Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Blue Monday. "Najbardziej depresyjny dzień w roku" czy produkt speców od marketingu?
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 16.01.2023 11:29

Blue Monday. "Najbardziej depresyjny dzień w roku" czy produkt speców od marketingu?

Blue Monday
Pixabay/PDPics

Wielu z nas czekało na te dzień z nieskrywanymi obawami. 16 stycznia 2023 roku wypada bowiem tzw. Blue Monday, czyli "najbardziej depresyjny dzień w roku". Termin ukuty przez Cliffa Arnala niemalże 20 lat temu jest obiektem ożywionych dyskusji specjalistów na całym świecie, którzy kwestionują jego prawdziwość, ale wciąż jest niezwykle popularny. Czy jest więc powód do obaw? I czy gorszy nastrój to już na pewno depresja?

Blue Monday, czyli "najbardziej depresyjny dzień w roku"

Czujesz się przygnębiony bardziej niż zwykle? A może nie miałeś dziś ochoty wstawać z łóżka? Możesz to zrzucić na karb daty, dziś bowiem obchodzimy tzw. Blue Monday, czyli dzień uznawany przez niektórych za "najbardziej depresyjny" w roku.

Termin Blue Monday wprowadził w 2004 roku brytyjski psycholog Cliff Arnall, który kontrowersyjną teorię poprzeć miał wyliczeniami dokonanymi na podstawie stworzonego przez siebie wzoru. Do wykonania rachunków wykorzystał trzy czynniki: meteorologiczne, ekonomiczne i psychologiczne i to właśnie kombinacja tych składowych miała skutkować wskazaniem dnia, kiedy to najwięcej ludzi odczuwa chandrę.

Co ciekawe, początkowo Arnall stwierdził, że "najbardziej depresyjny dzień w roku" wypada w poniedziałek ostatniego pełnego tygodnia stycznia, ale po 7 latach zrewidował swoje poglądy i wskazał ostatecznie na trzeci poniedziałek stycznia.

A co tak naprawdę stoi za tymi twierdzeniami? Naukowiec uważa, że połączenie krótkiego dnia, niekorzystnych warunków pogodowych (co jest dyskusyjne), problemów z płynnością finansową po świętach Bożego Narodzenia i świadomości niedotrzymania postanowień noworocznych kładzie się cieniem na nasz względnie dobry nastrój. Dlaczego jednak ma być to akurat poniedziałek, a nie choćby następujący po nim wtorek, tego już nie wytłumaczył, dlatego wielu badaczy i zwykłych ludzi poddaje w wątpliwość prawdziwość jego teorii.

Blue Monday - produkt marketingowy czy realny problem?

Wokół Blue Monday narosło już wiele kontrowersji, głównie dlatego, że psychologowie nazwali podane przez Arnalla czynniki "farsą" z uwagi na ich niemierzalność. Z twórcą określenia "najbardziej depresyjny dzień w roku" nie chciała mieć nic do czynienia także jego dawna uczelnia - Cardiff University, zwłaszcza, że odkryto, iż popieranie tezy o Blue Monday miało być opłacane przez jedną z agencji reklamowych.

Dla masy ludzi Blue Monday to więc nic innego jak produkt marketingowy, który dodatkowo krzywdzi osoby realnie mierzące się z depresją. Warto przy tym zaznaczyć, że jest to jednostka chorobowa, której daleko do krótkotrwałego gorszego samopoczucia psychicznego i którą należy leczyć, a nie gloryfikować, dedykując jej jakąkolwiek datę.

Choć Blue Monday mocno spłyca istotę depresji, w niektórych przypadkach może także być okazją do zwrócenia uwagę na problem. Objawów towarzyszących depresji nie należy bagatelizować, a pomocy trzeba szukać w gabinetach specjalistów. Jeśli więc obserwujesz u siebie trwałe obniżenie nastroju, utratę zainteresowań, zaburzenia apetytu, bierność, bezsenność a nawet problemy z pamięcią, nie zwlekaj.

Gdzie szukać pomocy w przypadku depresji?

Osoby podejrzewające u siebie depresję powinny bezzwłocznie zgłosić się do psychiatry (do odbycia wizyty nie potrzeba mieć skierowania), a następnie także do psychoterapeuty. W najcięższych przypadkach niezbędna może okazać się także hospitalizacja i zaangażowanie w proces leczenia bliskich chorego.

Pomocy należy szukać w:

  • poradniach zdrowia psychicznego,

  • szpitalach lub oddziałach psychiatrycznych,

  • ośrodkach interwencji kryzysowej,

  • poradniach psychologiczno-pedagogicznych.

Lub dzwoniąc pod numery telefonów:

  • 116 123 - bezpłatny, kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych w kryzysie emocjonalnym, czynny przez siedem dni w tygodniu w godz. 14:00-22:00;

  • 116 111 - bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży, czynny całą dobę przez siedem dni w tygodniu;

  • 800 108 108 - bezpłatny telefon wsparcia fundacji Nagle Sami, zajmującej się pomaganiem osobom w żałobie. Jest czynny od poniedziałku do niedzieli (z wyjątkiem dni świątecznych) w godz. 14:00-20:00;

  • 121 212 - bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży Rzecznika Praw Dziecka, czynny całą dobę przez siedem dni w tygodniu; 

  • 22 635 09 54 - telefon zaufania dla osób starszych, czynny w poniedziałek, środę, czwartek w godz. 17:00-20:00.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: gazeta.pl

Zachęcamy do wsparcia zbiórki, której celem jest zakup 30 kamizelek kuloodpornych dla ukraińskich żołnierzy walczących na froncie. Każda wpłata ma fundamentalne znaczenie! Taka kamizelka bardzo często ratuje życie: nic nie zastąpi kamizelki, jeśli chodzi o skuteczną ochronę krytycznie ważnego obszaru, m.in. serca i płuc. 

Jeśli masz kamizelkę, postrzał może skończyć się tylko dużym siniakiem. Brak kamizelki w przypadku trafienia oznaczać może śmierć lub w najlepszym razie ciężką ranę, która angażuje wiele osób i duże pieniądze podczas ewakuacji, leczenia i rehabilitacji, bez gwarancji powrotu do pełnego zdrowia. Pomóżmy razem ocalić życie ukraińskich żołnierzy!

Tagi: depresja