Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Zdrowie > Dlaczego ciężarna Dorota zmarła w szpitalu? Są nowe ustalenia. Stwierdzono mnóstwo nieprawidłowości
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 22.06.2023 12:05

Dlaczego ciężarna Dorota zmarła w szpitalu? Są nowe ustalenia. Stwierdzono mnóstwo nieprawidłowości

karetka
Marek BAZAK/East News/Facebook

Cała Polska żyje sprawą śmierci 33-letniej Doroty w nowotarskim szpitalu. Są nowe ustalenia w tej sprawie. - Na podstawie zebranej dokumentacji ustalono szereg nieprawidłowości w trakcie pobytu pacjentki na oddziale - poinformował we wtorek rzecznik praw pacjenta Bartłomiej Chmielowiec.

„Szereg nieprawidłowości w trakcie pobytu pacjentki”

Ministerstwo Zdrowia, Rzecznik Praw Pacjenta oraz Narodowy Fundusz Zdrowia we wtorek skierowali odpowiedź do Rzecznika Praw Obywatelskich na jego zapytania w sprawie śmierci ciężarnej Doroty, Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego w Nowym Targu. 

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska w odpowiedzi przyznał, że zlecił konsultantowi krajowemu w dziedzinie położnictwa i ginekologii prof. Krzysztofowi Czajkowskiemu przeprowadzenie czynności kontrolnych w placówce. 

Rzecznik praw pacjenta Bartłomiej Chmielowiec w odpowiedzi na pytania Rzecznika Praw Obywatelskich wskazał, że 26 maja 2023 roku wszczęto postępowanie wyjaśniające w sprawie naruszenia prawa pacjenta do świadczeń zdrowotnych.

- Na podstawie zebranej dokumentacji RPP ustalił szereg nieprawidłowości w trakcie pobytu pacjentki na oddziale szpitala w Nowym Targu. Wskazał między innymi, że nie wdrożono na czas adekwatnej antybiotykoterapii, a w związku z pogarszającym się stanem zdrowia nie prowadzono prawidłowego nadzoru stanu ogólnego i położniczego oraz nie wdrożono właściwego postępowania terapeutycznego we właściwym czasie. Nadzór nad ciężarną nie był prowadzony zgodnie z zachowaniem należytej staranności i zgodnie z aktualną wiedzą medyczną – przyznał Bartłomiej Chmielowiec.

Policja odnalazła zaginione małżeństwo z Mokotowa. Para znajdowała się w Pradze

Szereg nieprawidłowości według Rzecznika Praw Pacjenta

Rzecznik praw pacjenta dalej dodaje, że pacjentka podczas hospitalizacji w szpitalu nie uzyskała od personelu medycznego przystępnej i zrozumiałej informacji o stanie swojego zdrowia. W szczególności, gdy zgłaszała dolegliwości takie jak gorączka, dreszcze, osłabienie. 

W tym czasie nie podjęto zgodnych z aktualną wiedzą medyczną świadczeń zdrowotnych. Bartłomiej Chmielowiec dodał, że dokumentacja medyczna pacjentki nie była prowadzona w sposób prawidłowy i rzetelny, zgodnie z przepisami. Brakuje informacji potwierdzającej bieżący nadzór nad jej stanem zdrowia.

Stwierdzono naruszenie praw pacjenta do świadczeń zdrowotnych odpowiadających wymaganiom aktualnej wiedzy medycznej, natychmiastowego udzielenia świadczeń zdrowotnych w przypadku zagrożenia zdrowia i życia, świadczeń zdrowotnych związanych z porodem, świadczeń zdrowotnych udzielanych z należytą starannością, informacji o swoim stanie zdrowia, w tym rozpoznaniu, proponowanych oraz możliwych metodach diagnostycznych i leczniczych, oraz prawa do dokumentacji medycznej.

Zadośćuczynienie dla rodziny zmarłej?

RPP w piśmie skierowanym do szpitala zaznaczył rozważenie wypłaty zadośćuczynienia dla najbliżej rodziny zmarłej pacjentki. Całość materiału dowodowego przez niego zabrana ma zostać przekazana do właściwych rzeczników odpowiedzialności zawodowej i właściwych organów ścigania.

Małopolski Oddział NFZ wyznał, że w szpitalu w Nowym Targu przeprowadzono 10 kontroli w latach 2017-2022, ale żadna z nich nie dotyczyła ginekologii i położnictwa…

Po tragicznej śmierci 33-letniej Doroty zorganizowano wiele protestów w całym kraju. Kobiety maszerowały w wielu miastach Polski pod hasłem „Ani jednej więcej”.

 

Źródło: Fakt/PAP