Goniec.pl Wiadomości Boże Ciało w Polsce 2022: skąd się wzięło Boże Ciało i co to jest Boże Ciało? Wyjaśniamy
ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS

Boże Ciało w Polsce 2022: skąd się wzięło Boże Ciało i co to jest Boże Ciało? Wyjaśniamy

8 czerwca 2022
Autor tekstu: Agata Jaroszewska

Boże Ciało w Polsce 2022. W czwartek 16 czerwca wypada Boże Ciało. Wierni przygotowują się do uroczystych procesji, ale warto wiedzieć również, skąd się wzięło to święto. Wiele osób nie potrafi bowiem odpowiedzieć na pytanie "co to jest Boże Ciało". Wyjaśniamy.

Skąd się wzięło Boże Ciało? Co to jest Boże Ciało? Czy wiedzieliście, że nazwa " Boże Ciało " to jedynie potoczna nazwa kościelnego święta? W rzeczywistości są to uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa .

Boże Ciało w Polsce 2022 jest nierozerwalnie związane z uroczystymi procesjami przechodzącymi przez ulice miast w całym kraju ( na Goniec.pl znajdziesz godziny procesji w Boże Ciało oraz godziny ich transmisji w telewizji ). Kolorowe orszaki to znak szczególny polskiego kościoła. Wyjaśniamy, skąd się wzięło Boże Ciało i co to za święto.

Skąd się wzięło Boże Ciało?

Boże Ciało to bardzo stare święto, jego korzenie sięgają bowiem aż XIII w. Skąd się wzięło Boże Ciało? Jest związana z nią osoba Julianny z Cornillon, młodej augustiańska zakonnicy, która doświadczyła widzeń jasnej tarczy księżyca z zarysowaną ciemną plamą.

Co to jest Boże Ciało i dlaczego wizje Julianny z Cornillon związane są z procesjami na Boże Ciało? Kiedy zakonnica opowiedziała o swoich widzeniach, zinterpretowano je jako wiadomość, iż w Kościele katolickim brakuje święta upamiętniającego ustanowienie sakramentu Eucharystii . Oto odpowiedź na pytanie " skąd się wzięło Boże Ciało ".

Warto wiedzieć, co to jest Boże Ciało

Odpowiadając natomiast na pytanie " co to jest Boże Ciało ", należy pamiętać, że to uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa . Celem jest uczczenie Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie .

Co ważne, Boże Ciało nie tylko w Polsce jest świętem ruchomym . Jego data - w tym roku jest to 16 czerwca - jest zależna od Wielkanocy i oktawy Zesłania Ducha Świętego . Wyjaśniamy, co to jest Boże Ciało . Kilka dodatkowych wiadomości rozwieje wszelkie wątpliwości o nadchodzącym święcie.

Wierni w czasie Bożego Ciała ze szczególnym naciskiem wspominają Ostatnią Wieczerzę oraz przeistoczenie chleba i wina w ciało i krew Jezusa Chrystusa . Boże Ciało w Polsce jest bardzo specyficzne i wyróżnia się na tle światowej wspólnot Kościoła katolickiego.

Boże Ciało w Polsce 2022: co się robi w Boże Ciało?

Spora część osób może nie wiedzieć, co to jest Boże Ciało oraz nie znać oficjalnej nazwy tego święta: Święto Ciała i Krwi Pańskiej . Niemniej każdy Polak kojarzy kolorowe procesje przechodzące ulicami .

Nie tylko jednak procesje w Boże Ciało są elementami charakterystycznymi uroczystości. 16 czerwca księża ponownie będą symbolicznie kadzić zgromadzonych wiernych . Dodatkowo w Boże Ciało w Polsce 2022 duszpasterze będą uroczyście odśpiewywać Ewangelię. Przy każdym ołtarzu na trasie procesji Bożego Ciała organista odśpiewuje specjalną pieśń, a ksiądz w tym czasie po raz kolejny kadzi .

Chociaż odpowiedzi na pytanie skąd się wzięło Boże Ciało i co to jest Boże Ciało są takie same, to już informacje o sposobie obchodzenia święta jest inne. Boże Ciało w Polsce 2022 będzie pierwszym tradycyjnym świętem od czasów pandemii.

W Polsce już od czasów rozbiorów procesje Bożego Ciała utożsamiane były z manifestowaniem przynależności narodowej . Z kolei po II wojnie światowej Boże Ciało w Polsce oraz charakterystyczne procesje ulicami miast były znakiem wiary oraz jedności narodu polskiego .

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Goniec.pl

Obserwuj nas w
autor
Agata Jaroszewska

Redaktorka portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
non-fiction wiadomości finanse technologia zdrowie rozrywka sport