Coraz więcej rozwodów kościelnych w Polsce. Padł nowy rekord
„Rozwody kościelne” są coraz częstsze. Polskie diecezje odnotowują kolejne rekordy w kwestii unieważnienia ślubu kościelnego. Do nasilenia tego zjawiska mogła przyczynić się reforma papieża Franciszka.
Coraz więcej rozwodów w Kościele
Magazyn internetowy Katolickiej Agencji Informacyjnej podzielił się zaskakującymi statystykami. Jak się okazuje, Polacy nie tylko rozwodzą się coraz częściej w rozprawach sądowych, ale i w kościele. Według danych przytaczanych przez portal kobieta.gazeta.pl, w tarnowskiej diecezji Sąd Diecezjalny w Tarnowie rozpatrywał 700 spraw w samym 2022 roku. W tym samym czasie wpłynęło tam 170 nowych pozwów.
Pod koniec 2023 roku Instytut Pokolenia potwierdził, że liczba „rozwodów kościelnych” wciąż się powiększa. W „Raporcie dotyczącym analizy stwierdzenia nieważności małżeństwa w Kościele katolickim w Polsce” zauważono także, że wiele spraw jest wciąż nierozstrzygniętych, co ma świadczyć o niewydolności sądów kościelnych.
Polacy coraz częściej decydują się na „rozwód kościelny”. Przyczyniła się do tego decyzja papieża Franciszka
Dane Instytutu Statystycznego Kościoła Katolickiego potwierdzają, że „ liczba stwierdzeń nieważności małżeństwa w Kościele w Polsce od 1989 roku wzrosła o ponad 160 proc. w porównaniu z 2020 r. i wyniosła 2813 ”.
Adwokat kościelny dr Michał Poczmański w rozmowie z Onetem nie pozostawił żadnych wątpliwości co do smutnej statystyki unieważnienia małżeństwa przez kościół. Zauważył także, że swój udział we wzroście „rozwodów kościelnych” miała reforma dokonana przez papieża Franciszka.
Analizując dane najnowszego raportu dotyczącego stwierdzenia nieważności małżeństwa w Polsce w latach 1989 — 2020, obserwujemy wzrost wyroków pozytywnych. W 1989 r. było ich 1075, w 2000 r. już 1495, a w latach 2017 i 2018 odpowiednio – 2984 i 2943. Tak wysoka liczba spraw stwierdzający nieważność małżeństwa była na pewno związana z reformą papieża Franciszka – stwierdził adwokat.
Spada także liczba ślubów kościelnych
Michał Poczmański zauważył, że przy jednoczesnym wzroście unieważnień małżeństwa w sądach diecezjalnych nastąpił także zdecydowany spadek ślubów kościelnych. Przyczyn takiego zjawiska dopatruje się w uproszczonej procedurze unieważnienia ślubu kościelnego, ale także rosnącej świadomości społeczeństwa o takiej możliwości.
Po pierwsze, związki w dzisiejszych czasach szybciej się rozpadają. Po drugie, ludzie mają większą świadomość na ten temat niż jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu. I po trzecie, proces o stwierdzenie nieważności małżeństwa w Kościele został kilka lat temu znacznie uproszczony – stwierdził.
Źródło: o2.pl