Bankomat wciągnie kartę, później wyzeruje konto. Trzeba mieć się na baczności
Pilna wiadomość dla wszystkich użytkowników bankomatów. Maszyna może nagle wciągnąć kartę płatniczą i ją zatrzymać. To niepokojące zjawisko nie świadczy jednak o awarii, a o próbie oszukania nas. Istnieje także szansa, że niedługo później nasze konto bankowe zostanie wyzerowane. Jak uniknąć takiej sytuacji?
Bankomat może nie zwrócić karty
Bankomat może nieoczekiwanie pozbawić nas karty. Istnieje możliwość, że maszyna nie zwróci nam karty płatniczej po zakończonej operacji. Wbrew pozorom nie musi być to oznaka awarii, a znacznie poważniejszego problemu. Na tym często się nie kończy – środki mogą błyskawicznie zniknąć z naszego konta bankowego.
ZOBACZ: To już pewne. Tyle wyniosą podwyżki cen prądu w 2025 roku
Bankomat wciągnie kartę, potem wyzeruje konto
Okazuje się, że taka sytuacja nie należy do rzadkich. Jeśli bankomat nie oddaje karty płatniczej, wcale nie musiało dojść do awarii , a do działania oszustów . Za pomocą jednego prostego mechanizmu są oni w stanie pozbawić nas środków z konta. Jak uniknąć niebezpiecznej sytuacji z bankomatem? Kluczowa jest szybka reakcja.
Oszustwo z bankomatem
W sytuacji, gdy skorzystaliśmy z bankomatu, a karta nie jest zwracana z powrotem, może to świadczyć o próbie oszustwa. Na czym polega metoda złodziei? Wszystko za sprawą kawałka papieru , który zostaje użyty do zablokowania kieszeni na wsunięcie karty płatniczej.
Jeśli zdarzy nam się, że karta płatnicza zablokuje się w bankomacie, warto czym prędzej zgłosić się po pomoc. Na bankomatach nierzadko możemy znaleźć numer kontaktowy do serwisu naprawczego. Jeśli bankomat nie będzie chciał oddać nam karty, powinniśmy dodatkowo zwrócić uwagę na nasze otoczenie. Za wszystkim może stać oszust, który czeka na odpowiednią okazję. Dzięki papierkowi włożonemu w kieszeń na kartę możliwe jest zablokowanie mechanizmu bankomatu. To jednak nie wszystko. Żeby mieć pewność, że oszustwo dojdzie do skutku, złodzieje umieszczają na maszynie naklejkę z numerem telefonu, który zamiast z serwisem, połączy nas ze złodziejem.
Niestety, działanie oszustów może szybko doprowadzić do tego, że nasze konto bankowe zostanie wyzerowane . Jak przypomina portal Interia, złodzieje zwykle mają podobny schemat działania. Na samym początku karta blokuje się w bankomacie po skorzystaniu z maszyny i nie jest zwracana, a w poszukiwaniu pomocy nieświadoma ofiara oszustów wybiera numer serwisu, który znaleźć można naklejony na maszynie. Nie zdaje sobie sprawy, że zamiast serwisanta na miejscu pojawia się oszust, który przekonuje, że karta nie może wysunąć się z powodu awarii. Następnie może on poprosić o dane osobowe oraz numer PIN karty płatniczej, rzekomo w celu udzielenia pomocy.
Nieświadome sytuacji osoby mogą uwierzyć, że karta zostanie wydobyta z bankomatu w najbliższym czasie, natomiast podane dane osobowe potrzebne są do listownego jej zwrócenia na właściwy adres. Niestety, w rzeczywistości może dojść do tego, że oszust, który pozna nasz PIN do karty i dane osobowe, może chwilę później zabrać nam pieniądze z konta.
Jak nie paść ofiarą oszustwa? Ważne jest, abyśmy w tak nerwowej sytuacji nie dali się ponieść emocjom. Kluczowe jest także skontaktowanie się bezpośrednio z bankiem odpowiadającym za maszynę, z której korzystamy. Na infolinię najlepiej zadzwonić z aplikacji mobilnej lub znaleźć numer telefonu na oficjalnej stronie internetowej banku. Warto także rozważyć zablokowanie karty płatniczej, co można szybko zrobić w aplikacji banku. Jeśli to zrobimy, nasza karta, nawet jeśli trafi w ręce oszusta, nie pozwoli mu na kradzież naszych środków.