Czas tylko do końca października. Wniosek do ZUS albo utrata świadczenia
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina studentom o ważnym terminie. Jeśli do 31 października nie dopełnią oni formalności, stracą sporą ilość środków ze świadczenia. Chodzi o specjalne zaświadczenie, którego brak w ZUS-ie poskutkuje wstrzymaniem wypłaty renty w tym miesiącu. Jaki dokument należy złożyć, aby otrzymać dodatkowe środki?
Specjalne świadczenie dla studentów
Uczeń lub student pobierający rentę rodzinną ma czas tylko do końca października, aby złożyć do ZUS wniosek o dalszą wypłatę renty rodzinnej wraz z zaświadczeniem o kontynuowaniu nauki . Jeśli przegapimy ten termin i złożymy dokument np. w listopadzie, świadczenie za październik nie zostanie w ogóle wypłacone . Kto powinien szybko dopełnić formalności?
ZOBACZ: Czterech polskich żołnierzy rannych. Doszło do wybuchu
Renta rodzinna dla studenta
Zaświadczenie do ZUS powinny dostarczyć osoby, które w październiku rozpoczęły studia oraz studenci, których poprzednie zaświadczenie było wydane tylko na rok, a jego termin upłyną wraz z końcem września. Natomiast jeśli student miał wydane przez uczelnię zaświadczenie na cały okres trwania nauki, np. 3 lata lub 5 lat, wówczas nie musi nic robić, bo ZUS będzie wypłacał rentę rodzinną przez cały ten okres wskazany w zaświadczeniu – wyjaśnia Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie śląskim, cytowana przez portal pit.pl.
Renta rodzinna to świadczenie, które można otrzymywać po śmierci m.in. rodzica, który: miał prawo do emerytury , renty z tytułu niezdolności do pracy lub był ubezpieczony i spełniał wymagania do przyznania takich świadczeń. W przypadku śmierci bliskiej osoby rodzina powinna dostawać środki z renty pod warunkiem, że od ustania okresu uprawniającego do renty z tytułu niezdolności do pracy minęło więcej niż 18 miesięcy.
ZOBACZ: ZUS wysyła listy do emerytów. Część z nich będzie musiała oddać pieniądze
Komu przysługuje renta rodzinna?
Renta rodzinna przeznaczona jest dla dzieci własnych, adoptowanych, oraz tych przyjętych na wychowanie. Środki mogą trafić do osób, które nie ukończyły 16 lat, lub które nie ukończyły 25. roku życia w przypadku kontynuacji nauki. W określonych sytuacjach renta przewidziana jest także dla dzieci niezdolnych do pracy, które nie ukończyły 25 lat.
Wysokość renty rodzinnej wynika z liczby osób do niej uprawnionych. W przypadku wypłacania świadczenia jednej osobie, otrzymywać będzie ona 85 proc. świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu. Wysokość renty wzrasta w sytuacji dwóch uprawnionych do niej osób do 90 proc., a dla trzech lub więcej – 95 proc. Świadczeniobiorcy otrzymują środki razem, chyba że zajdzie potrzeba ich równego podziału. Warto pamiętać, że sieroty zupełne mają prawo do dodatkowego wsparcia.