Dr Karauda za utrzymaniem obostrzeń dla niezaszczepionych. Tłumaczy dlaczego
Dr Tomasz Karauda z oddziału chorób płuc Uniwersyteckiego Szpitala im. Barlickiego w Łodzi, nie ma wątpliwości, że obostrzenia dla osób niezaszczepionych powinny zostać utrzymane. Lekarz wyjaśnił swoje stanowisko w rozmowie z reporterem Radia ZET Mateuszem Szkudlarkiem
Dr Karauda rekomenduje pozostawienie obostrzeń dla osób niezaszczepionych
Choć narodowy program szczepień wciąż prężnie działa, nie wszyscy mieszkańcy kraju decydują się na skorzystanie z możliwości przyjęcia preparatu przeciwko COVID-19. Szczepienie jest dobrowolne, a do tej zdecydowało się na nie nieco ponad 15 milionów Polaków.
Rząd prowadzi kampanię zachęcającą do szczepienia się przeciwko COVID-19, a także wprowadza pewne udogodnienia dla osób, które już skorzystały ze szczepionki. Obecnie nie liczą się one m.in. do limitów gości na imprezach okolicznościowych.
Pozostała część artykułu pod materiałem wideo
Z kolei w rozmowie z reporterem Radia Zet dr Tomasz Karauda z oddziału chorób płuc Uniwersyteckiego Szpitala im. Barlickiego w Łodzi wskazał, że zgadza się ze wskazaniem Rady Medycznej działającej przy premierze, by utrzymać w mocy obostrzenia dla osób, które nie zdecydują się na zaszczepienie.
Jak wskazuje specjalista, każdy ma prawo do swoich poglądów i nie można nakazać szczepienia siłą, jednak tzw. antyszczepionkowcy muszą mieć świadomość konsekwencji swojej decyzji, które mogą szkodzić innym ludziom.
- Czy jeżeli mamy osobę chorą na gruźlicę możemy ją wpuścić w tłum ludzi, na koncert, czy do kina? Większość powiedziałby NIE, bo pozaraża innych - tłumaczy doktor Karauda.
Ekspert podkreślił, że choć dzisiaj żyjemy względnie normalnie, a zagrożenie epidemiczne chwilowo spadło, nie oznacza to, że jesienią nie nastąpi ponowny jego wzrost. Wówczas chorować na COVID-19 będą osoby, które nie zdecydowały się na szczepienie.
Dr Karauda był również zaskoczony niedawną decyzją rządu Mateusza Morawieckiego, który zapowiedział zwiększenie limitów wiernych w miejscach kultu religijnego. Według specjalisty kościoły nie powinny być w tej sytuacji traktowane priorytetowo, nawet pomimo apeli i nacisków ze strony Konferencji Episkopatu Polski.
- Obostrzenia w kościołach powinny być znoszone na samym końcu. [...] Chrześcijanie muszą być przykładem ochrony życia - wskazał lekarz.
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]
Źródło: Radio Zet