Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > CEIDG: Polacy zamykają małe firmy lub zawieszają ich działalność. Niepokojący trend przyspiesza
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 26.07.2022 10:00

CEIDG: Polacy zamykają małe firmy lub zawieszają ich działalność. Niepokojący trend przyspiesza

Iberion
Pixabay/ds_30

Dramatyczna sytuacja polskich przedsiębiorców. Prowadzący działalność gospodarczą coraz częściej zmuszeni są do zawieszania lub nawet zamykania swoich biznesów z powodu niekorzystnych uwarunkowań prawno-podatkowych. Co więcej, na horyzoncie nie widać nawet promyka nadziei na zahamowanie niekorzystnego trendu.

Polskie biznesy chylą się ku upadkowi. Pomimo wielokrotnych zapewnień rządzących o tym, że chcą jako państwo być partnerem dla przedsiębiorców, "gospodarka i społeczeństwo to jedność", a politykom obozu władzy jak żadnym innym zależy na narodowym kapitale, firmach i przedsiębiorcach, to właśnie decydenci okazali się być tymi, którzy w dużej mierze przyłożyli rękę do tragicznych zmian na naszym rynku.

Rozwiązania podatkowe zabijają przedsiębiorczość

Choć kurz związany z wpadką, jaką był prężnie reklamowany Polski Ład nieco już opadł, a politycy będący u władzy zapomnieli o horrorze, jaki przygotowali dla milionów Polaków, obywatele wciąż odczuwają na własnej skórze bolesne skutki nieudanego eksperymentu.

Reforma podatkowa miała pomóc niemalże wszystkim, w tym przedsiębiorcom, którzy, ku uciesze premiera Mateusza Morawieckiego, ciężko pracują na pomnażanie polskiego kapitału.

Niestety, zaproponowane przez specjalistów rządowych rozwiązania okazały się być "pocałunkiem śmierci" dla wielu mających smykałkę do interesów mieszkańców naszego kraju.

Okazuje się bowiem, że m.in. "dzięki" stworzeniu przez decydentów wysoce niekorzystnych warunków prawno-podatkowych, w pierwszej połowie 2022 roku biznesmeni zmuszeni zostali do zawieszenia lub nawet zamknięcia swojej działalności gospodarczej na niespotykaną dotychczas skalę.

Polscy przedsiębiorcy zamykają biznesy

Jak podaje "Business Insider", zgodnie z danymi Ministerstwa Rozwoju i Technologii, w pierwszym półroczu br. do rejestru Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej wpłynęło ponad 104,3 tys. wniosków dotyczących zamknięcia działalności gospodarczej, czyli o prawie 26 proc. więcej niż w analogicznym okresie w ubiegłym roku. Zatrważające dane postanowiła skomentować dla portalu doradca podatkowa Natalia Stoch-Mika, która nie ukrywa, że sytuacja jest naprawdę trudna.

- Od kilku lat obserwujemy niekorzystne zmiany w otoczeniu prawno-podatkowym dla prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. W 2022 r. dodatkowo negatywnie wpływają na sferę biznesu ciągłe zmiany w podatkach, np. Polski Ład i kolejne do niego nowelizacje. Te czynniki mają zły wpływ na funkcjonowanie małych i średnich firm, co może w konsekwencji przyczyniać się do większej liczby zamykanych działalności gospodarczych – powiedziała.

Podobnego zdania jest również radca prawny mec. Łukasz Goszczyński, który wskazuje na obciążenia podatkowe, wzrost cen energii czy stóp procentowych jako główne przyczyny takiego stanu rzeczy.

Czeka nas ciężka przyszłość

Nie mniej zasmucające są również dane dotyczące zawieszania działalności gospodarczej. Podczas gdy w I połowie 2021 roku do CEIDG wpłynęło nieco ponad 115,5 tys. wniosków o takim charakterze, w tym roku było ich już 161,1 tys.

- Patrząc na ten rok, najwięcej wniosków było w styczniu i w czerwcu – odpowiednio 38 tys. 025 i 28 tys. 564. Te miesiące otwierają również takie zestawienie obejmujące I połowę 2021 r. - 24 tys. 104 oraz 21 tys. 514 – wskazuje "Business Insider".

Mec. Goszczyński odczytuje te informacje jako zwiastun tego, że do Polski dotarł już spodziewany kryzys gospodarczy. Według eksperta, wielu przedsiębiorców postanowiło zapewne przeczekać trudny okres, inni zaś opuścili rynek na dobre, wiedząc, że powrót na niego i nawiązanie nowych relacji biznesowych są niezwykle trudne.

Specjaliści nie wróżą także niczego dobrego na najbliższą przyszłość. W drugiej połowie 2022 roku zamknąć się może jeszcze więcej firm. Wszystko z powodu wysokiej inflacji, rosnących kosztów utrzymania biznesów, wojny w Ukrainie i związanych z nią cen surowców oraz kolejnych zmian podatkowych. Zagrożone są zwłaszcza małe biznesy, których konkurencyjność w stosunku do większych podmiotów spada.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Business Insider