Trudno uwierzyć, co zrobili Rosjanie na cmentarzu w Katyniu. Jak oświadczyli, polskie flagi nie powinny znajdować się na rosyjskich pomnikach. Przypomnijmy, że cmentarz wojskowy w Katyniu to przede wszystkim nekropolia poświęcona polskim oficerom, którzy zginęli z ręki agentów NKWD.
- Katyń to rosyjskie miejsce pamięci i rosyjska historia - mówił burmistrz smoleńska, Adriej Borysow. To bardzo duże zakłamanie w stosunku do znanej nam historycznie wiedzy dotyczącej Katynia. Brzmi jak profanacja samego cmentarza.
Rekordowa waloryzacja emerytur. Rząd przekazał, że chodzi nawet o kilkanaście procent podwyżki
CZYTAJ DALEJBulwersujące, co zrobili Rosjanie na polskim cmentarzu w Katyniu. Na tym wcale nie poprzestali
Polskie flagi zostały zdjęte z bramy cmentarza w Katyniu. Nekropolia, na której znajdują się groby polskich oficerów zamordowanych przez NKWD w 1940 roku. Masowe groby zostały odkryte w 1941 roku przez przymusowych robotników polskich, którzy budowali linię kolejową na zlecenie III Rzeszy. Podobny los dotknął cmentarz w Miednoje, gdzie pochowanych jest 6300 jeńców wojennych z obozu jenieckiego w Ostaszkowie, również zamordowanych przez radzieckich agentów.
Cmentarz był miejscem często odwiedzanym przez polskie władze i stowarzyszenia rodzin katyńskich. Tym razem ze względu na napięte stosunki polsko-rosyjskie, takiej możliwości już nie będzie, przynajmniej nie oficjalnie.
Według burmistrza Smoleńska, Adrieja Borysowa, nie ma możliwości, by polskie flagi wisiały w tej chwili gdzieś w Rosji. Demontaż symboli był pokazany na zdjęciach - widać na nich pozostawioną na maszcie i powiewającą samotnie rosyjską flagę.
Zaznaczył, że zaszkodziły przede wszystkim "jawnie antyrosyjskie wypowiedziach polskich polityków". Jednocześnie postanowił zakłamać historię tego miejsca.
Wyjątkowo przykry widok grobu aktora "Stawki większej niż życie", "Pana Wołodyjowskiego" czy "C.K. Dezerterów"
CZYTAJ DALEJWedług Borysowa, Katyń jest rosyjskim miejscem pamięci. To bardzo ciekawa kwestia, tym bardziej, że miejscem pamięci stał się on nie bez powodu - z winy radzieckich żołnierzy i agentów. Gdyby nie oni, być może takie miejsce w ogóle nie byłoby potrzebne.
Zbrodnia katyńska wielokrotnie była już wybaczana, ale na pewno nie zapomniana. W aktualnych okolicznościach związanych z wojną z Ukrainą, Katyń zapewne niedługo wróci do powszechnej dyskusji i stanie się kolejnym przyczynkiem do podziałów polsko-rosyjskich. Nic jednak dziwnego - zakłamywanie historii i przeinaczanie cierpienia ofiar jest nie do przyjęcia.
Widok grobu Krzysztofa Kowalewskiego ponad rok po śmierci przyprawia o łzy. Zaskakujący widok
Krzysztof Kowalewski był uwielbianym aktorem filmowym, telewizyjnym, teatralnym, kabaretowym i radiowy. Swoją popularność zawdzięczał głównie licznym rolą komediowym. Na filmowym ekranie zadebiutował w 1960 w filmie Aleksandra Forda Krzyżacy, wystąpił w około 120 filmach i serialach telewizyjnych. Uwielbiany aktor zmarł 6 lutego 2021 w Warszawie w wieku 84 lat.
Artykuły polecane przez Goniec.pl:
Rosja w płomieniach. Doszło do podpalenia pociągu osobowego, w środku byli ludzie
Skandal w parafii w Łosicach. Ksiądz miał zgwałcić parafiankę
Rekordowa podwyżka emerytur. Seniorzy mogą już zacierać ręce, ujawniono, co rząd szykuje
Źródło: Wprost.pl