Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > "Blue Monday" - ile w nim prawdy i jak poradzić sobie z przygnębieniem?
Jan Kietliński
Jan Kietliński 17.01.2022 16:08

"Blue Monday" - ile w nim prawdy i jak poradzić sobie z przygnębieniem?

sydney-rae-geM5lzDj4Iw-unsplash
https://unsplash.com/photos/geM5lzDj4Iw?utm_source=unsplash&utm_medium=referral&utm_content=creditShareLink

Każdy z nas czasem przechodzi gorszy okres. Gdy nic się nie układa, często szukamy powodów takiego stanu, obwiniamy siebie lub innych. Początek roku też bardzo często jest dla nas po prostu trudnym okresem. Nic dziwnego, że “Blue Monday”, czyli “Najsmutniejszy dzień roku” wypada akurat w styczniu. Skąd wziął się "Blue Monday", a także co zrobić, gdy czujemy się źle? Odpowiadamy!

Blue Monday wypada w trzeci poniedziałek stycznia. Zgodnie z teorią jego twórcy, Cliffa Arnalla, to właśnie w tym okresie spadają na nas liczne zobowiązania, które obniżają nasz nastrój.

Choć naukowcy uznali Blue Monday za pseudonaukę, problemy z samopoczuciem dotykają coraz więcej osób. Czasem mogą przerodzić się one w znacznie gorsze stany, dlatego nie należy ich bagatelizować.

Skąd wziął się “Blue Monday”? To mit!

Termin “Blue Monday” stworzył brytyjski naukowiec, Cliff Arnall. Wykładowca Uniwersytetu w Cardiff postanowił wykorzystać wiedzę matematyczną i stworzyć wzór, który pozwolił mu na dokładne ustalenie najgorszego dnia w roku. Wziął pod uwagę różne czynniki, które powodują, że czujemy się gorzej.

Arnall podszedł do sprawy z różnych stron. Wziął pod uwagę czynnik psychologiczny, czyli np. lęk przed nowym rokiem, świadomość niewykonania postanowień noworocznych, czynnik meteorologiczny, czyli kwestię długości dnia i złą pogodę, aż w końcu czynnik ekonomiczny - stratę pracy lub bonusu w poprzednim roku, czy termin spłaty pożyczek bożonarodzeniowych.

Te czynniki pozwoliły mu na ustalenie wzoru matematycznego, którym był w stanie wyliczyć, kiedy wypada najsmutniejszy dzień roku. Szybko jednak okazało się, że wzór nie ma żadnego zastosowania w praktyce, a Cliff Arnall tak naprawdę stworzył go w ramach kampanii promocyjnej dla nieistniejącej już firmy Sky Travel. Nie ma sposobu, aby pogoda czy kwestie finansowe mogły być uniwersalne dla wszystkich.

Mimo że Blue Monday już dawno temu został uznany za termin pseudonaukowy, funkcjonuje do dzisiaj i co roku jest wokół niego sporo szumu. Tego dnia koncerny farmaceutyczne notują duże zyski, bowiem ludzie pod wpływem informacji na temat tego dnia udają się do aptek po witaminy i suplementy poprawiające samopoczucie.

Od 2011 roku Blue Monday wypada w trzeci poniedziałek stycznia, choć do tej pory był to z reguły ostatni poniedziałek pełnego tygodnia tego miesiąca.

Sposoby na “Blue Monday”

Chociaż nie ma konkretnej daty, którą można byłoby naukowo uznać za najsmutniejszy dzień w roku, wiele osób czuje się w “Blue Monday” źle. Wynika to głównie z autosugestii, którą napędza medialny nastrój wokół tego dnia.

Istnieje wiele sposobów na to, jak poczuć się lepiej tego dnia. Zacznijmy od podstawowych metod, jak przygotowanie ulubionego posiłku, zrobienie przerwy w obowiązkach, czy obejrzenie przyjemnej komedii. Przydatnym może też być kontakt ze znajomymi, medytacja, spacer lub kolacja na mieście. Tego dnia najlepiej po prostu zająć się tym, co z reguły nas uszczęśliwia!

Jednak to nie zawsze wystarcza. Wiele osób “Blue Monday” przechodzi często, a podstawowe obowiązki mogą być dla nich przytłaczające. Gdy zaobserwujemy u siebie poważne spadki nastroju - nie możemy tego bagatelizować! Mogą być to początki depresji, która nazywana jest chorobą XXI wieku. 

Choroby psychiczne są dzisiaj coraz mniejszym tabu. Nie możemy wstydzić się złego samopoczucia, tylko czasem sobie na nie po prostu pozwolić. Jednak gdy zaczniemy doświadczać go zbyt często, powinniśmy udać się do specjalisty. Już jedna wizyta u psychologa lub psychoterapeuty może zdziałać cuda! Nikt z nas nie jest skazany na wieczny smutek, nawet jeśli tak myślimy.

Oto lista telefonów, z których możemy skorzystać, gdy poczujemy taką potrzebę:

116 123 - Telefon zaufania dla dorosłych w kryzysie emocjonalnym (czynny od 14:00 do 22:00)

22 594 91 00 - Antydepresyjny telefon Forum Przeciw Depresji (czynny w każdą środę i czwartek od 17:00 do 19:00)

116 111 - Telefon zufania Fundacji “Dajemy Dzieciom Siłę” (czynny całą dobę).

22 484 88 01 - Telefon zaufania ITAKI (czynny pn-pt od 15:00 do 20:00)