Goniec.pl Rozrywka Czy przed Wielkanocą trzeba iść do spowiedzi? Ksiądz nie pozostawił złudzeń
fot. MART PRODUCTION z pexels

Czy przed Wielkanocą trzeba iść do spowiedzi? Ksiądz nie pozostawił złudzeń

13 kwietnia 2025

Zaledwie kilka dni dzieli wiernych od jednego z najważniejszych świąt kościelnych, jakim jest Wielkanoc. To właśnie wtedy hucznie celebrować będą zmartwychwstanie Jezusa w kościołach, podczas mszy świętych. Czy zanim rozpoczną się, katolicy powinni udać się do spowiedzi, by móc przyjąć komunię świętą? Ojciec Adam Szustak rozwiewa wszelkie wątpliwości.

Spowiedź - czynność, bez której wielu wiernych niemal nie wyobraża sobie życia

Wielu wiernych, którzy systematycznie i z zaangażowaniem chodzą do kościoła oraz uczęszczają we mszach świętych, podczas których żarliwie oddają się modlitwom, jednocześnie kierując się przykazaniami otrzymanymi przez Boga, korzystają chętnie ze spowiedzi . Wówczas zwykle klęcząc przed konfesjonałem, w którym znajduje się kapłan, wyznają mu swoje grzechy, jednocześnie wykazując swoją skruchę i czekając na należytą pokutę oraz rozgrzeszenie, udzielane przez księdza.

Ponadto, o czym warto wspomnieć, drugie z przykazań kościelnych przypomina, by “ przynajmniej raz w roku przystąpić do sakramentu pokuty ”, lecz znaczna część osób korzysta z niej znacznie częściej, w szczególności przed Wielkanocą , która uznawana jest za jedno z najważniejszych świąt kościelnych. To właśnie wtedy celebrują najpierw bolesna mękę Jezusa, który następnie zmartwychwstał.

Dalsza część artykułu pod zdjęciem.

Konfesjonał
fot.  MART PRODUCTION z pexels; Konfesjonał
Mocne wyznanie byłej opiekunki Violetty Villas. Tak miał zachować się syn gwiazdy przed jej śmiercią
Sałatka jarzynowa od Magdy Gessler to hit. Rodzina z wrażenia pospada z krzeseł przy wielkanocnym stole

Czy przed Wielkanocą należy udać się do spowiedzi?

Wielu wiernych uważa, że korzystanie z możliwości udania się do spowiedzi świętej, jest dla nich bardzo ważne i przynosi im wiele duchowych korzyści. Po tym, jak wyznają grzechy przed kapłanem, a następnie otrzymają od niego pokutę oraz rozgrzeszenie, odczuwają wewnętrzne oczyszczenie duszy, która pomaga im pojednać się z Bogiem.

ZOBACZ TAKŻE: Odważne sceny w "Mam talent". Jurorzy zachwyceni, ale widzowie wściekli, lawina komentarzy

Wielu z nich nie wyobraża sobie celebrowania Świąt Wielkanocnych bez poprzedzającej spowiedzi świętej . Mają świadomość, że wówczas mogą przyjąć komunię świętą, którą, z grzechami na karku, bez otrzymanego rozgrzeszenia, nie mogą otrzymać. Czy to oznacza, że koniecznie odpowiednio wcześniej powinni przystąpić do spowiedzi?

Dalsza część artykułu pod zdjęciem.

Konfesjonał
fot. MART PRODUCTION z pexels; Konfesjonał

Czy przed Świętami Wielkanocnymi trzeba udać się do spowiedzi?

Zapewne niejedna osoba nie wyobraża sobie, że mogłaby nie przyjąć komunii świętej w okresie świątecznym. By jednak nie popełnić świętokradztwa, może ją otrzymać, mając wyłącznie czyste sumienie, które zapewnia spowiedź święta . Czy to oznacza, że konieczne jest wcześniejsze wyznanie grzechów spowiednikowi? Wszelkie wątpliwości postanowił rozwiać ojciec Adam Szustak, który prężnie działa w sieci, gdzie prowadzi kanał “Langusta na Palmie”.

Duchowny postanowił swoim obserwatorom przypomnieć, że grzechy dzielone są na dwa rodzaje, które powinniśmy rozróżniać. Mowa tu o grzechach lekkich oraz ciężkich . Zdaniem ojca Adama Szustaka część wiernych niewłaściwie je interpretuje.

Mam wrażenie, że bardzo wiele grzechów, które nie są grzechami ciężkimi, włożyliśmy do worka z napisem “grzechy ciężkie” - wyjaśnił.

Czym zatem różnią te dwa rodzaje? Jak podkreślił ojciec Adam Szustak, jednocześnie rozwiewając wszelkie wątpliwości i niedopowiedzenia, do grzechów ciężkich należą m.in. zabójstwo, kradzież, a także cudzołóstwo, które popełniane są świadomie i z pełną stanowczością . Wówczas po dopuszczeniu się ich, należy udać się do spowiedzi, by móc przyjąć komunię świętą i nie popełnić świętokradztwa.

Zupełnie inaczej  jest w przypadku grzechów lekkich . Te, zdaniem ojca Adama Szustaka, mogą zostać pominięte podczas spowiadania się, jednak wyłącznie wtedy, gdy wierny grzechy swoje wyznaje spowiednikowi częściej, niźli raz w roku. Podkreślił jednocześnie, że wówczas nie ma konieczności mówieniu kapłanowi o np. lenistwie lub drobnych kłamstw , których się dopuściliśmy. Zaznaczył jednocześnie, że te s ą wymazywane podczas spowiedzi powszechnej, którą zgromadzeni w kościele oraz pod świątynią wierni wypowiadają na głos na samym początku mszy świętej .

Oznacza to, że jeśli ktoś dopuścił się grzechu ciężkiego, a chce przystąpić do komunii świętej, koniecznie musi udać się do spowiedzi. Jeśli jednak doszło do grzechu lekkiego, wystarczy wówczas spowiedź powszechna.

Konfesjonał
fot. MART PRODUCTION z pexels; Konfesjonał
Obnażył prawdę o Kaczorowskiej, tak zachowuje się po wyłączeniu kamer. "Uważajcie!"
Mało kto wie, co Dorota Wellman przeżywa, gdy gasną światła kamer. "To jest bardzo ciężka choroba"
Obserwuj nas w
autor
Elżbieta Włodarska

Dziennikarka portalu Goniec.pl. Od początku swojej ścieżki zawodowej związana z mediami. Ma na swoim koncie wiele wywiadów. Choć w swojej pracy skupia się na gwiazdach, nieobce są jej tematy społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
wiadomości finanse technologia zdrowie rozrywka sport