domami bądź dziełami, gdzie przebywa pod nadzorem władz kościelnych, mając zakaz sprawowania świętej posługi, jakiegokolwiek kontaktu o charakterze duszpasterskim i noszenia stroju duchownego".

Ojciec Damian Mazurkiewicz poinformował także, że po otrzymanym w listopadzie zgłoszeniu, trwało "kanoniczne dochodzenie wstępne tzw. investigatio praevia, które prowadziła wykwalifikowana osoba świecka". Zakon jednocześnie oczekuje na wyniki dochodzenia państwowego, aby zakończyć dochodzenie kanoniczne.

Wojciech K. wydalony z zakonu

Rzecznik dodał również, że zgodnie z prawem "prowincjał o. Jarosław Paszyński SJ zgłosił na policję sprawę wykorzystywania seksualnego osoby poniżej 15 r.ż. przez innego jezuitę, ks. Wojciecha K.". Postępowanie kanoniczne w tej sprawie zakończyło się 20 grudnia 2018 r. nałożeniem kary przez Generała o. Arturo Sosę SJ względem ks. Wojciecha K. w postaci "stałego zakazu jakiejkolwiek posługi kapłańskiej i pracy duszpasterskiej, w tym odprawiania mszy św. z ludem".

Generał o. Arturo Sosa SJ wydał dekrety o wydaleniu ks. Wojciecha K. z zakonu oraz o wydaleniu go ze stanu duchownego. Duchowny otrzymał informację 6 lipca 2023 r., jednak odwołał się od dekretów. 

"Do tego czasu moc dekretów jest zawieszona, nadal natomiast obowiązują ks. Wojciecha K. kary z 20 grudnia 2018 r." - wyjaśnił rzecznik i przekazał jednocześnie, że "ks. Wojciech K. przebywa w miejscu, w którym nie ma kontaktu z osobami małoletnimi i jest pod nadzorem przełożonego kościelnego".

Zakon prosi o zgłaszanie się poszkodowanych

Ojciec Mazurkiewicz podkreślił, że zakon "wyraża ogromny ból z powodu głębokich zranień spowodowanych czynami, których dopuścili się nasi współbracia". Jednocześnie przedstawiciele apelują do wszystkich skrzywdzonych, aby zgłaszali się do kurii, lub bezpośrednio do odpowiedniego duchownego.

- Mogą to zrobić kontaktując się bezpośrednio z naszą kurią, bądź z ks. Wojciechem Bojanowskim SJ, delegatem prowincjała ds. ochrony dzieci i młodzieży ([email protected], 503-739-096) - czytamy w oświadczeniu.
Zapewniono, że osoby, które zgłoszą się ze swoimi przeżyciami, zostaną należycie przyjęte i wysłuchane. - Proponowane jest im również wsparcie psychologiczne i duszpasterskie, którego formy ustalane są bezpośrednio z tymi osobami, uwzględniając potrzeby każdej z nich - przekazał rzecznik zakonu.

 

Źródło: PAP