Brytyjczycy ostrzegają Ukraińców. Rosja może użyć zakazanej broni w Mariupolu
Brytyjskie ministerstwo obrony poinformowało, że w miarę nasilania się walk o Mariupol, Rosjanie mogą zdecydować się na użycie niezwykle groźnej amunicji fosforowej. W oficjalnym komunikacie podkreślono, że częste stosowanie nienakierowanych bomb przez stronę rosyjską w znaczący sposób zwiększa ryzyko ofiar cywilnych.
Już od ponad miesiąca trwa rosyjska ofensywa na terytorium Ukrainy. Każdego dnia napływają wstrząsające informacje z frontu, świadczące o barbarzyńskich działaniach żołnierzy Federacji Rosyjskiej.
Okupowaną Ukrainę ostrzegło brytyjskie ministerstwo obrony, które poinformowało, że Władimir Putin rozważa użycie broni fosforowej w miarę nasilania się walk o Mariupol.
- Wcześniejsze użycie przez siły rosyjskie amunicji fosforowej w obwodzie donieckim zwiększa możliwość wykorzystania jej w przyszłości w Mariupolu, w miarę nasilania się walk o miasto - można przeczytać w codziennej aktualizacji wywiadowczej.
Przekazano, że rosyjskie siły prowadziły zmasowaną ofensywę na terenie obwodów: ługańskiego oraz donieckiego. Jak się okazało, ich działania okazały się nieskuteczne, ponieważ siły ukraińskie odparły kilka ataków, w wyniku których zniszczono rosyjskie czołgi, pojazdy i sprzęt artyleryjski.
- Ciągłe stosowanie przez Rosję niekierowanych bomb zmniejsza jej zdolność do rozróżniania celów, gdy prowadzi ataki, a jednocześnie znacznie zwiększa ryzyko dalszych ofiar wśród ludności cywilnej - podkreślono w codziennej aktualizacji wywiadowczej.
Warto podkreślić, że 13 marca pojawiła się pierwsza informacja o tym, że siły rosyjskie użyły zabronionych pocisków fosforowych w Popasnej.
Zdjęcia przedstawiające moment ostrzału zostały zamieszone na Facebooku przez zastępcę komendanta miejscowej policji Ołeksija Biłoszyckiego.
- Druzgocąca, niszczycielska, potworna siła - napisał funkcjonariusz.
Co to jest broń fosforowa? Jaka jest jej siła rażenia?
Broń fosforowa jest niezwykle niebezpieczna, szczególnie dla ludności cywilnej. Jest ona napełniona specjalną substancją zapalającą (najczęściej jest to biały fosfor), która jest niezwykle trująca.
Pocisk tuż po zderzeniu z celem wytwarza gigantyczny impuls cieplny o dużej temperaturze, wywołując tym samym pożar atakowanego obiektu. Konwencja genewska z 1949 szczegółowo reguluje jej użycie, które jest zakazane na obszarach mocno zaludnionych. Może ona zostać użyta tylko i wyłącznie w ograniczonych ilościach, jako zasłona dymna czy też do oświetlania pozycji przeciwnika.
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
Jarosław Kaczyński oskarżył Władimira Putina. Poinformował, że ujawni prawdę ws. Smoleńska
Rosjanie znów straszą NATO. Wojska w obwodzie kaliningradzkim postawione w stan gotowości
Hostomel: na ścianie zniszczonego budynku Rosjanie umieścili antypolskie graffiti
Źródło: PAP / Goniec.pl