Chiński rząd zapłaci parom za małżeństwo. Stawka zadziwia, podobnie jak wymagania
Śmiały pomysł na poprawę sytuacji demograficznej w Chinach. Agencja Reutera donosi, że tamtejszy rząd chce płacić parom, które zdecydują się zawrzeć związek małżeński. Oczywiście, program nie jest skierowany do wszystkich i aby dostać pieniądze trzeba spełniać konkretne kryteria. Te wydają się być mocno kontrowersyjne.
Chiny walczą z niską dzietnością
O sprawie możemy przeczytać na łamach “Super Expressu”, który donosi, że w chiński rząd jest bardzo zdeterminowany, by namówić swoich obywateli na posiadanie potomstwa.
Państwowe media przekazują, że wskaźnik urodzeń osiągnął tam w minionym roku rekordowo niski poziom 1,09 , Jeśli zaś chodzi o zawieranie małżeństw, średnia wieku to już 28,6 lat, czyli o cztery lata więcej niż przed 13 laty. W 2022 roku odnotowano również najmniej od 1968 roku nowych małżeństw.
W związku z tym władze powiatu Changshan w prowincji Zhejiang wpadły na pomysł, który tylko z pozoru wydaje się nam być znajomy. Tak, chcą rozdawać pieniądze . Stawiają jednak dość specyficzne wymagania i jeszcze bardziej kontrowersyjnie je uzasadniają.
Tylko 560 złotych, a wymagania wysokie
Młodzi Chińczycy mają poczuć się zmotywowani do zawarcia związku małżeńskiego dzięki nagrodzie pieniężnej , jaką jest 1000 juanów, czyli przeliczając na naszą walutę, ok. 560 złotych .
Co więcej, panna młoda nie może mieć więcej niż 25 lat, bo tylko wówczas jest gwarancja, że “zdąży urodzić wiele dzieci” . Agencja Reutera zwraca jednak uwagę, iż na wielki wysyp nowych małżeństw, mimo wprowadzenia programu, wcale się nie zanosi. Dlaczego? Powodów jest kilka.
Młodzi Chińczycy nie ufają państwu
W Państwie Środka od lat panuje wielki problem z postrzeganiem roli kobiety, przeciwko czemu młode Chinki coraz częściej się buntują. Szczególnie niepokojące dla nich wydają się być zwłaszcza wszędzie panująca dyskryminacja płciowa i tradycyjne stereotypy dotyczące kobiet opiekujących się gromadami dzieci .
Wiele pań czuje się zniechęconych do posiadania dzieci także dlatego, że koszty opieki nad maluchami są dość wysokie , a ponadto posiadanie potomstwa wymusza przerwanie, a czasem też i rezygnację z kariery zawodowej.
Do zapaści w zawieraniu małżeństw przyczyniają się ponadto niskie zaufanie do państwa i obawy o kondycję chińskiej gospodarki.
Źródło: SE, Reuters