Cały Irpień w rosyjskich fleszetkach. Wojska nie miały litości
Do mediów docierają porażające informacje z Irpienia. W ukraińskim mieście Rosjanie mieli użyć śmiercionośnych fleszetek, które znajdowane są obecnie praktycznie na każdym rogu. Organizacje walczące o przestrzeganie praw człowieka od lat wskazują, że korzystanie z podobnej broni powinno zostać całkowicie zakazane.
Pierwsze wiadomości o użyciu fleszetek przez Rosjan docierały do światowej opinii publicznej z Buczy. Pociski odnaleziono tam w ciałach ofiar zakopanych w masowych grobach, które wstrząsnęły opinią publiczną. Jak się jednak okazało, wojska Władimira Putina nie poprzestały na użyciu tego rodzaju broni tylko w jednym miejscu.
O odnajdywanych w ścianach budynków fleszetkach donoszą obecnie mieszkańcy Irpienia. Jeden z mężczyzn, do których dotarła redakcja CNN, przekazał, że pocisków "nie można wyciągnąć rękoma, trzeba użyć kombinerek". Obecnie znajdowane są wszędzie, na każdym rogu miasta, więc Rosjanie użyć ich musieli masowo.
Fleszetki. Czym jest ta śmiercionośna broń?
Nazwa fleszetek pochodzi od francuskiego słowa "fléchette", oznaczającego niewielką strzałkę. Broń po raz pierwszy trafiła do użycia podczas I wojny światowej, a później korzystano z niej m.in. podczas wojen w Korei oraz Wietnamie.
Fleszetka jest niewielkim, spiczastym pociskiem, używanym głównie przeciw piechocie. W przeszłości strzałki zrzucane były z samolotów, dziś wystrzeliwuje się je z czołgów (z jednego, dużego pocisku "wychodzą" nawet tysiące wystrzeliwanych fleszetek).
Kilkucentymetrowa broń wbija się w ciało oraz zagina, czym może powodować bardzo poważne obrażenia u ofiary. Choć teoretycznie nie jest zakazana w prawie międzynarodowym, jej użycie przeciw cywilom stanowi oczywiście złamanie prawa humanitarnego oraz praw człowieka. Wiele organizacji walczy więc o jej delegalizację, wskazując głównie na nieprecyzyjność lotu i celu pocisków.
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
-
W czerwcu zmiany w limitach dorabiania do emerytury. ZUS może zawiesić twoje świadczenie
-
Matura historia 2022. Kiedy jest matura z historii? O której rozszerzona matura z historii?
Źródło: Radio Zet, goniec.pl